Popularne

Artykuł

Dom

Jak regulować wilgotność w domu za pomocą nawiewników okiennych?

Jak regulować wilgotność w domu za pomocą nawiewników okiennych?

Zima to czas, w którym bardziej niż kiedykolwiek doświadczamy problemów z prawidłową wentylacją w naszych domach i mieszkaniach. Szczelnie zamknięte okna, rzadko wietrzone pomieszczenia, utrzymująca się w nich wysoka temperatura. To wszystko może mieć przykre konsekwencje w postaci wilgotnego powietrza. Czym będzie to skutkować w dłuższej perspektywie? Zawilgoceniem ścian i mebli, grzybem i pleśnią, a także unoszącymi się w powietrzu zarodnikami grzybów, będącymi groźnymi dla zdrowia alergenami. Okazuje się, że temu wszystkiemu może zapobiec prawidłowa wilgotność powietrza. W jej utrzymaniu pomagają nawiewniki okienne.

Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza?

Czy zdarza ci się doświadczać trudności w oddychaniu? Coś drapie cię w gardle, a śluzówki są podrażnione? Jeśli tak, powodem jest zbyt niska wilgotność powietrza. Przyczyną jest nadmiernie wysoka temperatura i brak regularnego wietrzenia. Nie mniej groźne jest powietrze o za dużej wilgotności. Może ono być przyczyną wielu poważnych chorób.

Problemem zarówno przesuszenia powietrza, jak i zbyt dużego zawilgocenia od wielu lat zajmują się naukowcy na całym świecie. To właśnie dzięki ich pracy i uzyskanym wynikom badań stworzony został pierwszy nawilżacz powietrza. Okazuje się jednak, że nie jest on konieczny, jeśli zastosujemy inne, tańsze rozwiązanie. Są nimi nawiewniki okienne z okapami, montowane pod ramą okna. Informacje na ich temat zostały umieszczone na stronie producenta: https://toma24.pl/kategoria/nawiewniki-okienne.

W tym miejscu warto przypomnieć, że optymalna wilgotność powietrza mieści się w przedziale do 40 do 60 procent i jest ściśle powiązana z temperaturą w pomieszczeniu. Im jest ona wyższa, tym wilgotność powinna być większa.

Jak działają nawiewniki okienne?

Zbyt niska wilgotność powietrza sprawia, że nasze śluzówki szybko wysychają i są bardzo podatne na podrażnienia. Nietrudno wówczas o złapanie infekcji lub pojawianie się bolesnych stanów zapalnych. Suche powietrze można doprowadzić do prawidłowego poziomu, stosując nawiewniki okienne. Umożliwiają one swobodną wymianę zużytego powietrza ze środka pomieszczeń na świeże. Wraz z tym, na zewnątrz usuwane są wszelkiego rodzaju zarazki, bakterie i roztocza, unoszące się w powietrzu. Nasycenie powietrza parą wodną może sprawić, że komfort twojego życia zdecydowanie się poprawi, a ty sam pozbędziesz się wielu problemów związanych z suchym powietrzem, które podrażnia gardło, nos, a nawet może wysuszać usta i oczy.

Gdzie znajdziesz nawiewniki okienne?

Jeśli wilgotność powierzchni ściany jest zbyt duża i utrzymuje się przez długi czas, ryzyko pojawienia się grzyba i pleśni jest bardzo wysokie. To bardzo groźne zjawisko, które doprowadzić może do poważnych chorób układu oddechowego, takich jak astma czy nieżyty nosa. Aby utrzymać wilgotność względną na zalecanym przez specjalistów poziomie, stosować można osuszacze powietrza lub nawiewniki okienne.

Tutaj znajdziesz kompletną ofertę nawiewników do okien: https://toma24.pl/. Innym sposobem na obniżenie wilgotności pomieszczeń jest wykonanie izolacji budynku, częste wietrzenie mieszkania oraz nierozwieszanie mokrego prania w środku pomieszczenia. Jeśli jednak musisz to zrobić, pamiętaj o otworzeniu okien, aby nadmiar wilgoci miał szansę wydostać się na zewnątrz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *