Popularne

Artykuł

Dom

Jak home staging wpływa na atrakcyjność mieszkania?

Jak home staging wpływa na atrakcyjność mieszkania?

Zakup mieszkania to pierwszy krok w drodze do zyskownej inwestycji. Jednakże zanim nieruchomość zostanie wystawiona na wynajem, należy ją odpowiednio przygotować. Warto zainwestować w odpowiedni home staging, który skutecznie podniesie atrakcyjność oferty na rynku nieruchomości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że sztuka home stagingu nie opiera się wyłącznie na przypadkowej dekoracji i wyposażeniu wnętrz. Czym w takim razie jest home staging i jakich błędów trzeba unikać na etapie przygotowującym nieruchomość?

Co to jest home staging?

Jest to proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Jego głównym celem jest wyposażenie mieszkania tak, aby podnieść wartość nieruchomości w oczach nabywcy i sprawić, że będzie ona wyróżniać się na tle innych dostępnych w ofercie na rynku mieszkaniowym. Home staging pozwala sprzedać lub wynająć nieruchomość w szybszym tempie oraz w wyższej cenie.

Z praktycznego punktu widzenia home staging to zaplanowanie, aranżacja i wyposażenie wnętrz w taki sposób, aby były funkcjonalne i przede wszystkim ładne. Z pewnością tak przygotowane mieszkania przyciągają większa liczbę osób zainteresowanych – zwłaszcza tych, którzy szukają nieruchomości wykończonych pod klucz, gotowych do natychmiastowego zamieszkania bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

Home staging, a grupa docelowa najemców i kupców

Posiadając mieszkanie na wynajem lub sprzedaż najważniejszym krokiem podjętym w celu skutecznej, sprawnej i szybkiej finalizacji procesu jest określenie grupy docelowej nabywców. Należy jednak kierować się tutaj fundamentalną zasadą – to nieruchomość determinuje swojego nabywcę, a nie odwrotnie. W zależności od układu funkcjonalnego oraz lokalizacji dane mieszkanie nadaje się do konkretnej grupy odbiorców. Bardzo ważne jest zrozumienie tego jeszcze przed przystąpieniem do home stagingu – nie warto upierać się na studenckie wyposażenie mieszkania podczas gdy nieruchomość położona jest w dalekiej odległości od uniwersytetów. W ten sposób wydzielanie na siłę osobnych 2 czy 3 pokoi w 35 metrowym mieszkaniu i upychanie tam biurek oraz łóżek jest zbędne. W konsekwencji skutkuje to ograniczeniem bardzo grona potencjalnie zainteresowanych.

Home staging w takim wypadku powinien skupić się na komfortowym odbiorze mieszkania dla par, małżeństw czy rodzin z jednym dzieckiem. W ten sposób można wykorzystać home staging tak, aby mieszkanie wydawało się atrakcyjne dla jak największej liczby odbiorców. Warto wykorzystać otwartą przestrzeń, wyodrębnić pokój na klimatyczną sypialnię i dodać dekoracyjne dodatki.

Podstawowe zasady home stagingu

Aby home staging zakończył się sukcesem, warto wdrożyć najważniejsze zasady podczas tworzenia aranżacji ofertowego mieszkania. Są to przede wszystkim:

  • zneutralizowanie nieruchomości – dotyczy przede wszystkim kolorów ścian, które powinny być stonowane i jasne,
  • pozbycie się nieprzydatnych dla modelowego odbiorcy elementów wyposażenia, które wprowadzają chaos i nie pasują do obranej stylizacji,
  • depersonalizowanie, czyli usunięcie akcentów osobistych, np. zdjęć, pamiątek, dyplomów,
  • sprzątanie – każde wnętrze wygląda atrakcyjniej, gdy jest schludne i czyste.

Wprowadzenie takiego pakietu zasad home stagingu podczas przygotowywania nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży z pewnością pomoże w szybkiej finalizacji procesu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *