Popularne

Artykuł

Dom

Jak zaaranżować domowe biuro?

Jak zaaranżować domowe biuro?

Biuro w domu to prawdziwe wyzwanie. Nie chodzi nawet o sam aspekt pracy z własnego mieszkania, ale także odpowiednią aranżację przestrzeni. Powinna być ona dobrze przemyślana, aby praca była efektywna i nic Cię nie rozpraszało. Dowiedz się, w jaki sposób zaaranżować swoje domowe biuro, tak aby dobrze Ci służyło przez długie lata.

Domowe biuro, jeśli masz oddzielny pokój

Jeśli możesz sobie pozwolić na wydzielenie oddzielnego pokoju w swoim mieszkaniu, jesteś w doskonałej sytuacji. Dzięki temu stworzenie domowego biura będzie znacznie łatwiejsze. Nie będą przeszkadzały Ci sprzęty użytku codziennego, a także inni domownicy nie będą Cię rozpraszać podczas pracy. W pierwszej kolejności wybierz miejsce, w którym postawisz biurko. Najlepiej jeśli będzie ono ułożone bokiem do okna, ponieważ to ułatwi Ci przesiadywanie przed komputerem nawet podczas słonecznych dni. Zadbaj także o to, aby ten mebel postawić niedaleko kontaktu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy bierzesz pod uwagę wykorzystanie przedłużki. Następnie dobierz wygodny fotel. Później czas na półki i szafki. Dzięki temu, że masz do dyspozycji całe pomieszczenie, możesz postawić na masywne modele, w których zmieścisz nawet dokumenty z kilku lat. Całą aranżację uzupełnij lampą biurową oraz organizerami na długopisy i papiery.

Domowe biuro, jeśli masz wydzieloną przestrzeń

Aranżacja domowego biura jest dużo bardziej skomplikowana, jeśli do dyspozycji masz tylko fragment wnętrza mieszkania. Niestety ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz wzrastający trend pracy zdalnej, wciąż wiele osób musi poradzić sobie ze zorganizowaniem takiej przestrzeni. Przede wszystkim postaraj się czymś odgrodzić miejsce do pracy od pozostałego wnętrza mieszkalnego. Może to być rozkładana kotara, którą złożysz po godzinach roboczych. Jeśli nie jest to możliwe, ustaw swoje biurko tyłem do łóżka, kuchni czy innych pomieszczeń/rzeczy, które mogłyby odwracać Twoją uwagę podczas pracy. Nie zapomnij także o wygodnym fotelu. Dzięki niemu będziesz w stanie spędzić długie godziny przed komputerem bez ciągłego wstawania. To z kolei sprawi, że nie będziesz ciągle, np. sięgać do lodówki. Na takiej niewielkiej przestrzeni prawdopodobnie nie uda Ci się umieścić mebli biurowych. Wygospodaruj więc specjalną półkę wśród Twoich rzeczy prywatnych. Nie zapomnij jednak o lampce biurowej i organizerach, które ułatwią Ci pracę.

Ogólne zasady aranżacji biura domowego

Źle zaaranżowane biuro domowe nie tylko sprawi, że obniży się Twoja wydajność w pracy, ale także spadnie zadowolenie z życia oraz balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Dlatego tak ważne jest to, aby w miarę możliwości:

  • wydzielić przestrzeń, w której będziesz pracować i spędzać w niej tylko godziny robocze;
  • dostosować liczbę mebli biurowych do ilości przechowywanych dokumentów;
  • pomalować biuro na neutralne, pastelowe kolory, które wniosą do wnętrza spokój;
  • zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie, które wesprze oczy podczas pracy;
  • umieścić w biurze domowym zielone rośliny, które ułatwią oczyszczanie powietrza.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *