Popularne

Artykuł

Dom

Jak i czym malować blachę na zewnątrz i dookoła domu?

Jak i czym malować blachę na zewnątrz i dookoła domu?

Możesz kupić już kolorowe elementy takie jak parapet czy rynna lub je pomalować. Jaka farba do dachów i innych elementów blaszanych będzie odpowiednia i czym się kierować przy wyborze?

 

Czym pomalować dach?

Arkusz ocynkowanej blachy to niewielki wydatek, a możesz go pomalować według swojego pomysłu na dowolny kolor. Gotowe blachy dachowe to już większy wydatek. Nie zawsze są dostępne wszystkie kolory, a najładniejsze często bywają też najdroższe. Stąd niektórzy decydują się na samodzielne malowanie dachu farbą. Szczególnie w przypadku garaży i innych mniejszych budowli – wystarczy do tego zwykła drabina i wolne popołudnie.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Metal/Dach%2C-rynna%2C-parapet/c/b2c-dach

Przed zakupem farby na dach sprawdź, czy:

  • chroni przed promieniowaniem UV,
  • chroni przed wodą,
  • zabezpiecza przed powstawaniem rys.

Niektórzy producenci mają nawet kilkanaście kolorów farb do dachów do wyboru.

Malowanie dachu – czy warto?

Warto malować dach nie tylko wtedy, gdy chcesz, by ładnie wyglądał. Odpowiednio dobrana farba do blach dachowych zabezpiecza przed korozją i to nawet wtedy, gdy na dachu już pojawiają się rude plamy!

https://www.dekoratorium.pl/pl/farba-na-ocynk-jaki-produkt-wybrac

To znacznie przedłuża żywotność dachu. Wystarczy wyobrazić sobie, że zamiast na surową blachę, deszcz kapie na nieprzepuszczalną powłokę z kolorem. Jeśli nie możesz się zdecydować na żaden odcień, wybierz zwykłą srebrną farbę do dachu. Nie będzie jej widać, ale zapewni dodatkową warstwę zabezpieczającą. Przed jej użyciem możesz odtłuścić dach specjalnym preparatem i wymyć go, najlepiej pod ciśnieniem. Farba będzie wtedy lepiej przylegać i nie zacznie się łuszczyć.

Jaka farba do rynny?

O ile drobnych śladów rdzy nie widać na szczycie blaszanego dachu, to mocno rzucają się one w oczy na rynnach. Kolorowa dodaje budynkowi uroku, podczas gdy szara z rdzawymi smugami sprawia ponure wrażenie. Poza tym przez rynnę stale przepływa woda (np. w czasie deszczu), więc dodatkowe zabezpieczenie przed korozją jest szczególnie wskazane. Regularnie malowana rynna ocynkowana przetrwa kilkadziesiąt lat. Niemalowana – po kilkunastu będzie już do wymiany.

Do rynien stosuje się farby alkidowe lub zwykłe akrylowe. Winylowe ze względu na cenę uważa się za zbyt drogie do zwykłych rynien, ale jeśli zostało Ci trochę takiej farby, do rynien też sprawdzi się ona znakomicie. Jeśli nie masz pomysłu, która farba będzie najlepsza, szukaj farb do dachów blaszanych, do blachy lub przeznaczonych specjalnie do rynien.

Jaka farba do parapetu z blachy?

Tej samej powłoki możesz użyć do parapetu z blachy. Jakość farby powinna zależeć od tego, gdzie ją zastosujesz. Jeśli przy okienku strychowym, z którego nikt nie korzysta, to możesz użyć zwykłej farby akrylowej. Najdroższą farbę do parapetu z blachy zastosuj na tarasach czy balkonach. Tam na parapetach często stawiane są doniczki czy popielniczki, więc powłoka musi być szczególnie odporna. Parapety w kolorze balustrad lub okiennic znacznie poprawiają wygląd całego domu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *