Popularne

Artykuł

Dom

Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?

Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?

Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a nawet temperaturę panującą w pomieszczeniu. Zobacz kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze.

Jaka powinna być kołdra letnia?

Wysoka temperatura w okresie letnim wymaga od nas pewnych zmian. W tym okresie postaw na lekką i zwiewną kołdrę, która zapewni Ci odpowiedni komfort snu. Kołdra letnia powinna być wykonana z materiałów, które przepuszczają powietrze oraz odprowadzają wilgoć. Wybierając kołdrę letnią, zwróć uwagę na jej poszycie, wypełnienie oraz wagę.

  • Wypełnienie – wybieraj kołdry wypełnione sprężystym i elastycznym materiałem, który pozwoli Twojej skórze oddychać. Dobrze sprawdzają się kołdry syntetyczne wypełnione włóknem poliestrowym. Takie wypełnienie jest sprężyste, wytrzymałe i odporne na odkształcenia, dzięki temu przez długi czas zachowuje swoje właściwości. Drugim rodzajem są kołdry naturalne wypełnione puchem. Utarło się, że kołdry puchowe nadają się tylko na okres zimowy. Jest to mit, puch jest wypełnieniem, które jest bardzo przewiewne i reguluje poziom ciepła, tzn. w lecie chłodzi, a w zimie grzeje. Kołdry puchowe są znacznie lżejsze niż kołdry poliestrowe.
  • Poszycie – doskonałym wyborem będą kołdry letnie z poszyciem z bawełny, mikrofibry, lub włókna bambusowego. Są to wytrzymałe i przewiewne tkaniny, dzięki którym zapewnisz sobie komfortowy i higieniczny sen – wykazują duże właściwości higroskopijne, najlepiej w tej kwestii wypadają kołdry z poszyciem bambusowym.
  • Waga wypełnienia – kołdry letnie cechują się znacznie niższą wagą wypełnienia. Kołdra letnia powinna ważyć nie więcej niż 1 kg. W zależności od rozmiaru waga się różni, większe kołdry np. 200×220 ważną średnio około 700-800 gram. Najlżejsze są kołdry puchowe.

Jeśli planujesz zakup kołdry letniej, weź pod uwagę wyższej wymienione czynniki. Po za nimi zwróć uwagę czy kołdra posiada certyfikat Oeko-tex standard – jest on potwierdzeniem, że wszystkie elementy kołdry wykonane zostały z materiałów wolnych od szkodliwych substancji.

Prześcieradło na lato

Mało kto zwraca uwagę na wybór odpowiedniego prześcieradła, a przecież nasze ciało styka się z jego powierzchnią przynajmniej przez kilka godzin każdego dnia. Prześcieradło na lato powinno być nie tylko wygodne, ale również łatwe w użytkowaniu i czyszczeniu.

Coraz większą popularność zdobywają prześcieradła z gumką, są znacznie bardziej praktyczne w użytkowaniu niż wersje tradycyjne. Dlaczego właśnie takie prześcieradło warto wybrać na okres letni?

Takie prześcieradło ma wszystką gumkę w swoich krawędziach, dzięki temu łatwo naciągniesz je na rogi materaca. Dodatkowo zapobiegają one zsuwaniu się materiału podczas snu, co może być irytujące, zwłaszcza gdy w sypialni jest bardzo gorąco. Kolejną zaletą, która przemawia za prześcieradłem z gumką jest łatwość w czyszczeniu, tego typu produkty bez problemu wypierzesz w pralce i wysuszysz w suszarce lub tradycyjnie na sznurku.

Jaki rodzaj prześcieradeł z gumką wybrać na okres letni?

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się prześcieradła naturalne niż syntetyczne. Tkaniny naturalne są przewiewne, nie podrażniają skóry i odprowadzają nadmiar wilgoci, zwłaszcza ta ostatnia cecha, przemawia za wyborem naturalnych produktów. Prześcieradła syntetyczne są wytrzymałe, jednak w gorzej przepuszczają powietrze i nie pochłaniają wilgoci w takim samym stopniu co np. bawełna.

Do naturalnych prześcieradeł zaliczamy między innymi:

  • Frotte
  • Jersey
  • Satynowe
  • Z bawełny płaskiej
  • Z kory

Przed zakupem sprawdź skład materiałowy i wybierz te, które wykonane są z bawełny, lub gdy bawełna stanowi większą część materiału.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *