System ogrzewania domu w naszym klimacie jest jednym z obowiązkowych, jaki musi znaleźć się w projekcie mieszkania. Aby mógł on skutecznie funkcjonować w przestrzeni mieszkalnej, musi zawierać grzejniki. To one odpowiadają, jako ostatnie w procesie, za dostarczenie do każdego pomieszczenia ciepła o optymalnej temperaturze.
Czy grzejniki są ozdobą mieszkania?
Sztuka aranżacji wnętrz na przestrzeni kilku dekad mocno zmieniła podejście do obecności grzejników w domu. Jeszcze niedawno jej najważniejszym celem było ukrycie ich gdzieś i udawanie, że nie istnieją. Zwykłe grzejniki płytowe czy żebrowe burzyły urodę aranżacji, dlatego chowano jest najczęściej za drewnianą, koronkową zabudową umieszczaną pod parapetami okien.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne, ale też trend loftowy, który wkroczył do aranżacji wnętrz sprawiły, że zaczęto dostrzegać swoistą urodę grzejników, szczególnie żebrowych. Teraz użytkownicy mieszkań z dumą prezentują markowe grzejniki żebrowe, nie zasłaniając ich i nie ukrywając przed oczami.
Trzecim z trendów projektowania wnętrz jest w pełni świadome eksponowanie grzejników, uczynienie z nich elementu dekoracyjnego, wnoszącego do aranżacji oryginalną formę i barwę. Jednak, aby model ten naprawdę zaistniał w świadomości użytkowników, grzejniki przeszły długą drogę przemian estetycznych i technologicznych.
Grzejniki dla indywidualisty
Najbardziej skrajnym podejściem do estetyki grzejników jest traktowanie ich na równi ze szlachetną fotografią czy obrazem na ścianie. Grzejnik z własną grafiką to przykład nowego podejścia do estetyki systemu ogrzewania w domu.
Obraz na ścianie, grafiką czy fotografia do tej pory obecna była w naszych mieszkaniach jako dzieło artysty lub fototapeta, niezwykle popularny sposób na złamanie barwy ścian. Rozwój technologii grzewczej sprawił, że zamiast dzieła artysty na ścianie wisi grzejnik udający fotografię.
Personalizacja grzejników jest możliwa. Grzejnik zbudowany z płaskich paneli o miękko zaokrąglonych krawędziach montuje się na wybranej ścianie. Do panelu mocuje się osłonę ze szkła hartowanego, na którym drukuje się wybraną grafikę lub zdjęcie. Zwykle producent dysponuje określonym zbiorem grafik, z którego klient wybiera optymalną dla siebie. Istnieje jednak możliwość druku własnego projektu. W ten sposób otrzymuje się indywidualny projekt grzejnika, w pełni spersonalizowany i niepowtarzalny. Szkło, stal i własna inwencja tworzy niebanalne dzieło estetyczne z praktyczną funkcją grzewczą.
Szkło jest niezwykle wdzięcznym materiałem dla fotografii. W subtelny sposób rozprasza światło, dzięki czemu grzejnik nabiera lekkości i właściwości przestrzennych. Aby grzejnik spełniał swoją funkcję użytkową musi jednak być określonej wielkości, ważne jest również miejsce montażu. Uroda fotografii pozwala jednak na zamontowanie go w najbardziej widocznym punkcie na ścianie. Pionowy panel, bo taki kształt jest najbardziej praktyczny, dostarczy do pomieszczenia ciepło a jednocześnie rozjaśni go wyrazistymi barwami i świetlnymi blikami.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?