Popularne

Artykuł

Dom

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian, aby nie pojawił się grzyb?

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian, aby nie pojawił się grzyb?

Grzyb na ścianie stanowi nie tylko problem estetyczny, który może drastycznie pogorszyć aspekt wizualny mieszkania. To także dyskomfort związany z wdychaniem takiego zanieczyszczonego powietrza, co finalnie może okazać się zgubne dla naszego zdrowia. Z reguły pojawia się w miejscach o dużej wilgotności, czyli kuchni lub łazience. Nie oznacza to jednak, że inne pomieszczenia są z automatu wykluczone z pojawienia się wilgoci na ścianach. Jak pozbyć się tego wstydliwego problemu? O tym poniżej!

Nieprzyjemny zapach w domu? Sprawdź, jak usunąć grzyba ze ścian!

Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności są narażone na powstanie grzyba na ścianie. Może to także wynikać z nieprawidłowej izolacji budynku. Czasem mogą pomoc domowe metody, jak np. sięgnięcie po szczotkę z twardym włosiem.

Warto jednak pamiętać o tym, że proces usuwania grzyba jest w dużym stopniu uzależniony od tego, na ile na powierzchni ściany już pojawiły się grzyby i ich zarodniki. W przypadku dość wczesnego dostrzeżenia niekorzystnych zmian warto sięgnąć po specjalistyczne środki do usuwania pleśni.

Usuwanie pleśni to inwestycja w zdrowie domowników

Jak usunąć grzyba ze ścian? Jeżeli zagrzybione ściany są już w zaawansowanym stadium – wówczas może okazać się, że konieczna będzie wizyta specjalisty. Dobierze on wtedy odpowiednie preparaty oraz plan działania, który pomoże w usunięciu grzyba. Jeżeli pleśń pojawiła się całkiem niedawno – warto sięgnąć po preparaty chemiczne, które okażą się o wiele bardziej skuteczne niż domowe sposoby. Konieczne jest jednak stosowanie zasad bezpieczeństwa, ponieważ takie preparaty są toksyczne i nie powinny mieć one kontaktu z układem oddechowym i ze skórą. Przed zastosowaniem ich na ściany warto sięgnąć po odpowiednią odzież okulary oraz maskę. Przed przystąpieniem do pracy ściany powinny być osuszone, dlatego nierzadko zdarza się, że konieczne może okazać się osuszanie murów. Wszystkie te aspekty są kwestią mocno indywidualną, dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, którzy przedstawi najlepszy plan działania na bazie zdobytego wcześniej doświadczenia i wiedzy. Na zdrowiu swoim i bliskich nie warto oszczędzać!

Co może pomóc w usuwaniu pleśni i profilaktyce?

W usuwaniu grzyba i dalszym hamowaniu rozwoju grzybów może pomóc kilka produktów i taktyk.

Warto zainstalować nawiewniki okienne oraz wymiana drzwi, jeśli nie posiadają one kratki wentylacyjnej. Warto także wystrzegać się suszenia prania w tych pomieszczeniach, gdzie już znajdują się nie tylko grzyby, ale ich zarodki. Niewłaściwa wentylacja to główna przyczyna powstawania grzybów na ścianie, podobnie jak wysoka wilgotność. Warto podjąć wszelkie środki ostrożności, które nie dopuszczą do pogorszenia sytuacji. Warto zainwestować także w osuszacz powietrza – nie jest to drogi sprzęt, a może skutecznie przyczynić się do pochłaniania wilgoci ze ściany.

Warto stosować się do przedstawionych porad – zainfekowana ściana na początku może nie być mocno uciążliwa, jednak zwlekanie i bagatelizowanie problemu nie sprawią, że zniknie. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – jeżeli tylko dostrzeżesz, że na Twoich ścianach powoli zaczyna się coś pojawiać – wówczas warto od razu wdrożyć proponowane rozwiązania. W przeciwnym razie, gdy dojdzie do znacznego pogorszenia sytuacji – wizyta specjalisty może naprawdę słono kosztować! Powodzenia!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *