Popularne

Artykuł

Dom

Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?

Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?

Chociaż drewno uznaje się za jeden z najstarszych i najtrwalszych budulców, to nie zawsze nadaje się do zastosowania, chociażby ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w danym pomieszczeniu. Jednym z takich jest łazienka.

Drewno w łazienkowej przestrzeni 

Zgodnie z aktualnymi trendami w zakresie aranżacji łazienkowej przestrzeni, hitem mody są łazienki urządzone w stylu retro, skandynawskim czy loftowym. W każdej z nich pięknie prezentuje się drewno. Inwestorzy muszą jednak uwzględnić, że naturalne drewno musi być poddawane odpowiedniej impregnacji. Jeśli ma być zastosowane w łazience, musi być w pełni odporne na działanie wody, wilgoci czy wysokiej temperatury. Inaczej będzie się wypaczać, parcieć i utraci swoje naturalne piękno.

Ponieważ drewno stanowi dzisiaj modny element wykończenia wnętrz, w tym również łazienek, producenci oferują dobrej jakości impregnaty, dzięki którym może służyć w pełnej doskonałości. Z powodzeniem w łazience funkcjonować mogą meble wykonane z naturalnego drewna czy drobne akcesoria łazienkowe. Czy jednak w łazience sprawdzi się podłoga drewniana albo drewna na ścianach zamiast płytek?

Podłoga w łazience

Elementy, które są szczególnie podatne na działanie wody, nie powinny być wykonane z drewna. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z naturalnego klimatu SPA. Większość inwestorów wybiera płytki drewnopodobne, do złudzenia imitujące naturalne deski. To świetne rozwiązanie, biorąc pod uwagę zachowanie pełnej praktyczności łazienkowej przestrzeni oraz jej funkcjonalność. Płytki sprawdzą się na podłodze oraz na ścianie, na przykład w strefie przy wannie czy w kabinie prysznicowej. Nierzadko trudno dostrzec różnicę pomiędzy prawdziwym drewnem, a jednak płytki są w pełni odporne na wodę, wilgoć i wszelkie warunki panujące w łazience. Do tego są praktyczne, ponieważ można je łatwo utrzymać w czystości.

Łazienka w drewnie – na jakie elementy postawić?

Jeśli chcesz urządzić łazienkę w stylu ekologicznego SPA, retro czy tym loftowym najlepiej łącz materiały drewniane z tymi, które drewno imitują. Stosuj naturalne deski w elementach, które nie mają kontaktu z wodą albo te, które można łatwo wymienić. Półka na wannę z drewna bambusowego albo dozownik na płyn do mycia rąk? Jak najbardziej drewniane gadżety tego typu sprawdzą się w łazience. Możesz zainwestować też w dobrze zabezpieczone fronty mebli łazienkowych. Postaraj się jednak, aby podłoga oraz ściany były wykończone raczej materiałem drewnopodobnym. Przestrzeń nie straci designerskiego uroku ani klimatu, za to będziesz mógł z niej korzystać przez wiele lat bez potrzeby realizacji remontu.

Co istotne, wszelkie materiały drewniane i drewnopodobne do łazienki nabywaj tylko najlepszej jakości, certyfikowane i z niezbędnymi atestami. To elementy, które mają służyć w specyficznym pomieszczeniu. Muszą być odporne nie tylko na wodę, ale również na intensywną eksploatację, w tym na zarysowania, ścieranie, pękanie czy ciężar.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *