Popularne

Artykuł

Dom

Jak najlepiej osłonić taras?

Jak najlepiej osłonić taras?

Czy można sobie wyobrazić przyjemniejszy letni wieczór, niż ten spędzony z kubkiem ulubionej kawy na tarasowym leżaku w promieniach zachodzącego słońca? Tylko co zrobić, kiedy do kawy wpadają krople deszczu, albo słońce świeci tak silnie, że nie sposób dotknąć rozgrzanych mebli? Rozwiązaniem są zadaszenia tarasu. Ochronę przed słońcem zapewniają materiałowe żagle przeciwsłoneczne albo rozkładane parasole. Przed lekkim deszczem chronią eleganckie markizy, jednak na silną ulewę lepszym wyborem okazują się stałe zadaszenia z panelami.

Parasole ogrodowe, markizy i żagle przeciwsłoneczne

W jaki sposób skutecznie osłonić taras przed silnym i rażącym słońcem? Często wybieraną opcją są parasole ogrodowe o różnych rozpiętościach i kątach składania. Posiadają one stelaż zwykle wykonywany z metalu lub aluminium oraz tkaninę umieszczoną na wysięgniku albo czaszy, zależnie od modelu parasola. Tego typu osłony chronią głównie przed słońcem i choć osłaniają także przed niewielkim deszczem, nie są odpowiednie na silny wiatr czy burze.

Innym rodzajem tarasowej osłony jest żagiel przeciwsłoneczny wykonywany w całości z tkaniny, który przypomina nieco swego rodzaju baldachim. Może on przybierać różne kształty, a nawet kolory, przez co często sprawia, że taras nabiera modernistycznego wyglądu. To dobry wybór na ciepłe słoneczne lato, jednak podobnie jak w przypadku parasoli, nie sprawdzi się podczas silnych deszczy.

Markizy tarasowe wyposażone są w tkaninę, która w momencie rozłożenia jest napinana na lekkim stelażu. Wiele popularnych modeli markiz wyposażanych jest w napęd elektryczny, a nawet pilot sterujący dla pełnej wygody obsługi. Ponieważ markizy nie są montowane do podłoża, przy silnym wietrze i deszczu zaleca się ich złożenie i schowanie w kasecie przymocowanej do ściany budynku.

Zadaszenie tarasu z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Palram.pl

Stałe zadaszenia tarasu i pergole

Czy istnieją zadaszenia tarasów, które chronią nie tylko przed słońcem, ale także deszczem, a nawet śniegiem? Szukając pełnej osłony, warto zainteresować się stałymi zadaszeniami, które dla swojej pełnej stabilności montuje się do podłoża. Choć są to znacznie kosztowniejsze rozwiązania niż sezonowe parasole lub żagle, umożliwiają korzystanie z tarasu w różnych warunkach pogodowych, a nawet podczas zimnych miesięcy.

Pierwszą propozycją stabilnego zadaszenia tarasu są pergole wyposażone w stelaż, najczęściej aluminiowy lub wykonywany ze stali malowanej proszkowo. Podpory stelażu montowane są do podłoża tarasu. Pergole to najczęściej modele automatycznie sterowane, w których zadaszenie z tkaniny lub stałych paneli rozkłada się wtedy, kiedy to potrzebne.

Pergola tarasowa Garden Point, fot. Ogrodosfera.pl

Poza szerokim wyborem rozkładanych zadaszeń tarasowych dostępne są także stałe zabudowy pokryte między innymi blachodachówką, panelami z drewna, tworzywa, albo przepuszczającego światło poliwęglanu. Poliwęglan to stosunkowo drogi materiał, który, choć wizualnie nie różni się wiele od szkła, znacznie wolniej się nagrzewa i jest niezwykle odporny na uszkodzenia. Poliwęglanowe zadaszenia cieszą się dużym zainteresowaniem, co potwierdza szeroka oferta tego typu osłon tarasowych dostępna na przykład tutaj https://palram.pl/zadaszenia-tarasow.

Ogród zimowy, fot. Palram.pl

Stałe zadaszenia tarasu to nie tylko możliwość korzystania z niego niezależnie od pogody, ale także rozbudowy osłony o ściany boczne. Do stałych konstrukcji z powodzeniem zamontować można boczne panele wykonane z tkaniny lub paneli, które ochronią taras przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *