Popularne

Artykuł

Budownictwo

Czym jest dom prefabrykowany?

Czym jest dom prefabrykowany?

Domy szkieletowe pojawiły się w Polsce pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to wracający z wyjazdów zarobkowych Polacy zapragnęli zbudować u siebie drewniane domy. Takie same jak te, które widzieli w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii.

Wielu z nich pracowało na budowach, więc postanowili wykorzystać zdobyte umiejętności, ale niejednokrotnie zdarzało się, że projekty były chybione i domy okazywały się nietrwałe, nieszczelne, wymagały daleko idących napraw.

Z tego powodu tak zwane kanadyjki nie cieszyły się renomą i były synonimami złego, taniego budownictwa. To już przeszłość! Technologia domów szkieletowych została w ostatnich latach udoskonalona i dziś z powodzeniem mogą one służyć jako budynki całoroczne. I to we wszystkich regionach Polski, bo nie jest prawdą, że nie nadają się do naszego klimatu!

Domy prefabrykowane powszechnie utożsamia się z drewnianymi, ale mogą mieć również na przykład konstrukcję stalową. Technologia szkieletowa odnosi się do konstrukcji ścian. Szkielet obejmuje pionowe i poziome belki drewniane, a następnie wypełniany jest materiałem izolacyjnym. Zewnętrzną część pokrywa się folią wiatroizolacyjną i płytą OSB, a tę – elewacją drewnianą lub tynkiem.

Dom prefabrykowany a prawo

Budowę domu prefabrykowanego rozpoczyna się tak samo, jak budowę każdego innego – od zakupu działki i projektu. Budowa prefabrykowanego domu drewnianego wiąże się z takimi samymi formalnościami jak domu osadzonego na murowanych fundamentach. Inwestor musi uzyskać pozwolenie na budowę, ale jeśli dom ma powierzchnię nie przekraczającą 70 m2, może skorzystać z uproszczonej procedury polegającej na dokonaniu zgłoszenia.

Zalety domu prefabrykowanego

  • Postawienie domu prefabrykowanego kosztuje mniej niż tradycyjnego domu murowanego. Szacuje się, że w przypadku stanu surowego zamkniętego koszt budowy domu prefabrykowanego wynosi do 3 tysięcy zł /m2. Przyjmuje się, że koszt domu wybudowanego w technologii prefabrykowanej może być nawet o 30% niższy niż domu o takiej samej wielkości wykonanego w technologii tradycyjnej.
  • Krótszy czas budowy. Mówiąc obrazowo, budowa domu prefabrykowanego polega na montażu poszczególnych elementów za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Od momentu wyłonienia fundamentów budynek powstaje w technologiach suchych, więc prace można wykonywać także zimą. W zależności od wielkości projektu możesz wprowadzać się do własnego domu po ośmiu, maksymalnie dwunastu tygodniach od dnia, kiedy przyjedzie do Ciebie nasz transport!
  • Możliwość łatwej rozbudowy domu prefabrykowanego. Technologia sucha ułatwia rozbudowę domu w przyszłości. Budynek może więc „rosnąć” w miarę zmieniających się potrzeb rodziny. W domach szkieletowych stosunkowo łatwo przeprowadzić także wymianę instalacji.
  • Większa powierzchnia użytkowa. Ściany są cieńsze niż w przypadku domów murowanych, dzięki czemu nie ma dużych strat związanych z powierzchnią murów. Można na tym uzyskać znaczący metraż. Szacuje się, że w przypadku domu o powierzchni 100 m2 powierzchnia użytkowa będzie o 10-12 m2 większa niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.
  • Bezpieczne i trwałe. Prawidłowo wykonane domy w technologii prefabrykowanej mogą służyć nawet 50 lat, a po tym czasie konieczne staje się przeprowadzenie remontu. Domy szkieletowe są stabilne i odporne na niekorzystne warunki pogodowe, uzyskują taką samą jak domy murowane izolacyjność cieplną ścian. Nie przemakają, nie zbiera się w nich wilgoć, dobrze utrzymują ciepło – pod warunkiem, że zostaną wykonane z dobrych materiałów przez profesjonalistów.

Ile kosztuje dom prefabrykowany?

Trudno jest precyzyjnie mówić o kosztach, bo od kilkunastu miesięcy w górę idą ceny wszystkich materiałów budowlanych. Nie dotyczy to wyłącznie domów prefabrykowanych. Drożeją także tradycyjne domy murowane. Mimo wszystko domy prefabrykowane w dalszym ciągu są tańsze niż domy murowane.

W obecnej sytuacji nie bez znaczenia jest czas potrzebny do postawienia domu prefabrykowanego. Ponieważ trwa to nieporównywalnie krócej niż wymurowanie budynku, inwestor może mieć nadzieję, że uda mu się wykonać wszystkie prace, zanim ceny różnych grup materiałów ponownie wzrosną.

W przypadku budowy tradycyjnego domu, która trwa co najmniej rok, do podwyżki cen może dojść kilkukrotnie w czasie trwania inwestycji, co powoduje, że proces jest bardziej stresujący, a przygotowanie kosztorysu staje się właściwie niemożliwe.

Dom prefabrykowany daje większą przewidywalność w zakresie kosztów. Specjaliści Danwood przygotują pełny kosztorys, który uwzględni wszystkie elementy inwestycji, dzięki czemu klient już przed zakupem będzie wiedział, z jakim wydatkiem musi się liczyć.

Nasi eksperci podpowiedzą również, w jaki sposób zoptymalizować koszty poprzez wybór tańszych, ale dobrych jakościowo rozwiązań, tak by budżet rodziny pozwolił na sfinansowanie wymarzonego domu.

Projekty domów prefabrykowanych

W ofercie naszej firmy jest kilkadziesiąt projektów domów prefabrykowanych, przede wszystkim z drewna, ale niektóre oparte są na konstrukcji stalowej. Wszystkie propozycje wraz z rzutami, możliwością obrotu o 360 stopni i zakresem koniecznych prac można obejrzeć na stronie internetowej.

Jeśli nie masz czasu i ochoty oglądać dostępnych projektów, możesz skontaktować się z naszym działem obsługi klienta i przedstawić swoje potrzeby. Doświadczeni specjaliści podpowiedzą, które moduły w największym stopniu spełnią Twoje oczekiwania, biorąc pod uwagę budżet, uwarunkowania działki i potrzeby w zakresie rozkładu i wielkości pomieszczeń oraz stylu domu.

Domy prefabrykowane od Danwood

Działamy na rynku od 25 lat i w tym czasie przekazaliśmy klientom ponad 14 tysięcy domów. Właścicielem firmy Danwood jest notowana na giełdzie w Seulu spółka GS Engineering & Construction Corp., koreański lider w dziedzinie projektowania i budownictwa mieszkaniowego. Rokrocznie z naszego zakładu w Bielsku Podlaskim „wyjeżdża” do klientów ponad 2 tysiące domów.

Nieustannie udoskonalamy produkcję i dostosowujemy nasze konstrukcje do zmieniających się technologii oraz wymogów w zakresie ekologii i energooszczędności, a przy okazji dbamy o każdy szczegół. To sprawia, że nasze domy są bezpieczne, trwałe i opierają się trudnym warunkom pogodowym, z którymi mamy do czynienia w Polsce.

Każdego dnia udowadniamy, że dom w systemie prefabrykowanym to nie domek letniskowy, ale z powodzeniem może służyć przez cały rok, a jego żywotność to co najmniej 50 lat. Nie znaczy to, że po tym okresie będzie nadawał się tylko do rozbiórki! Po przeprowadzeniu remontu będzie dalej spełniał swoje funkcje. Wizja przeprowadzania modernizacji nie powinna zniechęcać inwestorów – w domach murowanych również co kilkadziesiąt lat należy przeprowadzać prace modernizacyjne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *