Popularne

Artykuł

Dom

Co lepsze – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Co lepsze – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Rodzaj ogrzewania wpływa nie tylko na komfort domowników, ale i na wysokość rachunków za energię. Dwa najpopularniejsze rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym to podłogówka oraz tradycyjne grzejniki. Która opcja jest lepsza?

Co jest wydajniejsze?

W blokach montaż podłogówki zwykle się nie opłaca, a czasami jest po prostu niemożliwy ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Za to w domach jednorodzinnych coraz chętniej stosuje się to rozwiązanie jako bardziej ekonomiczne. Czy tak jest w istocie? To zależy od źródła energii oraz projektu domu – w niektórych pomieszczeniach podłogówka może być za mało wydajna.

Podłogowa instalacja grzewcza musi uwzględniać zapotrzebowanie na ciepło, dlatego sposób układania rur oraz temperatura wody określane są indywidualnie dla każdego projektu domu. Podłogówka najlepiej sprawdza się w budynkach nowych, o niskim zapotrzebowaniu na energię, w starszych domach montaż tego typu ogrzewania wiąże się z koniecznością wykonania nowej izolacji.

Popularne są rozwiązania łączone – w kuchni, salonie i łazienkach jest ogrzewanie podłogowe, w sypialniach pozostają tradycyjne grzejniki.

Co daje większy komfort?

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe, np. firmy Uponor, jest idealną opcją dla alergików – ruch powietrza jest ograniczony, a kurz nie przypieka się na mocno rozgrzanych grzejnikach. W pomieszczeniu z podłogówką nie ma też dywanów i wykładzin, które zbierają drobinki kurzu, dzięki czemu powietrze jest po prostu czystsze.

Podłogówka doceniana jest również za to, że zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza, z drugiej strony jednak, maksymalna dopuszczalna temperatura jest dość niska, więc niektóre pomieszczenia z taką instalacją mogą być niedogrzane. Do tego podłogówka dość wolno się nagrzewa, a grzejniki zwłaszcza te nowe, bardzo szybko osiągają wysoką temperaturę i równie szybko schładzają po zakręceniu – da się jednak ten problem rozwiązać automatyką.

Wykończenie domu

Grzejników nie można schować w ścianie, nie powinno się też ich zasłaniać firanami czy meblami, bo to ogranicza ich wydajność. Ogrzewania podłogowego nie widać, ale tak samo pociąga ono za sobą ograniczenia aranżacyjne – podłoga powinna być wykończona płytkami, które najlepiej przewodzą ciepło, nie należy też ustawiać na niej zbyt wielu ciężkich i dużych sprzętów.

Grzejniki raczej szpecą niż zdobią wnętrza, i zabierają niemałą przestrzeń przy ścianie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *