Popularne

Artykuł

Dom

Jak działa materac samopompujący – instrukcja

Jak działa materac samopompujący – instrukcja

Wspólny biwak czy dłuższa piesza wędrówka oraz spanie pod namiotem to popularne aktywności podczas wiosennych i letnich okresów. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort, potrzebujemy nie tylko prowiantu oraz ubrań, ale także artykułów, które w warunkach polowych są niezbędne. Jednym z nich niewątpliwie jest materac samopompujący – prawidłowo dobrany model pozwoli na przyjemny odpoczynek po ciężkim dniu. Jak działa i czy sprawdzi się w trudnych warunkach? Przekonajmy się!

Materac samopompujący w pigułce

Jak sama nazwa wskazuje, materac samopompujący to produkt, do którego napełnienia nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów. W porównaniu do swojego dmuchanego odpowiednika, gdzie użycie pompki jest niezbędne, tutaj wystarczy jedynie odkręcić zawór. Każda mata, niezależnie od swojego rozmiaru, wykonana jest z wysokiej jakości pianki poliuretanowej oraz dodatkowo wyposażona w specjalne zawory, zazwyczaj zamontowane z boku produktu. Na warstwę wierzchnią materacy często składa się natomiast poliester, głównie z uwagi na stosunkowo dużą wytrzymałość oraz łatwość w czyszczeniu. Ich dodatkowym atutem jest ogromna użyteczność oraz uniwersalność. Śmiało możemy stwierdzić, że łączą w sobie najlepsze cechy zarówno klasycznego materaca, jak i karimaty. Są lekkie, a jednocześnie zapewniają odpowiednią termoizolację, co może okazać się istotne podczas biwakowania na terenach narażonych na zmienne warunki pogodowe.

Mata samopompująca – proces pompowania

Karimata samopompująca jest już w Twoim koszyku, czas zatem zapoznać się z procesem jej działania. Jak ją napełnić, nie używając dodatkowych akcesoriów? Jest to niezwykle proste! Wystarczy rozwinąć matę, rozłożyć ją oraz znaleźć odpowiedni zawór, który należy otworzyć. Dzięki specjalnemu mechanizmowi pianka, z której wykonane jest wnętrze materaca, rozszerzy się i rozpocznie zasysanie powietrza. W czasie napełniania się maty kontrolujmy jej twardość. Jeżeli zależy nam na nieco twardszym podłożu, dopompujmy ją ustami. Sam proces, szczególnie przy pierwszym użytkowaniu, może trwać nieco dłużej. Jednak z czasem i nabraniem wprawy zajmie nam to dosłownie kilka minut. Warto jednak poświęcić czas, aby zapewnić sobie wygodne oraz komfortowe miejsce do spania bądź chwili wypoczynku po ciężkiej wędrówce.

Jak opróżnić materac samopompujący?

Składanie materaca nie powinno sprawić wiele kłopotów, musimy jednak podejść do niego rozważnie, aby nie uszkodzić produktu. Jeżeli wyruszasz w dalszą podróż i potrzebujesz opróżnić matę, należy ponownie odkręcić zawór i lekko nacisnąć, aby wypchnąć nadmiar zgromadzonego powietrza. Następnie trzeba zwinąć materac w kierunku zaworu i zapiąć go. Niejednokrotnie zdarzyć się może jednak sytuacja, w której karimata samopompująca lekko się pobrudzi w czasie jej użytkowania. Przed złożeniem wyczyść ją za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry, odczekaj do wyschnięcia, zroluj oraz umieść w przygotowanym wcześniej pokrowcu. Ostatni krok może okazać się niezwykle przydatny, szczególnie jeżeli mata ma nam służyć przez kilka następnych sezonów. Przechowywanie produktu w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do wgnieceń bądź uszkodzeń, co nie pozwoli na jego dalszą eksploatację, jednocześnie generując kolejne, często niepotrzebne koszty.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *