Popularne

Artykuł

Dom

Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania

Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania

Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania. Nowoczesne urządzenia potrafią jednak znacznie więcej! Sprawdź, jak możesz ułatwić sobie kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu dzięki innowacyjnym funkcjom termostatów!

Dlaczego potrzebujesz termostatu do systemu ogrzewania podczerwienią?

Niezależnie od tego, czy wybierasz tradycyjny termostat analogowy, czy nowoczesny, cyfrowy, jego podstawowa funkcja w systemie ogrzewania jest taka sama. To urządzenie, którego zadaniem jest kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu i utrzymywanie jej na zadanym poziomie.

Podstawą działania termostatu jest czujnik temperatury. To element, który zbiera dane z otoczenia i na tej podstawie włącza lub wyłącza urządzenia grzewcze. Jeśli chcesz np., by temperatura w pokoju wynosiła 21°C, czujnik wymusi wyłączenie kotła, pieca lub folii grzewczych w momencie, gdy powietrze nagrzeje się do tego poziomu. A gdy w pomieszczeniu się ochłodzi, termostat spowoduje ponowne włączenie się ogrzewania.

Działanie nowoczesnych termostatów nie ogranicza się wyłącznie do tej funkcji. Dzięki takim urządzeniom Twój system ogrzewania może być wygodny w użyciu, efektywny, a także… oszczędny!

Inteligentne rozwiązania, które ułatwią Ci sterowanie ogrzewaniem

Termostaty pokojowe mogą łączyć się z urządzeniami grzewczymi na dwa sposoby: za pomocą przewodów elektrycznych lub bezprzewodowo. W nowoczesnych modelach coraz częściej wykorzystuje się połączenie bezprzewodowe, np. za pomocą fal radiowych. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem w przypadku, gdy chcesz uniknąć kucia ścian w celu doprowadzenia kabli do elementów systemu ogrzewania.

Regulatory temperatury, które wykorzystasz do zarządzania swoimi urządzeniami grzewczymi, mogą być także wyposażone w moduł WiFi. Do czego przyda Ci się taka funkcja? Dzięki połączeniu z internetem będziesz mógł sterować ogrzewaniem na wiele sposobów: za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie, a nawet systemów smart home takich jak Alexa, Tuya Smart czy Siri.

Gdy korzystasz z termostatu, możesz sterować temperaturą na dwa sposoby:

  • ręcznie, wprowadzając ustawienia zgodnie z aktualnymi potrzebami;
  • automatycznie, korzystając z wbudowanych programów.

Jeśli korzystasz z ręcznego ustawiania temperatury, w Twoim domu będą panowały takie same warunki przez cały dzień. Wybierając jeden z automatycznych programów, możesz modyfikować temperaturę w zależności od pory dnia i innych czynników. W nowoczesnych termostatach znajdziesz m.in. następujące funkcje:

  • tryb dzienny i tygodniowy – temperatura jest dostosowywana w zależności od pór dnia, w których domownicy są poza domem lub na miejscu;
  • tryb noc/dzień – na termostacie można ustawić stałą temperaturę do utrzymywania w ciągu dnia i w nocy, a także pory, w których tryb ma się zmieniać;
  • tryb „otwarte okno” – gdy termostat wykryje spadek temperatury w krótkim czasie, automatycznie wyłączy ogrzewanie, dzięki czemu zapobiegniesz stratom ciepła podczas wietrzenia pokoju;
  • tryb urlopowy – urządzenie będzie utrzymywać stałą, niższą temperaturę podczas Twojej nieobecności, co pozwoli Ci oszczędzić na ogrzewaniu, a jednocześnie uniknąć nadmiernego wychłodzenia budynku.

Jak obsługuje się nowoczesne termostaty pokojowe? Wyjątkowo łatwo – dzięki panelom dotykowym! Na dużych, czytelnych wyświetlaczach sprawdzisz aktualne parametry, wprowadzisz własne ustawienia lub wybierzesz jeden z gotowych programów. Co ważne, producenci urządzeń do sterowania ogrzewaniem dbają o design swoich produktów. Minimalistyczny wyświetlacz w czarnej, białej czy szarej ramce będzie się doskonale prezentował w każdym wnętrzu.

Jaki termostat do ogrzewania podczerwienią wybrać?

Jeśli Twój dom jest ogrzewany foliami grzewczymi na podczerwień, będziesz potrzebować specjalnego rodzaju termostatu. Urządzenia przeznaczone do ogrzewania podłogowego mają inny rodzaj czujnika temperatury. Nie mierzy on temperatury powietrza, ale temperaturę przy podłodze. Dzięki temu może dostosować pracę folii grzewczych do Twoich potrzeb, a także zapobiec przegrzewaniu się paneli czy desek podłogowych.

Szukasz nowoczesnego termostatu? Uniknij tych błędów

Inteligentne funkcje termostatów mogą wydawać się kuszące. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno będziesz z nich korzystać. W nowoczesny termostat nie warto np. inwestować wówczas, gdy będzie go używać osoba, która nie zna się na nowych technologiach. Jeśli nie zamierzasz korzystać z zaawansowanych ustawień i automatycznych programów, wystarczy Ci prosty regulator temperatury z podstawowymi funkcjami. Wybierając taki produkt, ograniczysz koszty zakupu – wyposażone w innowacyjne rozwiązania termostaty są znacznie droższe.

Innym błędem popełnianym przez użytkowników nowoczesnych termostatów jest zbyt częste zmienianie ustawień i temperatury. Jest to nieefektywne – takie działania nie poprawią warunków w pomieszczeniu, mogą także zwiększyć koszty ogrzewania.

Gdy decydujesz się na zakup jednego z zaawansowanych modeli termostatów, pamiętaj także, by dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Dzięki temu będziesz mógł maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia i używać go zgodnie ze swoimi potrzebami.

Czujesz się dobrze w świecie nowych technologii? Nowoczesny termostat to rozwiązanie, które na pewno spełni Twoje oczekiwania!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *