Popularne

Artykuł

Dom

Jak działa włącznik czasowy i kiedy się przyda?

Jak działa włącznik czasowy i kiedy się przyda?

Programator czasowy pozwala automatycznie włączać i wyłączać urządzenia elektryczne w ustalonym wcześniej czasie. W ten sposób pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, a także ułatwia wiele codziennych czynności. Czym jest włącznik czasowy i w jakich sytuacjach warto go wykorzystać?

Programator czasowy – schemat działania

Wyłącznik czasowy odcina urządzeniu dostęp do energii elektrycznej o wybranej porze, może je również uruchomić we wskazanym czasie. Pozwala to zaprogramować godziny pracy różnych domowych (a także biurowych i komercyjnych) sprzętów.

Włącznik czasowy może być sterowany na kilka sposobów. Wygodnym rozwiązaniem są programatory wyposażone w wyświetlacz LCD. Na rynku można spotkać również urządzenia wyposażone w pokrętło lub zestaw dedykowanych przycisków.

Niezależnie od wybranej technologii, ustawienie włącznika jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Kontrolowane urządzenie wystarczy podłączyć do programatora, a programator do gniazdka elektrycznego. Pozostaje tylko określić godzinę włączenia lub wyłączenia sprzętu.

Do czego wykorzystać włącznik czasowy? Najpopularniejsze zastosowania

Włączniki czasowe wykorzystuje się najczęściej do sterowania oświetleniem – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Programatory są niezastąpione między innymi w sklepach (sterują oświetleniem witryn i szyldów), a także biurach i miejscach publicznych. W użytku domowym programatory kontrolują prace pomp i ogrzewaczy wody, sterują także oświetleniem ogrodowym. Często używa się ich również w akwarystyce, do naświetlania akwariów i terrariów o określonych porach.

Włączniki czasowe o różnych parametrach dostępne są w sklepie internetowym Eltrox: https://www.eltrox.pl/. Znajdziesz tutaj zarówno programatory podłączane do gniazdka elektrycznego jak i te przystosowane do umieszczenia na standardowej szynie montażowej DIN.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem włącznika czasowego?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrany programator jest przystosowany do zadania, jakie chcemy mu powierzyć. Jeśli urządzenie ma być umieszczone na zewnątrz, należy wybrać programator wykonany z materiałów pozwalających na pracę w wysokich i niskich temperaturach, oraz gwarantujących odporność na wilgoć. O czym jeszcze pamiętać?

  • Tryb pracy urządzenia – programatory mogą pracować w cyklu dziennym lub tygodniowym. Ten pierwszy pozwala na włączanie lub wyłączanie kontrolowanych urządzeń w określonych godzinach (24-godzinny cykl pracy). W drugim przypadku możemy sterować ich pracą w określone dni tygodnia, np. włączając oświetlenie ogrodu tylko w weekend. Na rynku dostępne są także włączniki czasowe przystosowane do pracy w obu cyklach jednocześnie.
  • Precyzja programowania – nowoczesne włączniki cyfrowe pozwalają na ustawienie czasu pracy z dokładnością do jednej minuty. Tańsze programatory mechaniczne oferują mniejszą dokładność (np. co 5-10 minut).
  • Elementy dodatkowe – w zależności od potrzeb, możemy wybrać programatory wyposażone na przykład w funkcję automatycznego przełączania między czasem letnim a zimowym, czy podtrzymaniu ustawień zegara podczas przerw w dostawie prądu (dzięki wbudowanemu akumulatorowi).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *