Popularne

Artykuł

Dom

Czy warto kupić osłony na kaloryfer?

Czy warto kupić osłony na kaloryfer?

Osłony na kaloryfer pełnią funkcję estetyczną i dekoracyjną, dlatego zyskują coraz szersze grono zwolenników. Są tanie i praktyczne, przydadzą się we wnętrzach, w których odsłonięty grzejnik psuje wygląd pomieszczenia. Również montaż tego elementu nie jest czasochłonny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kiedy zamontować osłonę grzejnika?

Osłony na kaloryfer można spotkać w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych. Najczęściej montowane są we wnętrzach ogrzewanych starymi, mało estetycznymi grzejnikami żeberkowymi lub nowszymi grzejnikami panelowymi. Zastosowanie maskownicy w stylu odpowiadającym reszcie wystroju pozwala uzyskać spójną aranżację. Z osłonami na kaloryfer można się spotkać także w żłobkach, przedszkolach, szkołach oraz na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Tam maskownice pełnią głównie funkcję ochronną i zabezpieczają przed uderzeniem się dzieci w grzejnik. Maskownice zaprojektowane na życzenie danej osoby mogą stać się dodatkowym meblem, na który można odłożyć używane na co dzień drobiazgi.

Jak wybrać odpowiednią osłonę na kaloryfer?

Przed zakupem osłon na kaloryfer należy wziąć pod uwagę odległość grzejnika od ścian prostopadłych. Często najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zabudowa od ściany do ściany. Wolną przestrzeń można wykorzystać na dodatkowe szafki lub półki. Kolor osłony na kaloryfer może być dopasowany do wystroju wnętrza, a także do firan lub zasłon. Maskownice można też pomalować na kolor ściany. Należy pamiętać o tym, że grzejnik nie może być całkowicie zakryty, gdyż nie będzie efektywnie ogrzewał pomieszczenia. Dlatego odpowiednim wyborem są obudowy ażurowe, czyli z otworami, dopasowane rozmiarem do kaloryfera. Warto zdecydować się na model wykonany z materiału dobrze przewodzącego ciepło, np. z blachy stalowej lub aluminiowej. Do wyboru są osłony wiszące składające się jedynie z przedniej płyty i przytwierdzane do ściany lub wolnostojące, złożone z panelu maskującego, ścianek bocznych oraz górnej półki.

We wnętrzach w stylu angielskim, rustykalnym, francuskim, skandynawskim czy prowansalskim sprawdzą się obudowy wykonane z drewna lub płyty MDF. Do stylu nowoczesnego pasują modele z metalu, szkła hartowanego, płyty pleksi czy płyty MDF. Urządzając wnętrze w stylu glamour dobrze jest wybrać osłony na kaloryfer wykonane z połyskliwego szkła hartowanego lub szkła akrylowego, czyli płyt pleksi. Natomiast zwolennicy stylu vintage mogą się zdecydować na model ze sklejki drewnianej z powycinanymi wzorami geometrycznymi.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *