Drzwi zewnętrzne, które montujemy w nowo budowanym domu, muszą spełniać kilka warunków, aby spełniały swoją funkcję, czyli skutecznie i szczelnie odgradzały domowników od świata zewnętrznego. Oferta drzwi jest bardzo szeroka, a rynek oferuje szereg rozwiązań. Dla przeciętnego inwestora to dobra i zła wiadomość. Dobra, bo wybór jest ogromny i każdy znajdzie model na swoją kieszeń, a zła, bo ten szeroki wybór może przyprawić o ból głowy.
Drzwi zewnętrzne do domu
Poszukując drzwi do domu należy wziąć pod uwagę, że modele przeznaczone stricte do jednorodzinnych budynków mieszkalnych to inne modele niż te montowane w mieszkaniach. Inne są warunki, z jakimi drzwi będą się musiały zmierzyć, ale i inne właściwości muszą posiadać. Drzwi wejściowe do mieszkania nie są poddawane działaniu czynników zewnętrznych, a ich najważniejszymi parametrami z pewnością będą izolacyjność akustyczna oraz klasa antywłamaniowa. Drzwi zewnętrzne do domu to w głównej mierze bariera dla hałasu, zimna oraz solidne zabezpieczenie przed intruzami. Dodatkowo przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu koniecznie trzeba sprawdzić, czy nasze wymarzone drzwi zewnętrzne mogą być wystawione na działanie czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV lub deszcz/śnieg. Często producenci drzwi do domu dodają obwarowania odnośnie właśnie tych wymienionych czynników. Zdarza się, że nad takimi drzwiami musi być zadaszenie, aby same skrzydło nie było wystawione na intensywne opady deszczy lub bezpośrednie nasłonecznienie. Przed zakupem warto wszystko dokładnie sprawdzić.
Jakie parametry powinny mieć dobre drzwi zewnętrzne?
Dobra klasa antywłamaniowa, szczelność, wskaźnik izolacyjności cieplnej oraz dobra akustyka to cztery podstawowe cechy, na które należy zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe. Dodając do tego precyzyjny montaż otrzymamy produkt, który z przyjemnością będziemy użytkować na co dzień.
Zgodnie z przepisami drzwi powinny mieć minimum 90 cm szerokości oraz 200cm wysokości. Nie ma żadnych wymagań względem ich kształtu, koloru, czy ogólnego wyglądu. Dlatego producenci drzwi oferują drzwi z dodatkową szybą, podwójne, z górnym lub bocznym świetlikiem, drzwi zewnętrzne z drewna, stalowe, a nawet aluminiowe. Dodatkowe zdobienia na skrzydle są również opcjonalne. W polskim prawie budowlanym nie ma również żadnych informacji odnośnie kierunku otwierania takich drzwi, dlatego możemy dowolnie wybrać odpowiedni dla nas. Drzwi mogą się otwierać na zewnątrz lub do środka. Otwieranie na zewnętrz sprawia, że drzwi trudniej jest sforsować, są szczelniejsze, ponieważ wiatr dodatkowo je dociska do ościeżnicy, a spływająca woda nie wcieka do środka. Należy tylko pamiętać, że musimy posiadać odpowiednią ilość miejsca po stronie zewnętrznej, aby osoba stojąca za drzwiami miała wystarczająco dużo przestrzeni na cofnięcie się do tyłu.
Na polskim rynku najczęściej spotyka się dwa materiały, z których wykonane są drzwi zewnętrzne. Dominują drewno oraz stal. Oba rodzaje materiałów mają swoje wady i zalety, ale różnice między nimi są niewielkie. Technologie zastosowane przy produkcji drzwi stalowych sprawiają, że parametry izolacyjności akustycznej oraz cieplnej są mocno zbliżone do parametrów drzwi z drewna. Dlatego wybierając drzwi do domu warto kierować się głównie walorami estetycznymi, sprawdzając dodatkowo posiadane przez drzwi parametry.
Szukając drzwi zewnętrznych warto pamiętać, że po pierwsze jest to zakup na lata, bo ich wymiana to skomplikowana i kosztowna operacja, po drugie drzwi są pierwszą rzeczą, którą widzą nie tylko nasi goście, ale również i my sami, a po trzecie – wybór skrzydła z dobrymi parametrami użytkowymi spowoduje, że komfort korzystania z nich na co dzień będzie wysoki. Bardzo szeroka oferta producentów powoduje, że bez względu na materiał, z jakiego są wykonane drzwi, każdy znajdzie model w każdym przedziale cenowym.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…