Efektywność pracy instalacji jest uzależniona m.in. od umiejętnego dobrania kotła elektrycznego oraz jego mocy. Powinni nad tym czuwać doświadczeni specjaliści, którzy będą w stanie skutecznie doradzić mniej zorientowanym klientom. Na samym początku warto jednak poznać podstawowe plusy i minusy kotłów elektrycznych oraz ich zastosowanie.
Spis treści
Kotły elektryczne – co wiadomo na ich temat? Zalety oraz wady
Kocioł elektryczny to doskonała propozycja dla właścicieli domów, w których zastosowano instalację fotowoltaiczną. W takim przypadku nie będzie problemów z podłączeniem kotła do istniejącej instalacji grzejnikowej. Co najważniejsze wspomniany kocioł będzie zajmować bardzo mało miejsca i w porównaniu z kotłami na paliwa stałe jest całkowicie bezobsługowy. To dobra informacja dla tych osób, które nie mają dostatecznie dużo wolnego czasu i chcą bazować jedynie na nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeniach. Kocioł elektryczny ma również inne zalety, a mianowicie:
- bezpieczeństwo dla środowiska (nie wymagają stosowania paliw ciekłych i stałych),
- nie trzeba posiadać komina,
- nie trzeba na nie wydzielać dodatkowego pomieszczenia technicznego,
- eliminowanie zanieczyszczeń.
Nic dziwnego, że kotły należące do tej kategorii cieszą się aktualnie tak dużą popularnością. Jeśli chodzi o największe wady kotłów elektrycznych warto wyróżnić w tym miejscu: stosunkowo duże koszty eksploatacji w budynkach, które nie są do nich w stu procentach dopasowane, brak prądu przekłada się na brak ogrzewania oraz stosowanie jedynie w domach energooszczędnych i w nowoczesnym budownictwie.
Dobór mocy kotła elektrycznego – na czym się skupić? Porady
Istotnym kryterium dla wszystkich osób zainteresowanych kotłami elektrycznymi jest moc kotła elektrycznego. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, że na zapotrzebowanie cieplne w poszczególnych budynkach wpływają takie czynniki, jak: zdolność akumulowania ciepła, wartość współczynników przenikania ciepła, całkowita powierzchnia oddawania ciepła i stopień wentylacji pomieszczeń. Oczywiście w starszych budynkach odnotowuje się większe zapotrzebowanie na moc cieplną. Szacuje się, że w prawidłowo ocieplonym domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych należącym do nowoczesnego budownictwa sprawdzi się kocioł elektryczny o mocy od 8 do 12 kW. Moc kotła elektrycznego powinna być jednak dobierana z wykwalifikowanym fachowcem.
Kocioł elektryczny – moc, zalety i wody. Krótkie podsumowanie
To idealna pora na podsumowanie artykułu o kotłach elektrycznych, które sprawdzą się przede wszystkim w domach, w których znajduje się instalacja fotowoltaiczna. Takie kotły zajmują mało miejsca i są całkowicie bezobsługowe. Dodatkowo gwarantują bezpieczeństwo dla środowiska, eliminowanie zanieczyszczeń i brak konieczności wydzielania dodatkowego pomieszczenia technicznego. Wadą może być natomiast to, że kotły z tej kategorii nadają się jedynie domów energooszczędnych i nowoczesnego budownictwa, a brak prądu może skutkować brakiem ogrzewania. Jeśli chodzi o moc kotła elektrycznego, należy ją dobierać z fachowcem i mieć na uwadze m.in. zdolność akumulowania ciepła przez budynek czy też całkowitą powierzchnię oddawania ciepła. W odpowiednio ocieplonych domach z nowoczesnego budownictwa o powierzchni około 150 m2 sprawdzą się kotły elektryczne o mocy od 8 do 12 kW.
Więcej informacji o nowoczesnym ogrzewaniu można znaleźć na https://hydrotermo.pl/porady.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…