Popularne

Artykuł

Dom

Jak wybrać odpowiedni materac do snu?

Jak wybrać odpowiedni materac do snu?

Nie da się ukryć, że każdy z nas doskonale wie, jak ważny w naszym życiu jest wypoczynek. Na sen poświęcamy średnio siedem godzin dziennie, a co za tym idzie, musimy sobie zapewnić odpowiednie warunki, by nasz sen był maksymalnie komfortowy, a także i zdrowy. Oprócz wyboru odpowiedniej pościeli oraz łóżka niezwykle ważny staje się również wybór materaca. To właśnie od niego zależy, czy nasz kręgosłup będzie miał zapewnione odpowiednie podparcie dla naszego kręgosłupa. Wobec tego jaki wybrać materac?

Materac lateksowy, sprężynowy czy może piankowy?

Wybór materaca wcale nie okazuje się tak prosty. Wynika to z faktu, że na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnych modeli. Możemy więc wyróżnić:

  • materace piankowe
  • materace lateksowe
  • materace sprężynowe

Materace lateksowe z pewnością są świetnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż nie przyciągają roztoczy ani alergenów. Co więcej dość dobrze dopasowują się one do krzywizn kręgosłupa. Z kolei materace piankowe to jedne z najpopularniejszych modeli na rynku. Pianka ma tę zaletę, że jest niezwykle elastyczna, a także wraca do swojej pierwotnej formy tuż po odkształceniu. Niemniej jednak szeroko rekomendowane są obecnie materace sprężynowe. Zapewniają one wiele punktów podparcia i bez problemu dopasowują się one od krzywizn kręgosłupa. Są one więc odpowiednim podparciem zarówno dla odcinka lędźwiowego jak i szyjnego kręgosłupa. Po nocy na takim materacu z pewnością będziemy wypoczęci, a nasz kręgosłup nam za to podziękuje.

W jakiej pozycji śpimy najczęściej?

Jak wybrać materac? Najlepiej będzie dopasować go również do pozycji, w której śpimy najczęściej. Jeśli śpimy na boku, wówczas materac powinien zapewnić nam odpowiednie podparcie punktów wystających, czyli bioder, łokci i kolan. W takiej sytuacji, to materac piankowy będzie odpowiednim wyborem. Niemniej jednak w momencie, kiedy najczęściej śpimy w pozycji na wznak, wówczas cały ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie, a co za tym idzie, materace sprężynowe będą optymalnym wyborem. Zapewnią one idealne podparcie dla całego ciała i newralgicznych punktów przy kręgosłupie szyjnym. Skutecznie uchroni nas to przed dolegliwościami bólowymi.

Jaki wybrać materac

Materac twardy czy miękki?

Panuje odwieczne przekonanie, że im twardszy materac zostanie wybrany, tym lepiej dla nas i dla naszego kręgosłupa. Niemniej jednak przekonanie to jest całkowicie błędne. Okazuje się, że sposób na to jak wybrać materac, to odpowiednie dopasowanie go do wagi. Przyjmuje się, że osoby które ważą poniżej 80 kilogramów, powinny wykorzystywać materace H1 i H2, podczas gdy osoby o nieco większej wadze powinny sypiać na materacach H3. Wynika to z faktu, że ciężar naszego ciała ma dociskać materac i sprawiać, że będzie on współpracował z naszym ciałem. Wybranie zbyt twardego modelu sprawia, że możemy się na nim całą noc męczyć, zaś wybranie zbyt miękkiego, sprawi, że rano obudzimy się z uporczywym bólem kręgosłupa. Wobec tego najlepsze materace muszą być dopasowane odpowiednio do wagi naszego ciała, by zapewniły nam komfortowy wypoczynek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *