Popularne

Artykuł

Budownictwo

Energooszczędny dom – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Energooszczędny dom – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Wiele osób, które decydują się na budowę domu jednorodzinnego, uwagę skupia przede wszystkim na kosztach związanych z postawieniem budynku – kupnem projektu, wykonaniem prac budowlanych i wykończeniowych. Już na starcie warto jednak przeanalizować koszty eksploatacji budynku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu, by postawiony dom był energooszczędny?

Projekt domu energooszczędnego od Domowe Klimaty – kiedy dom jest „energooszczędny”?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, co w ogóle decyduje o tym, że dom można uznać za energooszczędny. W teorii o budynku energooszczędnym mówimy wtedy, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 70 kWh/m2 w skali roku (dla porównania, standardowy dom ma zapotrzebowanie na ciepło w skali roku na poziomie 120 kWh/m2).

W praktyce definicja ta jest jednak nieco bardziej płynna i o domu energooszczędnym często mówi się już wtedy, gdy zastosowane przy budowie rozwiązania konstrukcyjne i wykończeniowe ograniczają utraty ciepła.

Oglądamy gotowe projekty domów – na co zwrócić uwagę, by dom był energooszczędny?

Warto zaznaczyć, że o energooszczędności domu nie zawsze muszą świadczyć wymyślne rozwiązania konstrukcyjne i budowlane. Wręcz przeciwnie! Dom energooszczędny często wykorzystuje bardzo proste rozwiązania! Na co przede wszystkim zwracać uwagę?

  • Lepsze są proste domy, położone na planie kwadratu lub prostokąta – proste bryły, położone na planie kwadratu lub prostokąta, ograniczają powstawanie tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło;
  • Wybierz dom piętrowy zamiast domu parterowego – zakładając, że przy obu domach wykorzystano te same technologie, tańsze i łatwiejsze jest ogrzanie domu piętrowego niż parterowego. Zobacz na przykład projekty domów z poddaszem użytkowym z pracowni Domowe Klimaty;
  • Zwróć uwagę na jakość wykorzystanych w budowie materiałów – mostki termiczne często powstają także przy oknach i drzwiach, co prowadzi do „ucieczek” ciepła, a także powstawania grzybów. Z tego powodu wybierając projekt, upewnij się, że wszystkie rozwiązania budowlane i wykończeniowe są dobre jakościowo;
  • Wykorzystaj promienie słoneczne – energooszczędny dom powinien uwzględniać jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. Chodzi o to, by duże pomieszczenia o charakterze wypoczynkowym, takie jak salon, znajdowały się od strony południowej. Wówczas będą miały zapewniony największy dostęp do promieni słonecznych.

Wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym z pracowni Domowe Klimaty

Co możemy doradzić, biorąc pod uwagę powyższe aspekty? Przede wszystkim to, byś korzystał z ofert doświadczonych i renomowanych pracowni architektonicznych, które są gwarantem wysokiej jakości. Zwróć też uwagę, czy wybrana pracownia umożliwia wprowadzenie pewnych zmian do projektu (np. stworzenie lustrzanego odbicia domu czy zmianę umiejscowienia okien, co umożliwia lepsze wykorzystanie światła słonecznego). My polecamy projekt domu energooszczędnego od Domowe Klimaty. Odwiedź stronę domoweklimaty.pl i wybierz projekt domu energooszczędnego, który będzie odpowiadał potrzebom Twoim i bliskich.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *