Popularne

Artykuł

Dom

Jak zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie w domu?

Jak zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie w domu?

Kolejny sezon grzewczy przed nami. Przy nieustannie rosnących kosztach życia, wiele osób już teraz obawia się wysokości rachunków za prąd lub gaz. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z komfortu cieplnego, by płacić mniej za ogrzewanie. Co można zrobić, by w pomieszczeniach panowała optymalna temperatura, a opłaty były zdecydowanie niższe? Kilka wskazówek przedstawimy w dalszej części tekstu.

Komfort cieplny – dlaczego jest ważny?

Komfort cieplny to nie tylko kwestia przyjemności. Oczywiście, każdy z nas lubi zaszyć się w ciepłych, domowych wnętrzach w chłodne dni i cieszyć się temperaturą, dostosowaną do indywidualnych preferencji.

Warto jednak równocześnie zwrócić uwagę na fakt, że komfort cieplny wpływa tak naprawdę na zdrowie człowieka. Jeśli we wnętrzach panuje nieodpowiednia temperatura, przekłada się to niekorzystnie na kondycję zdrowotną, a w dłuższej perspektywie potrafi prowadzić do obniżenia naturalnej odporności. Wówczas znacznie łatwiej łapie się infekcje. Takie warunki najmocniej wpływają na zdrowie dzieci, osób starszych lub cierpiących na rozmaite schorzenia.

Z drugiej strony nieodpowiednie warunki termiczne potrafią też odbić się na kondycji budynku. Utrzymywanie się przez dłuższy czas zbyt niskiej temperatury prowadzi do pojawienia się wilgoci, która wnika w meble, ściany i podłogi, prowadząc do ich degradacji. Na ich powierzchniach mogą też pojawić się szkodliwe pleśni.

Dla dobra siebie, domowników i samego domu warto zatem zadbać o to, by w pomieszczeniach mieszkalnych panowała zawsze optymalna temperatura – ok. 18-22 stopni Celsjusza w większości wnętrz. Nieco wyższa temperatura (do 24 stopni) powinna być ustawiona w łazienkach.

Obniżanie wysokości rachunków za ogrzewanie

Co zrobić, by obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie, a przy tym nie zmniejszać komfortu cieplnego? Istnieje wiele sposobów. Zawsze jednak warto zacząć od kilku poprawek w sposobie eksploatacji domowych wnętrz w sezonie zimowym.

Optymalizacja przestrzeni

Jeśli pragnie się zachować optymalną temperaturę, trzeba zadbać o szczelne okna i drzwi. Oprócz tego wielkie znaczenie ma odpowiednia termoizolacja ścian i dachu, która potrafi znacząco ograniczyć straty cieplne.

Co więcej, grzejniki nie mogą być zasłonięte meblami. Lepiej też nie zawieszać na nich prania. Prowadzi to do zmniejszenia wydajności grzewczej urządzeń oraz do niepotrzebnego podwyższenia wilgotności we wnętrzu. W przypadku ogrzewania podłogowe warto zadbać o to, by nie zasłaniały go wykładziny lub dywany, które nie przekazują dalej ciepła do pokojów.

Nowoczesne systemy grzewcze, jak choćby te, które oferuje sklep z grzejnikami Econovli, współpracują także z termostatami, pomagającymi ustawić i kontrolować optymalne warunki termiczne w każdym z domowych pomieszczeń.

Inteligentne ogrzewanie do domu

Ciekawym rozwiązaniem do domu jest wykorzystanie inteligentnych systemów grzewczych. W ich przypadku sterowanie ogrzewaniem odbywa się za pośrednictwem centralnego komputera, który nieustannie zbiera dane z rozmaitych czujników.

Smart system monitoruje temperaturę we wnętrzach oraz poziom nasłonecznienia, by dopasować wydajność kaloryferów do bieżących potrzeb. Niektóre urządzenia posiadają nawet specjalne sensory, które wyłączają ogrzewanie, gdy w pomieszczeniu są otwarte okna. Często pozwala to znacząco zmniejszyć zużycie energii.

Dodatkowo nowoczesne smart ogrzewanie umożliwia tworzenie harmonogramów grzewczych – temperatura we wnętrzu dopasowuje się automatycznie do pory dnia lub nocy. Nie trzeba zatem martwić się o ręczną regulację parametrów.

Nowoczesne ogrzewanie do domu – funkcjonalne i ekonomiczne

Czasami wystarczy naprawdę niewiele, by obniżyć wysokość opłat za ogrzewanie. Uszczelnienie okien, zmiana przyzwyczajeń, sprawiają, że w domu panuje optymalna temperatura, a my wydajemy mniej. Warto również rozważyć wykorzystanie nowoczesnych technologii, jak smart ogrzewanie. Początkowo jest to oczywiście dodatkowy wydatek, jednak w dłuższej perspektywie to dobra inwestycja na lata – dla domowego budżetu i komfortu domowników.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *