Popularne

Artykuł

Dom

Jak zainstalować puszkę natynkową?

Jak zainstalować puszkę natynkową?

Podstawowym przeznaczeniem puszek elektrycznych jest łączenie przewodów, ich ochrona i maskowanie w celu poprawy estetyki wyglądu instalacji elektrycznej poprowadzonej w ścianach lub bezpośrednio na ich powierzchni. W tym drugim przypadku stosuje się puszki natynkowe, najczęściej hermetyczne, które chronią instalację przed działaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Jak montuje się tego typu puszki?

Puszki podtynkowe i natynkowe

W większości wnętrz mieszkalnych i użytkowych instalacje elektryczne prowadzone są w ścianach, a dzięki temu ich elementy techniczne są w zasadzie niewidoczne. Zewnętrznymi elementami w takich instalacjach są jedynie gniazda elektryczne, włączniki i punkty świetlne, przede wszystkim lampy sufitowe i ścienne. W przypadku instalacji elektrycznych w pomieszczeniach technicznych, a także w obiektach o konstrukcji drewnianej lub metalowej, do łączenia przewodów wykorzystuje się puszki natynkowe hermetyczne. Popularnym rodzajem tego typu akcesoriów są puszki z samozatrzaskowym wiekiem, o podwyższonym poziomie ochrony przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Dzięki temu instalacja z puszkami natynkowymi jest bezpieczniejsza w eksploatacji, w mniejszym stopniu narażona na przypadkowe zwarcie i uszkodzenie.

Instalacja puszek natynkowych

Montaż puszki natynkowej jest zdecydowanie łatwiejszy niż tradycyjnej puszki ukrytej w ścianie. W tym drugim przypadku przed przystąpieniem do montażu puszki należy wykuć lub wywiercić otwór w ścianie, co wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i zajmuje czas. Puszki natynkowe, zgodnie z nazwą, przeznaczone są do instalacji na powierzchni ściany. To niezwykle uniwersalne akcesoria, które z powodzeniem mogą być instalowane bezpośrednio na ścianach betonowych lub murowanych, w tym ceglanych, na konstrukcjach drewnianych i metalowych. Zwykle przytwierdza się je do dowolnego typu powierzchni przy pomocy dedykowanych śrub montażowych, do czego potrzebna jest wkrętarko-wiertarka. Puszki elektryczne w wersji natynkowej najczęściej wykonane są w wysokich klasach szczelności. Dzięki temu ukryte w ich wnętrzu elementy instalacji elektrycznej są lepiej chronione i w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie.

Do instalacji natynkowej puszki elektrycznej zwykle wystarczy wkrętak ręczny, elektryczna wkrętarka lub wkrętarko-wiertarka – gdy istnieje potrzeba nawiercenia otworów montażowych w twardym materiale. Do montażu tego typu puszek przyda się również poziomica. Wypoziomowanie puszki sprawi, że instalacja elektryczna poprowadzona na zewnątrz, w sposób natynkowy, zyska na estetyce wyglądu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *