Rodzaj ogrzewania wpływa nie tylko na komfort domowników, ale i na wysokość rachunków za energię. Dwa najpopularniejsze rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym to podłogówka oraz tradycyjne grzejniki. Która opcja jest lepsza?
Co jest wydajniejsze?
W blokach montaż podłogówki zwykle się nie opłaca, a czasami jest po prostu niemożliwy ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Za to w domach jednorodzinnych coraz chętniej stosuje się to rozwiązanie jako bardziej ekonomiczne. Czy tak jest w istocie? To zależy od źródła energii oraz projektu domu – w niektórych pomieszczeniach podłogówka może być za mało wydajna.
Podłogowa instalacja grzewcza musi uwzględniać zapotrzebowanie na ciepło, dlatego sposób układania rur oraz temperatura wody określane są indywidualnie dla każdego projektu domu. Podłogówka najlepiej sprawdza się w budynkach nowych, o niskim zapotrzebowaniu na energię, w starszych domach montaż tego typu ogrzewania wiąże się z koniecznością wykonania nowej izolacji.
Popularne są rozwiązania łączone – w kuchni, salonie i łazienkach jest ogrzewanie podłogowe, w sypialniach pozostają tradycyjne grzejniki.
Co daje większy komfort?
Nowoczesne ogrzewanie podłogowe, np. firmy Uponor, jest idealną opcją dla alergików – ruch powietrza jest ograniczony, a kurz nie przypieka się na mocno rozgrzanych grzejnikach. W pomieszczeniu z podłogówką nie ma też dywanów i wykładzin, które zbierają drobinki kurzu, dzięki czemu powietrze jest po prostu czystsze.
Podłogówka doceniana jest również za to, że zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza, z drugiej strony jednak, maksymalna dopuszczalna temperatura jest dość niska, więc niektóre pomieszczenia z taką instalacją mogą być niedogrzane. Do tego podłogówka dość wolno się nagrzewa, a grzejniki zwłaszcza te nowe, bardzo szybko osiągają wysoką temperaturę i równie szybko schładzają po zakręceniu – da się jednak ten problem rozwiązać automatyką.
Wykończenie domu
Grzejników nie można schować w ścianie, nie powinno się też ich zasłaniać firanami czy meblami, bo to ogranicza ich wydajność. Ogrzewania podłogowego nie widać, ale tak samo pociąga ono za sobą ograniczenia aranżacyjne – podłoga powinna być wykończona płytkami, które najlepiej przewodzą ciepło, nie należy też ustawiać na niej zbyt wielu ciężkich i dużych sprzętów.
Grzejniki raczej szpecą niż zdobią wnętrza, i zabierają niemałą przestrzeń przy ścianie.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?