Mówi się, że wymagania przemysłu są wyższe od wymagań użytkowników domowych – przynajmniej jeśli chodzi o pewne rozwiązania techniczne. To do pewnego stopnia prawda, ale im tańsze stają się rozwiązania znane z zastosowań profesjonalnych, tym większe jest pole do stosowania ich także w domach. Oto kilka prostych przykładów.
Spis treści
Zawody i zmiana ich gabarytów
Główne instalacje domowe to instalacje wodne. Do dziś oczywiście obsługuje się je w większości klasycznymi mechanicznymi zaworami z dźwigniami lub pokrętłami. Jednak tak naprawdę elektrozawór w domowej instalacji też pojawia się coraz częściej, głównie w połączeniu z systemami sterowania elektronicznego czy to w bateriach umywalkowych, czy panelach prysznicowych. O ile w przemyśle główną zaletą elektrozaworów była trwałość i niezawodność (dlatego część z nich może funkcjonować na przykład jako zawór bezpieczeństwa w układach), o tyle w domu przeważają względy komfortu, choć i bezawaryjność jest sporą zaletą. Zawory to jednak nie jest jedyny przykład przechodzenia technologii z przemysłu do zastosowań domowych.
Profesjonalne układy w mniejszej wersji
Większość technologii, żeby znaleźć zastosowanie w sprzętach czy instalacjach domowych, musi zostać zminiaturyzowana i niekoniecznie chodzi tutaj o wymiary, ale o możliwości. Nie wszystkie takie urządzenia są też zawsze dobrze widoczne, czego świetnym przykładem są przemysłowe pompy, które dały początek choćby zanurzalnym pompom instalowanym w studniach. Jeszcze trudniej rozpoznać przemysłowy rodowód na przykład w sprężarkach instalowanych w pompach ciepła, a które też nie osiągałyby takiej sprawności, gdyby nie to, że wywodzą się z urządzeń zdecydowanie potężniejszych, które trzeba było szczególnie dobrze dopracować, uwzględniając potrzeby przemysłu. Kiedy technologia stawała się coraz tańsza i łatwiej dostępna, można było myśleć nad tym, jak zastosować ją również w mniejszej skali. Jeśli chodzi o pompy, to chyba lepszego przykładu transferu technologii niż pompy do klimatyzacji, znaleźć się nie da: te domowe to po prostu miniaturki przemysłowych. Tutaj nie trzeba było nawet specjalnie modyfikować technologii.
Zawory- kształt, ułożenie klap i materiały
Zawory czy pompy to konkretne urządzenia, które znalazły zastosowania w instalacjach domowych, choć były opracowywane z myślą o użytku przemysłowym. Czasem jednak chodzi o coś innego, czyli na przykład pewne pomysły konstrukcyjne – nie cały zawór, tylko kształt i ułożenie klap, albo materiały. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ dziś bardzo często domowa armatura od tej przemysłowej różni się gabarytami i szczegółami projektu, ale materiały coraz częściej są takie same. Kto na przykład widział niedawno w sklepie zawór ze znalu? Tego się już nie robi. Tak samo wprowadza się pewne idee projektowe, które mają na przykład wpływ na marginalną poprawę przepływu wody w instalacji domowej, bo minimalnie opóźniają osadzanie się kamienia. Czy to ważne? Cóż – można bez takich zmian tworzyć niezłą armaturę czy zawory, ale ponieważ technologia stała się tania i powszechna, to równie dobrze można tworzyć sprzęt klasy premium, który w sporej części wzorowany jest jeśli nie na gotowych rozwiązaniach przemysłowych, to przynajmniej na pewnych pomysłach.
Jak zmiany w przemyśle wpływają na instalacje domowe?
Gdyby przyjrzeć się sprzętom domowym, to praktycznie w każdym przypadku można by było wyprowadzić ich historię od jakichś rozwiązań przemysłowych. To, że właśnie w przypadku instalacji – czy to wodnych, czy elektrycznych, czy dziś również gazowych – jest to najwyraźniejsze, nie oznacza, że podobnych przypadków nie można by było wskazać w praktycznie każdej branży. Dlatego na zmiany w przemyśle powinni patrzeć też ci, którzy interesują się postępem technologicznym w sprzętach, urządzeniach i instalacjach domowych.
Podobne artykuły
4 przybory kuchenne, które warto mieć!
Planując przeprowadzkę do nowego domu czy mieszkania, warto sporządzić listę niezbędnych gadżetów kuchennych będących gwarancją codziennych sukcesów w gotowaniu. Co…
Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu
Ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu wpłynęły na zwiększenie zainteresowania układami hybrydowymi, czyli wspomaganiem kotła gazowego pompami ciepła. Dodatkowo zmiany…
Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?
Współcześnie trudno wyobrazić sobie budowę domu bez podłączenia do niego wszelkich niezbędnych mediów. Mowa tutaj nie tylko o prądzie czy…
Jaki chodnik dywanowy wybrać do przedpokoju?
Przedpokój to wnętrze, które stwarza tzw. pierwsze wrażenie naszych mieszkań, biur czy domów. Jego aranżacja musi charakteryzować się nie tylko…
Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Stół to symbol jedności, wspólnoty oraz ciepła domowego ogniska. Jest on jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Właśnie przy…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?