Popularne

Artykuł

Dom

Jak prawidłowo wyczyścić materac?

Jak prawidłowo wyczyścić materac?

Wiele osób zapomina, że materac wymaga regularnego czyszczenia, bo jeśli zostanie zaniedbany, to odbije się to niekorzystnie na zdrowiu użytkownika. W materacu gromadzą się zanieczyszczenia i drobnoustroje, dlatego systematyczne czyszczenie go to podstawa. Pojawia się jednak pytanie, jak się do tego zabrać, po jakie środki czyszczące sięgnąć.

Dlaczego trzeba czyścić materac?

Nie ma sensu wydawać pieniędzy na nowy materac, jeśli nie jest on zniszczony. Wystarczy go dokładnie wyczyścić, aby ponownie ładnie się prezentował i zapewniał komfortowy sen. Z biegiem czasu na jego powierzchni mogą pojawić się różne plamy, co nie wygląda estetycznie. Ponadto w materacu gromadzą się kurz, roztocza, bakterie i grzyby. Nawet jeśli dba się o higienę, to niestety nie da się uniknąć tego, że złuszczony naskórek i pot staną się pożywką dla drobnoustrojów. Jeśli nie będzie się regularnie czyścić materaca, to niestety mogą pojawić się nawet nieprzyjemne objawy reakcji alergicznej. Nie ma mowy o przyjemnym śnie, leżąc na zaniedbanym materacu. Zaleca się czyścić go co parę miesięcy. Wybierając środki do czyszczenia materaca, trzeba zachować ostrożność. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w preparaty przeznaczone do odświeżania konkretnego rodzaju materaca, czyli materiału, z którego został on wykonany. Niewłaściwie dobrane środki mogą doprowadzić nawet do powstania trwałych przebarwień lub zniszczenia produktu. Przed sięgnięciem po chemiczne preparaty warto wypróbować naturalne sposoby na czyszczenia materaca.

Co zrobić, aby mieć czysty materac?

Materac powinien być stosunkowo często odkurzany i wietrzony, warto wystawiać go w słoneczny, suchy i wietrzny dzień na zewnątrz. Przy braku możliwości wyprania materaca w pralce, można to zrobić za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Jeśli plamy nadal nie zejdą, to w ich usunięciu pomogą delikatne środki do prania tapicerki lub tkanin obiciowych. Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się zabrudzeń i dokładne oczyszczenie materaca jest potraktowanie go parą pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób można zniszczyć wszystkie alergeny i chorobotwórcze drobnoustroje oraz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Naturalnym sposobem na pozbycie się plam jest zrobienie gęstej pasty z wody i sody oczyszczonej. Nakłada się ją na zabrudzenia i ściera wilgotną szmatką po pół godzinie. Świetnie sprawdza się też rozprowadzenie suchej sody po całej powierzchni materaca, dzięki czemu będzie on odświeżony i wolny od niemiłej woni. Soda powinna pozostać na materacu przez kilka godzin, po czym wystarczy go odkurzyć.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *