Obiekty kubaturowe wyróżniają się wielkością i funkcją. Inwestycja wymaga doskonałej organizacji, dlatego warto dobrze się do niej przygotować i powierzyć jej realizację doświadczonemu zespołowi. Poznaj najważniejsze cechy charakterystyczne obiektów kubaturowych!
Spis treści
Budownictwo kubaturowe i jego specyfika
Budynki kubaturowe to obiekty, które posiadają parametr objętości. Oznacza to, że różnią się od budynków, których bryły wpisują się w charakterystykę budownictwa liniowego. Muszą być wybudowane w sposób trwały – do tego rodzaju nie zalicza się miejsc o charakterze tymczasowym. Ich zastosowanie jest różnorodne. Służą do celów mieszkalnych, jako obiekty użyteczności publicznej, a także jako budynki przemysłowe.
Technologia budowy obiektu kubaturowego
Realizacją projektu i budowy obiektów kubaturowych zajmują się wyspecjalizowani wykonawcy. Współczesne budownictwo kubaturowe obejmuje obiekty powstające z wykorzystaniem różnych metod budowlanych. Mogą to być budowle murowane, drewniane, stalowe lub szkieletowe. Sposób budowania różni się w zależności od wybranego materiału i rodzaju konstrukcji.
Obiekty kubaturowe zwykle buduje się w technologii monolitycznej. Oznacza to, że powstają one z łączenia prefabrykowanych elementów. Dużą rolę odgrywają prawidłowo przeprowadzone roboty fundamentowe. Ze względu na swoją wielkość budynki kubaturowe mocno obciążają grunt, więc ich budowa wymaga jego dodatkowego wzmacniania.
Przykłady budynków kubaturowych
Przemysłowe i komercyjne obiekty kubaturowe to m.in. szkoły, szpitale, hotele, biurowce, całoroczne hale produkcyjne, magazyny i warsztaty. Budowle z parametrem objętości to także obiekty mieszkalne takie jak domy jedno- i wielorodzinne oraz bloki. Inwestycje budowlane tego typu wymagają uzyskania stosownych pozwoleń oraz odpowiedniego przygotowania gruntu. Dlatego najczęściej ich realizacją zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa budowlane, które mają duże doświadczenie w budownictwie kubaturowym.
Co to jest parametr objętościowy i jak obliczyć kubaturę budynku?
Parametr objętości w budownictwie kubaturowym należy obliczyć, biorąc pod uwagę ważne elementy konstrukcyjne, a pomijając zewnętrzne części takie jak schody i gzymsy. Wyliczona wartość to objętość budynku.
Kubaturę netto oblicza się mnożąc wszystkie powierzchnie poziomu budynku przez wysokość mierzoną od poziomu podłogi do stropu. Wartość ta dotyczy wewnętrznej przestrzeni użytkowej. Uwzględnia się w niej wszystkie kondygnacje obiektu, w tym części podziemne, balkony i tarasy, prześwity i bramy wjazdowe.
Z kolei kubatura budynku brutto to objętość liczona po zewnętrznym obrysie. Jest to suma kubatur wszystkich kondygnacji. Oblicza się ją, mnożąc powierzchnię całkowitą przez wysokość.
Budynki o dużej kubaturze występują zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. Do budowy obiektów kubaturowych potrzebne jest spełnienie licznych wymagań formalnych. Współpraca z profesjonalną firmą budowlaną z bogatym doświadczeniem w podobnych realizacjach to gwarancja sukcesu inwestycji.
Podobne artykuły
Ekologiczne szambo – nowoczesne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Wybór odpowiedniego systemu gospodarki ściekowej to kluczowa decyzja dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci…
Jak wybrać idealne donice ogrodowe i donice na taras?
Każdy, kto chce stworzyć wyjątkową przestrzeń w ogrodzie lub na tarasie, wie, jak ważnym elementem aranżacji są donice. Nie tylko…
Simon 55 – nowoczesne rozwiązania w Twoim domu
Urządzając dom, warto zadbać o meble, kolory ścian i inne elementy wyposażenia. Każdy szczegół ma znaczenie – nawet gniazdka i…
Perfekcyjny poranek z idealnym ekspresem do kawy
Rozpoczęcie dnia od filiżanki aromatycznej kawy to rytuał, któremu oddają się miliony ludzi na całym świecie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś…
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Jak urządzić stylowy kącik barowy w domu?
Styl industrialny niezmiennie zachwyca swoją surową estetyką i funkcjonalnością, dlatego coraz częściej pojawia się nie tylko w salonach czy kuchniach,…
Blaty marmurowe: dobry krok, czy może zbytni wydatek?
Remont w kuchni kosztuje, to fakt. Faktem jest również to, że blaty marmurowe uznawane są za szczyt luksusu. Dlatego wielu…
Zasłony w pokoju dziecka – Jak wybrać idealne połączenie stylu i funkcjonalności?
Zasłony w pokoju dziecięcym to nie tylko ozdoba, ale także praktyczne rozwiązanie, które wpływa na komfort i funkcjonalność przestrzeni malucha….
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…