Obiekty kubaturowe wyróżniają się wielkością i funkcją. Inwestycja wymaga doskonałej organizacji, dlatego warto dobrze się do niej przygotować i powierzyć jej realizację doświadczonemu zespołowi. Poznaj najważniejsze cechy charakterystyczne obiektów kubaturowych!
Spis treści
Budownictwo kubaturowe i jego specyfika
Budynki kubaturowe to obiekty, które posiadają parametr objętości. Oznacza to, że różnią się od budynków, których bryły wpisują się w charakterystykę budownictwa liniowego. Muszą być wybudowane w sposób trwały – do tego rodzaju nie zalicza się miejsc o charakterze tymczasowym. Ich zastosowanie jest różnorodne. Służą do celów mieszkalnych, jako obiekty użyteczności publicznej, a także jako budynki przemysłowe.
Technologia budowy obiektu kubaturowego
Realizacją projektu i budowy obiektów kubaturowych zajmują się wyspecjalizowani wykonawcy. Współczesne budownictwo kubaturowe obejmuje obiekty powstające z wykorzystaniem różnych metod budowlanych. Mogą to być budowle murowane, drewniane, stalowe lub szkieletowe. Sposób budowania różni się w zależności od wybranego materiału i rodzaju konstrukcji.
Obiekty kubaturowe zwykle buduje się w technologii monolitycznej. Oznacza to, że powstają one z łączenia prefabrykowanych elementów. Dużą rolę odgrywają prawidłowo przeprowadzone roboty fundamentowe. Ze względu na swoją wielkość budynki kubaturowe mocno obciążają grunt, więc ich budowa wymaga jego dodatkowego wzmacniania.
Przykłady budynków kubaturowych
Przemysłowe i komercyjne obiekty kubaturowe to m.in. szkoły, szpitale, hotele, biurowce, całoroczne hale produkcyjne, magazyny i warsztaty. Budowle z parametrem objętości to także obiekty mieszkalne takie jak domy jedno- i wielorodzinne oraz bloki. Inwestycje budowlane tego typu wymagają uzyskania stosownych pozwoleń oraz odpowiedniego przygotowania gruntu. Dlatego najczęściej ich realizacją zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa budowlane, które mają duże doświadczenie w budownictwie kubaturowym.
Co to jest parametr objętościowy i jak obliczyć kubaturę budynku?
Parametr objętości w budownictwie kubaturowym należy obliczyć, biorąc pod uwagę ważne elementy konstrukcyjne, a pomijając zewnętrzne części takie jak schody i gzymsy. Wyliczona wartość to objętość budynku.
Kubaturę netto oblicza się mnożąc wszystkie powierzchnie poziomu budynku przez wysokość mierzoną od poziomu podłogi do stropu. Wartość ta dotyczy wewnętrznej przestrzeni użytkowej. Uwzględnia się w niej wszystkie kondygnacje obiektu, w tym części podziemne, balkony i tarasy, prześwity i bramy wjazdowe.
Z kolei kubatura budynku brutto to objętość liczona po zewnętrznym obrysie. Jest to suma kubatur wszystkich kondygnacji. Oblicza się ją, mnożąc powierzchnię całkowitą przez wysokość.
Budynki o dużej kubaturze występują zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. Do budowy obiektów kubaturowych potrzebne jest spełnienie licznych wymagań formalnych. Współpraca z profesjonalną firmą budowlaną z bogatym doświadczeniem w podobnych realizacjach to gwarancja sukcesu inwestycji.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…