Popularne

Artykuł

Dom

Czy kołdra 160×200 jest odpowiednia dla pary?

Czy kołdra 160×200 jest odpowiednia dla pary?

Zdrowy sen wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, co potwierdzają liczne badania naukowe. Zauważono, że podczas nocnego wypoczynku zachodzą procesy odpornościowe, które przyczyniają się do zwalczania patogenów i komórek nowotworowych. Osoby, które śpią prawidłowo, rzadziej cierpią na choroby otępienne. Ponadto cieszą się lepszą pamięcią, koncentracją i refleksem. Potrafią kontrolować swoje emocje, dlatego mają dobre relacje z innymi ludźmi. Jakość snu zależy od wielu czynników, w tym z pozoru mało istotnych. Czy kołdra 160×200 jest odpowiednia dla pary?

Zbyt wysoka temperatura w sypialni, rzadkie wietrzenie pomieszczeń w mieszkaniu, szorstka pościel, zbyt twardy materac, za wąska kołdra – to tylko niektóre przyczyny zaburzeń snu. Osoby, które nie potrafią zmrużyć oczu lub budzą się w środku nocy, gorzej funkcjonują w ciągu dnia. Częściej zapadają na infekcje, wykazują większą skłonność do podjadania wysoko kalorycznych przekąsek i mają problemy z koncentracją. Na szczęście zaburzeń snu można uniknąć, eliminując ich najczęstsze przyczyny.

Sypialnia w bloku i problemy związane z jej aranżacją

Ludzie, którzy mieszkają w blokach, dysponują niewielkim metrażem do zagospodarowania. Sypialnia odgrywa kluczową rolę, ponieważ od tego, jak zostanie urządzona, zależy jakość snu. Nocny wypoczynek stwarza idealne warunki dla regeneracji organizmu, dlatego warto zadbać o wygodny materac i kołdrę o odpowiednim rozmiarze. Łóżko dla pary nie może być też za małe, bo wówczas stanie się źródłem dyskomfortu. Nie zawsze w grę wchodzi większe, dlatego mieszkańcy bloków poszukują kompromisowych rozwiązań.

O czym warto pamiętać, wybierając łóżko dla dwojga?

Łóżko dla dwojga powinno zapewniać komfortowy wypoczynek każdemu z partnerów. Swobodna zmiana pozycji leżącej odgrywa kluczową rolę przy wyborze tego ważnego mebla. Zaburzenia snu pojawiają się, gdy miejsca jest za mało. Wówczas każdy ruch jednej strony staje się wyczuwalny dla drugiej, co powoduje jej wybudzanie.

Czy kołdra 160×200 jest odpowiednia dla pary?

Kupując podwójne łóżko, należy uwzględnić specyfikę wspólnych nocy. Niektóre pary śpią spokojnie i nie przeszkadzają sobie, współdzieląc niewielką powierzchnię. Przyjmuje się, że 70 cm szerokości stanowi minimum dla każdej osoby, dlatego niezwykle popularne jest łóżko małżeńskie 160×200 cm. Wymusza ono zakup materaca o tych samych wymiarach. Jeśli para nie kłóci się o pościel, to kołdra 160×200 cm okaże się wystarczająca. Warto dobrać do niej odpowiednią pościel, która pozostanie zgodna z wystrojem sypialni.

Jeśli jeden z partnerów śpi niespokojnie lub w nocy zagarnia dla siebie całą kołdrę, to lepiej kupić dwie mniejsze lub jedną większą niż 160×200 cm. Podobne rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy obie strony dość znacznie różnią się wymiarami ciała. Wówczas kołdra 160×200 cm może okazać się niewystarczająca dla dwojga.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *