Popularne

Artykuł

Budownictwo

Jak wybrać dobre drzwi zewnętrzne?

Jak wybrać dobre drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne, które montujemy w nowo budowanym domu, muszą spełniać kilka warunków, aby spełniały swoją funkcję, czyli skutecznie i szczelnie odgradzały domowników od świata zewnętrznego. Oferta drzwi jest bardzo szeroka, a rynek oferuje szereg rozwiązań. Dla przeciętnego inwestora to dobra i zła wiadomość. Dobra, bo wybór jest ogromny i każdy znajdzie model na swoją kieszeń, a zła, bo ten szeroki wybór może przyprawić o ból głowy.

Drzwi zewnętrzne do domu

Poszukując drzwi do domu należy wziąć pod uwagę, że modele przeznaczone stricte do jednorodzinnych budynków mieszkalnych to inne modele niż te montowane w mieszkaniach. Inne są warunki, z jakimi drzwi będą się musiały zmierzyć, ale i inne właściwości muszą posiadać. Drzwi wejściowe do mieszkania nie są poddawane działaniu czynników zewnętrznych, a ich najważniejszymi parametrami z pewnością będą izolacyjność akustyczna oraz klasa antywłamaniowa. Drzwi zewnętrzne do domu to w głównej mierze bariera dla hałasu, zimna oraz solidne zabezpieczenie przed intruzami. Dodatkowo przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu koniecznie trzeba sprawdzić, czy nasze wymarzone drzwi zewnętrzne mogą być wystawione na działanie czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV lub deszcz/śnieg. Często producenci drzwi do domu dodają obwarowania odnośnie właśnie tych wymienionych czynników. Zdarza się, że nad takimi drzwiami musi być zadaszenie, aby same skrzydło nie było wystawione na intensywne opady deszczy lub bezpośrednie nasłonecznienie. Przed zakupem warto wszystko dokładnie sprawdzić.

Drzwi zewnętrzne

Jakie parametry powinny mieć dobre drzwi zewnętrzne?

Dobra klasa antywłamaniowa, szczelność, wskaźnik izolacyjności cieplnej oraz dobra akustyka to cztery podstawowe cechy, na które należy zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe. Dodając do tego precyzyjny montaż otrzymamy produkt, który z przyjemnością będziemy użytkować na co dzień.
Zgodnie z przepisami drzwi powinny mieć minimum 90 cm szerokości oraz 200cm wysokości. Nie ma żadnych wymagań względem ich kształtu, koloru, czy ogólnego wyglądu. Dlatego producenci drzwi oferują drzwi z dodatkową szybą, podwójne, z górnym lub bocznym świetlikiem, drzwi zewnętrzne z drewna, stalowe, a nawet aluminiowe. Dodatkowe zdobienia na skrzydle są również opcjonalne. W polskim prawie budowlanym nie ma również żadnych informacji odnośnie kierunku otwierania takich drzwi, dlatego możemy dowolnie wybrać odpowiedni dla nas. Drzwi mogą się otwierać na zewnątrz lub do środka. Otwieranie na zewnętrz sprawia, że drzwi trudniej jest sforsować, są szczelniejsze, ponieważ wiatr dodatkowo je dociska do ościeżnicy, a spływająca woda nie wcieka do środka. Należy tylko pamiętać, że musimy posiadać odpowiednią ilość miejsca po stronie zewnętrznej, aby osoba stojąca za drzwiami miała wystarczająco dużo przestrzeni na cofnięcie się do tyłu.
Na polskim rynku najczęściej spotyka się dwa materiały, z których wykonane są drzwi zewnętrzne. Dominują drewno oraz stal. Oba rodzaje materiałów mają swoje wady i zalety, ale różnice między nimi są niewielkie. Technologie zastosowane przy produkcji drzwi stalowych sprawiają, że parametry izolacyjności akustycznej oraz cieplnej są mocno zbliżone do parametrów drzwi z drewna. Dlatego wybierając drzwi do domu warto kierować się głównie walorami estetycznymi, sprawdzając dodatkowo posiadane przez drzwi parametry.

Szukając drzwi zewnętrznych warto pamiętać, że po pierwsze jest to zakup na lata, bo ich wymiana to skomplikowana i kosztowna operacja, po drugie drzwi są pierwszą rzeczą, którą widzą nie tylko nasi goście, ale również i my sami, a po trzecie – wybór skrzydła z dobrymi parametrami użytkowymi spowoduje, że komfort korzystania z nich na co dzień będzie wysoki. Bardzo szeroka oferta producentów powoduje, że bez względu na materiał, z jakiego są wykonane drzwi, każdy znajdzie model w każdym przedziale cenowym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *