Popularne

Artykuł

Dom

Dwa kolory ścian w jednym pokoju – jak to rozegrać

Dwa kolory ścian w jednym pokoju – jak to rozegrać

Malowanie ścian w dobie szeroko dostępnych różnego rodzaju farb w rozległej palecie kolorów to sposób na atrakcyjne odświeżenie pomieszczeń. Warto zastanowić się, czy nie użyć do malowania ścian danego miejsca dwóch kolorów. Tym bardziej, że możliwości w tym aspekcie jest naprawdę dużo.

Jeżeli planujesz malowanie ścian, dobrze jest opracować szczegółowy plan tego działania. Po pierwsze musimy przygotować do tego ściany. Oczyścić je i wyrównać wszelkie nierówności oraz odpowiednio zagruntować. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich farb, np. odpornych na ścieranie, zmywanie, lateksowych czy akrylowych. Równie istotny jest wybór barw, które będzie mieć nasze pomieszczenie, warto też się zastanowić, czy nie będzie korzystnie pomalować pokój na dwa kolory. To tendencja bardzo popularna. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu charakteru – staje się ono po prostu bardziej atrakcyjne wizualnie.

Malowanie ścian – co wziąć pod uwagę

Aby pomalować pokój czy inne pomieszczenie, należy wziąć pod uwagę parę aspektów, które sprawią, że wybrane przez nas kolory farb naprawdę się sprawdzą. Często będziemy musieli pójść na kompromis i lekko zmodyfikować nasze pomysły co do wyboru kolorów ścian, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na wygląd wnętrza. Warto wziąć więc pod uwagę wielkość pokoju. Przy niewielkim metrażu kolor ścian powinny pokój optycznie powiększyć i nie wpłynąć na zmniejszenie wysokości pomieszczenia. Źle dobrane barwy potrafią niestety skutecznie jeszcze bardziej optycznie zmniejszyć wnętrze. Kolory ścian musimy także dopasować do tego, jaki jest dostęp w nim do naturalnego światła. Warto zrezygnować z ciemnych barw, gdy pokój czy inne pomieszczenia są ciemne przez brak dostępu do wystarczającej ilości wpadającego przez okna słonecznego światła. Istotnym czynnikiem jest także to, jaką funkcję ma spełniać dane pomieszczenie. Jeśli jest to na przykład sypialnia, która służy do relaksu i wypoczynku, warto zrezygnować z kolorów agresywnych, które pobudzają. Dobrze wtedy postawić na stonowane ciepłe barwy, które nadadzą danemu miejscu przytulności. Jeśli pomieszczenie ma być reprezentacyjne i eleganckie użyjmy barw chodnych i klasycznych. Nie zapominajmy także o kolorze mebli i dodatków w danym pomieszczeniu.  Wybór odpowiednich odcieni jest tak samo istotny jak wybór konkretnych barw. Te wszystkie wytyczne oraz parę dodatkowych wskazówek dobrze jest wziąć pod uwagę, gdy  chcemy do malowania pokoju użyć dwóch kolorów.

Jak łączyć kolory?

Malowanie pokoju na dwa kolory wymaga pewnej taktyki, jeśli chodzi o łączenie kolorów. Naczelną zasadą jest to, że muszą one do siebie w jakiś sposób pasować – nie gryźć się i mimo wszystko stanowić przyjemną dla oka całość, nawet przy łączeniu barw kontrastowych. Możliwości jest parę. Można na przykład na jednej ścianie zastosować dany kolor, a na drugiej (sąsiadującej) użyć takiej barwy, ale o ton ciemniejszej lub jaśniejszej. To rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy zależy nam na stonowanym wnętrzu. Jeśli chcemy pokojowi nadać dynamiki i energii, warto postawić na kolory kontrastujące ze sobą, czyli dopełniające się (znajdujące się naprzeciw siebie na kole barw). Można zastosować takie rozwiązanie na sąsiadujących ścianach, ścianach przeciwległych, suficie i ścianach, czy też malując ścianę po skosie dwiema barwami. Na to jak pomalować ściany na dwa kolory znajdzie się jeszcze parę pomysłów – wszystko zależy od naszej inwencji i warunków panujących w pokoju.

Malowanie pokoju – kiedy postawić na kontrast

Kolory ścian dobrane na zasadzie kontrastu to bardzo ciekawe rozwiązanie. Warto przemyśleć, czy nie zastosować takiej opcji do danego wnętrza. Dynamikę, którą w ten sposób osiągniemy, docenimy na przykład w salonie czy w pokojach dziecięcych – kolorowe wnętrze z odpowiednio dobranymi barwami to dobry pomysł, by pokój dziecka miał radosny klimat.

Malując pokój na dwa kolory, osiągniemy na pewno oryginalny efekt, który nadal wnętrzu ciekawego wystroju. Nie zapominajmy też o tym, by dobrać kolory, dzięki którym w danym miejscu będziemy się czuć komfortowo.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *