Wspólny biwak czy dłuższa piesza wędrówka oraz spanie pod namiotem to popularne aktywności podczas wiosennych i letnich okresów. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort, potrzebujemy nie tylko prowiantu oraz ubrań, ale także artykułów, które w warunkach polowych są niezbędne. Jednym z nich niewątpliwie jest materac samopompujący – prawidłowo dobrany model pozwoli na przyjemny odpoczynek po ciężkim dniu. Jak działa i czy sprawdzi się w trudnych warunkach? Przekonajmy się!
Spis treści
Materac samopompujący w pigułce
Jak sama nazwa wskazuje, materac samopompujący to produkt, do którego napełnienia nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów. W porównaniu do swojego dmuchanego odpowiednika, gdzie użycie pompki jest niezbędne, tutaj wystarczy jedynie odkręcić zawór. Każda mata, niezależnie od swojego rozmiaru, wykonana jest z wysokiej jakości pianki poliuretanowej oraz dodatkowo wyposażona w specjalne zawory, zazwyczaj zamontowane z boku produktu. Na warstwę wierzchnią materacy często składa się natomiast poliester, głównie z uwagi na stosunkowo dużą wytrzymałość oraz łatwość w czyszczeniu. Ich dodatkowym atutem jest ogromna użyteczność oraz uniwersalność. Śmiało możemy stwierdzić, że łączą w sobie najlepsze cechy zarówno klasycznego materaca, jak i karimaty. Są lekkie, a jednocześnie zapewniają odpowiednią termoizolację, co może okazać się istotne podczas biwakowania na terenach narażonych na zmienne warunki pogodowe.
Mata samopompująca – proces pompowania
Karimata samopompująca jest już w Twoim koszyku, czas zatem zapoznać się z procesem jej działania. Jak ją napełnić, nie używając dodatkowych akcesoriów? Jest to niezwykle proste! Wystarczy rozwinąć matę, rozłożyć ją oraz znaleźć odpowiedni zawór, który należy otworzyć. Dzięki specjalnemu mechanizmowi pianka, z której wykonane jest wnętrze materaca, rozszerzy się i rozpocznie zasysanie powietrza. W czasie napełniania się maty kontrolujmy jej twardość. Jeżeli zależy nam na nieco twardszym podłożu, dopompujmy ją ustami. Sam proces, szczególnie przy pierwszym użytkowaniu, może trwać nieco dłużej. Jednak z czasem i nabraniem wprawy zajmie nam to dosłownie kilka minut. Warto jednak poświęcić czas, aby zapewnić sobie wygodne oraz komfortowe miejsce do spania bądź chwili wypoczynku po ciężkiej wędrówce.
Jak opróżnić materac samopompujący?
Składanie materaca nie powinno sprawić wiele kłopotów, musimy jednak podejść do niego rozważnie, aby nie uszkodzić produktu. Jeżeli wyruszasz w dalszą podróż i potrzebujesz opróżnić matę, należy ponownie odkręcić zawór i lekko nacisnąć, aby wypchnąć nadmiar zgromadzonego powietrza. Następnie trzeba zwinąć materac w kierunku zaworu i zapiąć go. Niejednokrotnie zdarzyć się może jednak sytuacja, w której karimata samopompująca lekko się pobrudzi w czasie jej użytkowania. Przed złożeniem wyczyść ją za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry, odczekaj do wyschnięcia, zroluj oraz umieść w przygotowanym wcześniej pokrowcu. Ostatni krok może okazać się niezwykle przydatny, szczególnie jeżeli mata ma nam służyć przez kilka następnych sezonów. Przechowywanie produktu w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do wgnieceń bądź uszkodzeń, co nie pozwoli na jego dalszą eksploatację, jednocześnie generując kolejne, często niepotrzebne koszty.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?