Popularne

Artykuł

Dom

Jak połączyć ogrzewanie grzejnikowe i ogrzewanie podłogowe?

Jak połączyć ogrzewanie grzejnikowe i ogrzewanie podłogowe?

Połączenie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego jest możliwe. Dowiedz się jakie zalety i wady mają oba rozwiązania oraz w jaki sposób można je połączyć.

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować wyraźny wzrost popularności ogrzewania podłogowego w budownictwie. Nie brakuje jednak osób, które boją się stosowania wyłącznie samej ,,podłogówki” bez tradycyjnych grzejników ściennych. Z tego też względu najczęściej w domach i mieszkaniach można spotkać rozwiązanie hybrydowe czyli połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi grzejnikami, co stanowi znakomity kompromis.

Jakie zalety niesie ze sobą ogrzewanie domu tradycyjnymi grzejnikami?

Statystycznie to nadal ogrzewanie grzejnikowe jest najchętniej stosowanym rozwiązaniem w polskich domach. System ogrzewania oparty na grzejnikach ściennych współpracuje z tradycyjnymi źródłami ciepła jak kotły na paliwa gazowe, stałe czy też płynne, które to zasilają grzejniki gorącą wodą.

Główną zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo szybki czas nagrzania pomieszczenia po uruchomieniu źródła ciepła (w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, które ma dużo większą bezwładność cieplną i potrzebuje więcej czasu do ogrzania pomieszczenia) oraz proste obniżenie temperatury poprzez przykręcenie głowicy na grzejniku (w przypadku podłogówki obniżenie temperatury zajmie znacznie dłużej z powodu wspomnianej wcześniej bezwładności cieplnej).

Główne zalety podłogówki

Ogrzewanie podłogowe jak sama nazwa wskazuje opiera się na ogrzewaniu poprzez całą powierzchnię podłogi. W odróżnieniu od ogrzewania grzejnikami, woda w podłogówce ma znacznie niższą temperaturę w okolicach 50 stopni Celsjusza co sprawia, że można do jej zasilania wykorzystać ekologiczne źródła energii jak pompę ciepła, kocioł kondensacyjny czy też kolektory słoneczne. By ogrzewanie podłogowe mogło sprawnie funkcjonować należy zastosować odpowiednią, dostosowaną powierzchnię podłogi. Przekłada się to finalnie na koszt inwestycji, który jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych grzejników.

Rozwiązanie hybrydowe czyli jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z ogrzewaniem grzejnikowym?

Łączenie instalacji grzejnikowej z ogrzewaniem podłogowymi jest jak najbardziej możliwe pod kątem technicznym. W przypadku gdy mieszkanie ogrzewane jest w głównej mierze grzejnikami, a podłogówka to jedynie część (wykorzystana na przykład w łazience) to nic nie stoi na przeszkodzie, by podłogówkę podłączyć do głównego układu wysokotemperaturowego przy użyciu specjalnych zaworów, zwanych ogranicznikami temperatury powrotu. Jak sama nazwa wskazuje taki zawór odcina dopływ po przekroczeniu zadanego limitu temperaturowego.

Łączenie ogrzewania podłogowego i grzejników

W praktyce najczęściej stosuje się wariant w którym ogrzewanie podłogowe instalowane jest na parterze domu, a ogrzewanie grzejnikowe na pozostałych piętrach. W tym celu cała instalacja wykorzystuje specjalny sterowany termostatycznie zawór mieszający, który jest w stanie obniżyć temperaturę zasilania ogrzewania podłogowego poniżej bezpiecznych dla funkcjonowania 55°C. Zawór ten miesza zatem ciepłą wodę z kotła z chłodną wodą powracającą z pętli, utrzymując bezpieczne parametry.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *