Podstawowym przeznaczeniem puszek elektrycznych jest łączenie przewodów, ich ochrona i maskowanie w celu poprawy estetyki wyglądu instalacji elektrycznej poprowadzonej w ścianach lub bezpośrednio na ich powierzchni. W tym drugim przypadku stosuje się puszki natynkowe, najczęściej hermetyczne, które chronią instalację przed działaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Jak montuje się tego typu puszki?
Puszki podtynkowe i natynkowe
W większości wnętrz mieszkalnych i użytkowych instalacje elektryczne prowadzone są w ścianach, a dzięki temu ich elementy techniczne są w zasadzie niewidoczne. Zewnętrznymi elementami w takich instalacjach są jedynie gniazda elektryczne, włączniki i punkty świetlne, przede wszystkim lampy sufitowe i ścienne. W przypadku instalacji elektrycznych w pomieszczeniach technicznych, a także w obiektach o konstrukcji drewnianej lub metalowej, do łączenia przewodów wykorzystuje się puszki natynkowe hermetyczne. Popularnym rodzajem tego typu akcesoriów są puszki z samozatrzaskowym wiekiem, o podwyższonym poziomie ochrony przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Dzięki temu instalacja z puszkami natynkowymi jest bezpieczniejsza w eksploatacji, w mniejszym stopniu narażona na przypadkowe zwarcie i uszkodzenie.
Instalacja puszek natynkowych
Montaż puszki natynkowej jest zdecydowanie łatwiejszy niż tradycyjnej puszki ukrytej w ścianie. W tym drugim przypadku przed przystąpieniem do montażu puszki należy wykuć lub wywiercić otwór w ścianie, co wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i zajmuje czas. Puszki natynkowe, zgodnie z nazwą, przeznaczone są do instalacji na powierzchni ściany. To niezwykle uniwersalne akcesoria, które z powodzeniem mogą być instalowane bezpośrednio na ścianach betonowych lub murowanych, w tym ceglanych, na konstrukcjach drewnianych i metalowych. Zwykle przytwierdza się je do dowolnego typu powierzchni przy pomocy dedykowanych śrub montażowych, do czego potrzebna jest wkrętarko-wiertarka. Puszki elektryczne w wersji natynkowej najczęściej wykonane są w wysokich klasach szczelności. Dzięki temu ukryte w ich wnętrzu elementy instalacji elektrycznej są lepiej chronione i w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie.
Do instalacji natynkowej puszki elektrycznej zwykle wystarczy wkrętak ręczny, elektryczna wkrętarka lub wkrętarko-wiertarka – gdy istnieje potrzeba nawiercenia otworów montażowych w twardym materiale. Do montażu tego typu puszek przyda się również poziomica. Wypoziomowanie puszki sprawi, że instalacja elektryczna poprowadzona na zewnątrz, w sposób natynkowy, zyska na estetyce wyglądu.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…