Mieszkanie ze współlokatorami może być zarówno zabawne jak i stresujące. Noce filmy, imprezy i wewnętrzne dowcipy to tylko niektóre z powodów, dla których życie ze współlokatorami to zabawa. Jednakże, jeśli chodzi o obowiązki, może nie być tak przyjemne.
Prostym sposobem na uniknięcie konfrontacji i biernego lub agresywnego zachowania jest omówienie obowiązków ze współlokatorami przed ich całkowitym zakwaterowaniem w nowym mieszkaniu. Oto kilka pomysłów na to, jak podzielić obowiązki domowe i uniknąć dramatyzmu.
Spis treści
Przedyskutujcie zagadnienia do omówienia.
Zaproś współlokatora na spotkanie jednego wieczoru, aby porozmawiać o obowiązkach. Może się to wydawać kiepskie, ale ten mały krok pójdzie daleko. Zdecyduj o tym, jakimi obowiązkami należy się zająć, w jaki sposób kupować środki czystości i jak często coś się dzieje w Twoim mieszkaniu. Aby to ułatwić, utwórz listę zadań. Oto przykład:
- Oczyścić kuchnię
- Umyj podłogi
- Wytarcie kurzy
- Wyczyść toalety, prysznice, wanny i umywalki…
- Włączanie/wyłączanie zmywarki
- Sprzątnij lodówkę
- Wynieść śmieci
- Umyć okna
- Płatności rachunków
- Podziel poszczególne zadania
Prawdopodobnie masz obowiązki, których całkowicie nienawidzisz, co oznacza, że współlokatorzy prawdopodobnie też mają do wykonania obowiązki, których nienawidzą. Stwórz listę obowiązków, które lubisz, nie ma problemu i nienawidzę.
Jeśli nienawidzisz odkurzania, ale współlokator to kocha, to niech współlokator to robi.
Jeśli więcej niż jeden współlokator lubi odkurzać, należy to robić na zmianę. To samo dotyczy pewnych obowiązków, których nienawidzicie. Czyszczenie toalety nie jest najlepszym obowiązkiem, więc naprzemiennie zwracamy się w tym kierunku. W przypadku innych obowiązków można je podzielić, ciągnąc słomki lub po prostu na zmianę na ochotnika. Jeśli podzielą się Państwo losowo pracą, będzie mniej poważnych emocji.
Sporządź plan lub harmonogram
Użyj kalendarza ściennego, aby spisać obowiązki każdego ze współlokatorów, lub stwórz tabelę, która zawiera wszystkie imiona współlokatorów i ich obowiązki. W ten sposób nie ma nieporozumień co do tego, kto za co odpowiada. Jeśli działa lepiej, należy co miesiąc rotacyjnie zmieniać obowiązki. W ten sposób nie utkniesz w szorowaniu wanny przez cały okres najmu. Aby pociągnąć wszystkich do odpowiedzialności za swoje obowiązki, na początku po ukończeniu pracy obok obowiązku.
Zaopatrzenie
Podziel koszt zakupów równomiernie pomiędzy współlokatorów. Zakupy mogą obejmować worki na śmieci, uniwersalne środki czyszczące i detergenty do zmywarek do naczyń. Porozmawiaj o tym, ile każdy z współlokatorów jest gotów wydać na środki czyszczące, aby upewnić się, że każdy może sobie na to pozwolić.
Różne preferencje
Pamiętaj, że tylko dlatego, że lubisz perfekcyjne odkurzanie nie oznacza, że Twój współlokator czuje, że potrzebne jest posiadanie czystej widzialnej linii. Możesz mieć tak idealnie wysprzątane kiedy nadejdzie Twoja kolej, aby poradzić sobie z tym obowiązkiem. Należy również pamiętać, że każdy ma inny harmonogram; nie ustawiaj czasu, kiedy obowiązki mają być wykonywane. Jeśli minęło kilka dni, a współlokator nie wykonał swojego zadania, przypomnij mu o tym. Jeśli wiesz, że Twój współlokator jest zajęty, zaoferuj mu możliwość zmiany pracy, jeśli będzie to lepiej działać.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…