Popularne

Artykuł

Dom

Jak dobrać moc kotła elektrycznego

Jak dobrać moc kotła elektrycznego

Efektywność pracy instalacji jest uzależniona m.in. od umiejętnego dobrania kotła elektrycznego oraz jego mocy. Powinni nad tym czuwać doświadczeni specjaliści, którzy będą w stanie skutecznie doradzić mniej zorientowanym klientom. Na samym początku warto jednak poznać podstawowe plusy i minusy kotłów elektrycznych oraz ich zastosowanie.

Kotły elektryczne – co wiadomo na ich temat? Zalety oraz wady

Kocioł elektryczny to doskonała propozycja dla właścicieli domów, w których zastosowano instalację fotowoltaiczną. W takim przypadku nie będzie problemów z podłączeniem kotła do istniejącej instalacji grzejnikowej. Co najważniejsze wspomniany kocioł będzie zajmować bardzo mało miejsca i w porównaniu z kotłami na paliwa stałe jest całkowicie bezobsługowy. To dobra informacja dla tych osób, które nie mają dostatecznie dużo wolnego czasu i chcą bazować jedynie na nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeniach. Kocioł elektryczny ma również inne zalety, a mianowicie:

  • bezpieczeństwo dla środowiska (nie wymagają stosowania paliw ciekłych i stałych),
  • nie trzeba posiadać komina,
  • nie trzeba na nie wydzielać dodatkowego pomieszczenia technicznego,
  • eliminowanie zanieczyszczeń.

Nic dziwnego, że kotły należące do tej kategorii cieszą się aktualnie tak dużą popularnością. Jeśli chodzi o największe wady kotłów elektrycznych warto wyróżnić w tym miejscu: stosunkowo duże koszty eksploatacji w budynkach, które nie są do nich w stu procentach dopasowane, brak prądu przekłada się na brak ogrzewania oraz stosowanie jedynie w domach energooszczędnych i w nowoczesnym budownictwie.

Dobór mocy kotła elektrycznego – na czym się skupić? Porady

Istotnym kryterium dla wszystkich osób zainteresowanych kotłami elektrycznymi jest moc kotła elektrycznego. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, że na zapotrzebowanie cieplne w poszczególnych budynkach wpływają takie czynniki, jak: zdolność akumulowania ciepła, wartość współczynników przenikania ciepła, całkowita powierzchnia oddawania ciepła i stopień wentylacji pomieszczeń. Oczywiście w starszych budynkach odnotowuje się większe zapotrzebowanie na moc cieplną. Szacuje się, że w prawidłowo ocieplonym domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych należącym do nowoczesnego budownictwa sprawdzi się kocioł elektryczny o mocy od 8 do 12 kW. Moc kotła elektrycznego powinna być jednak dobierana z wykwalifikowanym fachowcem.

Kocioł elektryczny – moc, zalety i wody. Krótkie podsumowanie

To idealna pora na podsumowanie artykułu o kotłach elektrycznych, które sprawdzą się przede wszystkim w domach, w których znajduje się instalacja fotowoltaiczna. Takie kotły zajmują mało miejsca i są całkowicie bezobsługowe. Dodatkowo gwarantują bezpieczeństwo dla środowiska, eliminowanie zanieczyszczeń i brak konieczności wydzielania dodatkowego pomieszczenia technicznego. Wadą może być natomiast to, że kotły z tej kategorii nadają się jedynie domów energooszczędnych i nowoczesnego budownictwa, a brak prądu może skutkować brakiem ogrzewania. Jeśli chodzi o moc kotła elektrycznego, należy ją dobierać z fachowcem i mieć na uwadze m.in. zdolność akumulowania ciepła przez budynek czy też całkowitą powierzchnię oddawania ciepła. W odpowiednio ocieplonych domach z nowoczesnego budownictwa o powierzchni około 150 m2 sprawdzą się kotły elektryczne o mocy od 8 do 12 kW.

Więcej informacji o nowoczesnym ogrzewaniu można znaleźć na https://hydrotermo.pl/porady.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *