Popularne

Artykuł

Dom

Jak działają zegary naklejane na ścianę?

Jak działają zegary naklejane na ścianę?

Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnego zegara ściennego z okrągłą kopertą i przeszkloną tarczą, ciekawym wyborem może okazać się zegar ścienny naklejany. To urządzenie proste w montażu i niezwykle efektowne, doskonale wpisujące się w potrzeby wielu współczesnych, zwłaszcza minimalistycznych aranżacji. W sprzedaży znaleźć można wiele wersji takich zegarów, z różnymi oznaczeniami godzin, w wielu stylach wykonania i kolorach. Jak działa tego typu sprzęt i jak się go mocuje?

Zegar z mechanizmem kwarcowym

Zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży naklejanych zegarów ściennych wyposażona jest w sprawdzone mechanizmy kwarcowe zasilane bateriami. To rozwiązanie gwarantujące dużą precyzję pomiaru czasu i brak konieczności regularnego nakręcania mechanizmu, co jest niezbędne w wielu mechanicznych budzikach i klasycznych zegarach z kukułką. Naklejany zegar ścienny składa się z niewielkiej tarczy i przytwierdzonych do niej wskazówek. Pod powierzchnią tarczy ukryty jest kwarcowy mechanizm napędzający i wymienna bateria, najczęściej AA. Uzupełnieniem takiego urządzenia są elementy symbolizujące godziny, które przykleja się wokół tarczy zegara, by odczytywanie czasu było bardziej precyzyjne.

Montaż zegara naklejki na ścianie

Jak sama nazwa wskazuje, naklejane zegary ścienne mocuje się poprzez ich przyklejenie do powierzchni ściany, ewentualnie szyby, witryny, drzwi, szafy lub dużego lustra. Ważne, żeby powierzchnia, do której chcemy przytwierdzić zegarek, była gładka i równa. Sercem takiego zegara jest tarcza z przytwierdzonymi do niej wskazówkami. Wybieramy dla niej odpowiednie miejsce i przytwierdzamy przy pomocy haczyka lub dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Trzeba pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu tarczy. Dzięki temu wskazówkowy zegar ścienny naklejany będzie prawidłowo odmierzał czas, a naklejane na ścianę godziny nie będą pochylone. Gdy złapiemy poziom, zaznaczmy punkty na ścianie nad i pod tarczą oraz po jej lewej i prawej stronie. Następnie przykładamy do ściany dedykowany szablon i zaznaczamy miejsca, w których powinniśmy zamocować elementy symbolizujące godziny. Następnie przyklejamy je na klej lub taśmę samoprzylepną w zaznaczonych miejscach.

Działanie zegarków naklejanych na ścianę w zasadniczy sposób nie różni się od klasycznych zegarów ściennych wskazówkowych w obudowie. Jedyną różnicą jest rozmiar takich zegarów oraz brak fizycznej tarczy, którą zastępuje fragment ściany lub innej gładkiej powierzchni. Zegary naklejki są duże i niezwykle efektowne, ale napędza je taki sam mechanizm kwarcowy, z jakim możemy spotkać się w większości współczesnych zegarów zasilanych bateriami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *