Popularne

Artykuł

Dom

Jak obliczyć potrzebną ilość płytek?

Jak obliczyć potrzebną ilość płytek?

Płytki to niewątpliwie estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Chętnie wykorzystujemy je we właściwie każdym wnętrzu. Pięknie prezentują się w salonie, z kolei w kuchni, łazience czy przedpokoju pełnią też funkcje praktyczne. Nowoczesne kafle występują w niezliczonych kombinacjach wzorów i kolorów. Układa się je zarówno na podłodze, jak i ścianie. Jednak tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie. A mianowicie – ile płytek kupić, aby osiągnąć zamierzony efekt? Oto nasze podpowiedzi!

Jak wyliczyć, ile metrów kwadratowych kupić?

Zacznijmy od podstawowych wyliczeń. Wbrew pozorom nie są one skomplikowane. Klucz do sukcesu to bardzo precyzyjne wymierzenie pomieszczenia. Planując zakup płytek na podłogę, należy zmierzyć jej długość i szerokość. Jeśli chodzi o ściany, mierzymy ich długość i wysokość – oczywiście na powierzchni, na której mają się znaleźć płytki. W końcu np. ceramika drewnopodobna często zdobi tylko jedną ścianę lub jej fragment. Aby uzyskać pożądany wynik, mnożymy obie wartości. Na przykład przy podłodze o długości 3,5 m i szerokości 4 m wykonujemy następujące obliczenia: 3,5 m x 4 m = 14 m2 posadzki.

Ile dokładnie płytek kupić?

Wiedząc już, ile metrów mierzy dana powierzchnia oraz jakie dokładne wymiary mają płytki, które kupimy, pozostaje wyliczenie dokładnej ilości kafli. Zatem trzeba pomnożyć długość i szerokość płytki, ale powiększone o wymiar fugi. Wygląda to następująco. Wymiary płytki to 30 cm x 50 cm, a fuga będzie mierzyć 5 mm. Wobec tego 0,305 x 0,505 = 0,1540 m2. Następnie powierzchnię posadzki czy ściany z doliczonym zapasem np. 10%, dzielimy przez obliczoną wyżej powierzchnię płytki. Aby ułatwić sobie zadanie, najlepiej skorzystać z kalkulatora płytek. Kupując płytki drewnopodobne Cerrad (lub inne) na stronie Dekoria.pl, można użyć tego typu narzędzia. Znacznie ułatwia ono zakupy.

Ceramika drewnopodobna, gres, glazura, klinkier – potrzebny zapas

Niezależnie od tego, jaki rodzaj płytek wybieramy, kupujemy je z zapasem. Ułożenie kafli tak, aby wszystko idealnie wpasowało się w dane pomieszczenie, jest właściwie niemożliwe. Z tego względu ceramika drewnopodobna czy jakakolwiek inna musi zostać dopasowana do wymiarów podłogi lub ścian, a nie odwrotnie. Płytki wymagają docinania, często wywierca się w nich specjalne otwory. W ten sposób powstają odpady, których nie da się w żaden sposób wykorzystać. Ponadto w rzadkich wypadkach dochodzi do uszkodzeń materiałów podczas transportu. Zresztą już ułożone płytki czasami pękają. Trzeba uwzględnić każdą z wymienionych okoliczności i odpowiednio się zabezpieczyć przez zakup dodatkowej partii płytek.

Kolejna istotna kwestia to wzór układania płytek. Przy układaniu kafli na prosto potrzeba zapasu 10% przy powierzchni do 10 m2, 5% dla powierzchni od 10 do 50 m2 i 3% dla posadzki powyżej 50 m2. Wzór karo okazuje się bardziej wymagający. Uwzględniamy zapas 15% przy powierzchni 20 m2, 10% dla 10-50 m2 oraz 5% dla powierzchni powyżej 50 m2.

Decydując się na zakup płytek drewnopodobnych Cerrad lub jakichkolwiek innych, warto odwiedzić sklep internetowy Dekoria.pl. Znalazły się tam różnego rodzaju płytki oraz przydatne porady dotyczące zakupów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *