Popularne

Artykuł

Dom

Czym powinno charakteryzować się okno łazienkowe na poddaszu?

Czym powinno charakteryzować się okno łazienkowe na poddaszu?

Okno łazienkowe musi spełniać wiele wymogów, aby łazienka na poddaszu była miejscem wygodnym, funkcjonalnym i ciepłym. Okna łazienkowe powinny być przy tym odporne na szczególne warunki, jakie panują w łazience. Podpowiadamy, jakie okna dachowe łazienkowe warto wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

okno łazienkowe na poddasze

Na co zwrócić uwagę, wybierając okno łazienkowe na poddasze?

Dachowe okno łazienkowe musi gwarantować dobre doświetlenie wnętrza, ponieważ w łazience wykonujemy wiele czynności wymagających dobrej widoczności. Okno łazienkowe musi być więc odpowiednio duże, a jeśli pomieszczenie jest większe, warto rozważyć montaż kilku mniejszych okien w dachu i rozlokować je w równomierny sposób. Przyjmuje się, że okno dachowe powinno zajmować powierzchnię odpowiadającą co najmniej 10% powierzchni podłogi, aby gwarantowało odpowiednią ilość światła na poddaszu. Okno do łazienki na poddaszu należy również dobierać, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostało ono wykonane. W łazience kąpiemy się, myjemy i suszymy pranie, a więc jest w niej często sporo pary i duża wilgotność. Okno łazienkowe powinno więc być odporne na jej działanie. Dlatego do łazienki poleca się zwykle okna plastikowe (PVC). Rama wykonana z polichlorku winylu charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wilgoci i wody, a przy tym nie wymaga konserwacji i łatwo się myje. Nie znaczy to, że drewniane okno łazienkowe nie ma racji bytu – dobrej klasy okno do łazienki wytrzyma trudne warunki, ale musi to być produkt wykonany z dobrych jakościowo surowców. Okna tego typu oferuje Dakea, producent nowoczesnych okien połaciowych z drewna i PVC do różnych pomieszczeń. Warto przy okazji wspomnieć, że Dakea tworzy nowoczesne energooszczędne okna dachowe, które zapobiegają wychładzaniu pomieszczeń. Energooszczędne okno łazienkowe to także najrozsądniejszy wybór, ponieważ tylko okna dachowe o niskim współczynniku przenikania ciepła zapewnią we wnętrzu optymalną temperaturę, co w łazience ma ogromne znaczenie, zwłaszcza zimą. Okno do łazienki na poddaszu powinno być też wyposażone w nawiewniki, by wspomóc w łazience odpowiednią wentylację. Ponieważ łazienka to miejsce, gdzie potrzebujemy prywatności, dobrze jest też okno łazienkowe wyposażyć w roletę, która skryje mieszkańców przed ciekawskim spojrzeniami z zewnątrz i pozwoli regulować ilość światła docierającego do pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem będzie żaluzja pozioma marki Dakea, które pomogą rozproszyć światło w łazience, a także zapewnią delikatny i elegancki design. 

okna do łazienki na poddaszu

Jakie okno łazienkowe na poddaszu sprawdzi się najlepiej?

Wybierając okno łazienkowe, pamiętajmy o gruntownej ocenie jego parametrów technicznych. Połaciowe okno łazienkowe ze względu na swoje ułożenie jest szczególnie narażone na trudne warunki pogodowe, obciążenie śniegiem czy wiatrem. Warto więc, by okno do łazienki wybierać spośród produktów sprawdzonych i wykonanych z dużą dbałością o każdy detal konstrukcji. Okno łazienkowe musi być szczelne, wytrzymałe, a przy okazji dobrze byłoby, gdyby było łatwe w pielęgnacji i myciu. Z pewnością plastikowe okna łazienkowe są na poddaszu najlepszym wyborem, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na okna dachowe o wysokim standardzie wykonania, wysokiej szczelności i wydajności energetycznej, jak te, które tworzy wspomniana Dakea. Warto również pamiętać, że od konstrukcji dachu i szczelności tworzących go elementów w ogromnym stopniu zależy to, czy na poddaszu będziemy cieszyć się komfortem termicznym i jak duże rachunki zapłacimy za ogrzewanie. Nie można również zapominać o prawidłowym montażu okna łazienkowego w dachu, bo tylko taki zapobiegnie ucieczce ciepła z domu i zapewni bezproblemową eksploatację okna w łazience przez wiele lat. Warto pamiętać, że prawidłowy montaż może być wykonany jedynie przez profesjonalnego dekarza przy użyciu oryginalnych akcesoriów montażowych producenta okien dachowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *