Popularne

Artykuł

Dom

Inteligentne sterowanie roletami, które warto mieć w swoim domu

Inteligentne sterowanie roletami, które warto mieć w swoim domu

Rozwiązania inteligentne coraz rzadziej kojarzą się z futurystycznymi filmami i powoli stają się codziennością. Są coraz bardziej przystępne, a jednocześnie znacznie ułatwiają codzienne życie. Warto zainwestować między innymi w sterowanie roletami. Sprawdź, jak działa taki system i dlaczego może Ci się przydać.

Inteligentne sterowanie roletami, czyli co?

Obsługa rolet czy innych osłon okiennych na pewno nie jest skomplikowana, nawet bez dodatkowego wspomagania. Systemy smart home sprawiają jednak, że staje się znacznie wygodniejsza – do tego stopnia, że po zakosztowaniu tego komfortu wiele osób nie wyobraża sobie powrotu do życia bez „inteligentnych” rolet.

Na czym polega inteligentne sterowanie roletami? Szczegóły zależą od dostawcy wykorzystywanej technologii, jednak zazwyczaj system smart to centralne sterowanie rolet dostępne na przykład za pomocą aplikacji mobilnej, specjalnego panelu lub przycisku umieszczonego na ścianie. Inteligentny system pozwala naciśnięciem jednego przycisku zasłonić lub odsłonić okna w wybranych pomieszczeniach lub w całym domu. Umożliwia zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Może być podłączony także do żaluzji, zasłon i innych osłon okiennych. To jednak zaledwie początek!

Automatyczne sterowanie roletami – funkcje inteligentne

Sterowanie roletami zintegrowane z systemem inteligentnego domu to również zaawansowane możliwości automatyzacji. W zależności od wykorzystanych rozwiązań można je połączyć z:

  • programatorem czasowym – umożliwia to np. zaplanowanie odsłonięcia rolet tuż przed czasem pobudki oraz dostosowanie ich położenia do czasu pracy, odpoczynku i rozmaitych wykonywanych każdego dnia czynności;
  • czujnikami – co pozwala na dostosowanie położenia osłon okiennych w zależności np. od odczytu wysokości temperatury (odsłonięcie okien, gdy jest zimno i zasłonięcie, gdy jest ciepło);
  • serwisem pogodowym – dzięki temu ilość wpadającego do pomieszczeń światła może być regulowana zgodnie ze wskazaniami radarów pogodowych (np. zasłonięcie okien przy nadchodzących upałach).

Dzięki użyciu również innych sterowników połączonych w jeden system smart home, Twój dom może automatycznie dostosowywać się do Twojego rytmu dnia lub warunków zewnętrznych. Możliwości są ogromne!

bezprzewodowe sterowanie roletami zewnętrznymi
Inteligentnymi roletami można sterować za pomocą pilota lub, coraz częściej, smartfona. Można je jednak również połączyć np. z czujnikami temperatury, prognozą pogody czy programatorem czasowym, by automatycznie ustawiały się w optymalnym położeniu.

Rolety sterowane radiowo, przez Internet czy przewodowo?

Moduł sterowania roletami może łączyć się z nimi jedną z trzech metod. Każda z nich ma swoje zalety oraz nieco inne zastosowanie. Co wybrać?

  • Sterowanie roletami przewodowe jest niezawodne i niepodatne na jakiekolwiek zakłócenia. Wymaga jednak poprowadzenia kabli od obsługiwanych urządzeń do przełączników czy centrali sterującej. Dlatego jest to rozwiązanie zalecane do implementacji w nowo powstających budynkach lub podczas poważnego remontu czy renowacji.
  • Rolety sterowane radiowo to łatwa w implementacji technologia. Elementy systemu są instalowane w puszkach podtynkowych lub rozdzielni, nie ma konieczności kucia ścian pod przewody. Istnieją również systemy radiowe typu „zrób to sam”, które są niezwykle łatwe w uruchomieniu i rozbudowie. Obsługa rolet jest możliwa za pomocą pilota, przycisku w ścianie albo aplikacji mobilnej. Problemem może być jedynie zasięg i stabilność transmisji, dlatego należy zwrócić na to uwagę, wybierając ofertę dostawcy technologii.
  • Rolety sterowane Wi-Fi wykorzystują zazwyczaj istniejącą domową sieć internetową. Implementacja rozwiązania jest bardzo łatwa, a sterowanie roletami z telefonu jest możliwe z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu. Można do tego wykorzystać również inteligentne przyciski na ścianach, a w niektórych przypadkach także systemy głosowe (np. Amazon Alexa czy Siri). Warto wybrać rozwiązanie łączące technologię Wi-Fi i Bluetooth – dzięki temu bezprzewodowe sterowanie roletami jest możliwe nawet w przypadku awarii sieci, a konfiguracja modułów i rozbudowa systemu są łatwiejsze.

Które sterowanie roletami wybrać? Wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i warunków nieruchomości. Warto poradzić się w tym zakresie fachowca, który pomoże dobrać najbardziej funkcjonalny system.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *