Popularne

Artykuł

Dom

Jak wybrać piekarnik… i nie mieć wątpliwości

Jak wybrać piekarnik… i nie mieć wątpliwości

Piekarnik AGD to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie kuchnię. Tym bardziej, że te najnowocześniejsze piekarniki są proste w obsłudze i dzięki temu łatwo jest z nich korzystać. Wybór odpowiedniego piekarnika to połowa sukcesu, jeśli chodzi o satysfakcję z jego korzystania. A jest z czego wybierać.

Wybierając piekarnik, należy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii i na kluczowe parametry. Zresztą tak jak w przypadku i innego rodzaju sprzętu AGD. Dziś piekarniki mają szereg nowoczesnych funkcji i w sposób prosty oraz niewymagający nakładu sił można utrzymać je w czystości. Standardem są na przykład: czyszczenie parowe – za pomocą pary piekarnik rozpuszcza zabrudzenia po naszych wyczynach kulinarnych; czyszczenie piekarnika katalityczne (piekarniki z wkładem katalitycznym) – specjalna powłoka wchłania brud, a potem jest on utleniany w wysokiej temperaturze czy też czyszczenie za pomocą pyrolizy – brud w wysokiej temperaturze jest spopielany, dzięki czemu wnętrze piekarnika po usunięciu popiołu pozostaje czyste. Na rynku istnieją nowoczesne piekarniki elektryczne, piekarniki gazowe czy też piekarniki parowe. Jaki więc wybrać i czym się kierować przed dokonaniem zakupu? Poniżej kilka praktycznych rad.

Piekarnik elektryczny czy piekarnik gazowy?

Piekarnik gazowy jest często wybierany jako taki, który jest bardziej ekonomiczny, jeśli chodzi o korzystanie z niego – nie jest zużywany do jego zasilania prąd. Poza tym istnieje teoria, że dania przyrządzane na gazie mają lepszy smak niż te, które są poddane obróbce cieplnej w inny sposób. Instalacja piekarnika możliwa jest tam, gdzie jest podłączony gaz, w przeciwnym wypadku trzeba będzie wspomagać się butlą gazową. Zarzutem, jeśli chodzi o piekarnik na gaz, jest to, że nierówno się on nagrzewa, co może utrudniać perfekcyjne przygotowanie potraw. Jednak producenci wyposażają dziś nowoczesne piekarniki gazowe w termoobieg, który skutecznie niweluje ten problem. Takie piekarniki to dziś pełne bezpieczeństwo używania – są wyposażone w zawór bezpieczeństwa i prowadnice teleskopowe ułatwiające bezproblemowe wyjęcie potrawy.

Jeśli zaś chodzi o piekarnik elektryczny, to jest one bardziej nowoczesny niż gazowy – chodzi tu głównie o większą liczbę funkcji. Ważne jednak, ze względu na wysokość rachunków, jest to, by przed jego zakupem sprawdzić klasy energetyczne piekarników (najlepiej postawić na takie z klasą energetyczną A i A+, gdyż po prostu zużywają podczas pracy mniej prądu). A wracając do funkcji, to nowoczesne piekarniki oferują nie tylko możliwości różnego typu obróbki termiczne potraw, takich jak: przypiekanie, pieczenie (automatyczne ustawianie temperatury do różnych potraw), zarumienianie, ale mamy także możliwość korzystania z rożna, rozmrażania potraw czy funkcji… kuchenki mikrofalowej. Nowoczesny piekarnik elektryczny umożliwia także przygotowanie dwóch potraw jednocześnie – separator oddziela od siebie dania, a każde z nich ma zachowany oddzielny tryb pieczenia i odpowiednią temperaturę. Z udogodnień należy wymienić jeszcze to, że drzwi piekarnika nie nagrzewają się. Szeroki wybór piekarników znajdziemy na stronie https://solgaz.eu/piekarniki/. Specjalnym rodzajem piekarnika elektrycznego jest piekarnik parowy.

Piekarnik parowy

W przypadku piekarnika elektrycznego parowego możliwe jest nie tylko rozmrażanie potraw, ale także ich przygotowanie. Dzięki parze dania różnego rodzaju pozostają soczyste i nie wysychają podczas obróbki termicznej. W takich piekarnikach przygotowywanie potraw przebiega też wyjątkowo szybko, a gdy czekamy na gości, możemy utrzymywać je w cieple.

Piekarnik do zabudowy czy piekarnik wolnostojący

Piekarnik do zabudowy to rozwiązanie, które pozwala na to, by kuchnia miała elegancki i spójny wygląd – obudowa piekarnika wygląda jak kuchenne szafki. Przeważnie jest on polecany do większych kuchni. Jednak na rynku dostępna jest również taka opcja jak piekarnik kompaktowy – jest on mniejszy i nadaje się do kuchni o niedużych metrażach. Zaletą piekarników wolnostojących jest z kolei na pewno ich cena.

Wysokiej jakości sprzęt AGD https://solgaz.eu/ to ułatwienie w codziennym życiu, a więc: trafiona inwestycja!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *