Popularne

Artykuł

Dom

Czym i w jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne?

Czym i w jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne tak samo, jak każde inne urządzenia, należy czyścić. Mając je zamontowane w domu, zapewne niektórym nasuwa się pytanie: w jaki sposób i czym właściwie należy je czyścić? Jak to zrobić, aby ich nie uszkodzić i aby działały jak najdłużej? Odpowiedź na to pytanie wraz z innymi niezbędnymi informacjami zostanie przedstawiona w tym artykule.

Dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Panele fotowoltaiczne można wyczyścić na własną rękę. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest ważne, ponieważ dzięki temu zachowają one swoją wydajność. Jeżeli panele są zabrudzone, wówczas ich efektywność drastycznie spada. Powodem tego są przykryte ogniwa, które nie mogą produkować prądu ze słońca w takiej ilości, w jakiej powinny. Ich wydajność spada o 30%. Do takich zanieczyszczeń należą: kurz, liście, spaliny, pył czy odchody ptactwa.

Kiedy i jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Firma Brillant Feniks, która od 1996 roku świadczy usługi sprzątania przemysłowego, a także czyszczenia i konserwacji paneli fotowoltaicznych sugeruje na swojej stronie https://brillantfeniks.pl/mycie-paneli-fotowoltaicznych/, że taką czynność należy wykonywać co najmniej dwa razy w ciągu roku. Głównymi powodami takiego czyszczenia są intensywne zabrudzenia, które wpływają na wydajność paneli. Jak najszybciej powinno się pozbyć ptasich odchodów, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę paneli fotowoltaicznych. Czyszczenie najlepiej wykonać w jesień. Wówczas można pozbyć się liści, a także pozwolić na wysoką wydajność w czasie zimy. Jeżeli chodzi o śnieg, nie ma potrzeby usuwania go, gdyż panele są ustawione pod takim kątem, że śnieg zjedzie z ich samoistnie. Słońce również wspomaga roztapianie śniegu, więc nie jest to konieczne.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Jakich środków i narzędzi użyć do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Do czyszczenia najbezpieczniej użyć wody destylowanej. Dzięki temu na panelach nie pojawią się żadne smugi ani osad. Natomiast jeżeli chodzi o narzędzia, powinna to być szczotka o miękkim włosiu. To pozwoli skutecznie zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Firmy fotowoltaiczne do czyszczenia używają kijów zawierających włókna karbonowe. Kije są lekkie i zarazem bardzo wytrzymałe. W dodatku zawierają izolację, która wytrzymuje nawet wysokie napięcia. Podczas mycia paneli na własną rękę, znajdujących się na wysokości należy zaopatrzyć się w wyposażenie, które zagwarantuje bezpieczeństwo.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne? Oto przydatne wskazówki:

  • Wybranie odpowiedniej pory — wczesny poranek albo wieczór.
  • Odłączenie paneli fotowoltaicznych i odczekanie, aż staną się chłodne, aby wyeliminować ryzyko porażenia prądem.
  • Odpowiednio bezpieczne wyposażenie do pracy na wysokościach albo użycie teleskopowych narzędzi — wówczas nie trzeba się wspinać.
  • Delikatnie wyczyszczenie paneli z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i środków.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych można wykonać samemu, jednak należy pamiętać o odpowiednich narzędziach i środkach, aby nie doprowadzić do ich uszkodzeń. Należy również pamiętać o swoim bezpieczeństwie, ponieważ bez zachowania ostrożności, można doprowadzić do porażenia prądem, albo wypadku. Najbezpieczniej jest takie czyszczenie zlecić odpowiedniej firmie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *