Kolejny sezon grzewczy przed nami. Przy nieustannie rosnących kosztach życia, wiele osób już teraz obawia się wysokości rachunków za prąd lub gaz. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z komfortu cieplnego, by płacić mniej za ogrzewanie. Co można zrobić, by w pomieszczeniach panowała optymalna temperatura, a opłaty były zdecydowanie niższe? Kilka wskazówek przedstawimy w dalszej części tekstu.
Spis treści
Komfort cieplny – dlaczego jest ważny?
Komfort cieplny to nie tylko kwestia przyjemności. Oczywiście, każdy z nas lubi zaszyć się w ciepłych, domowych wnętrzach w chłodne dni i cieszyć się temperaturą, dostosowaną do indywidualnych preferencji.
Warto jednak równocześnie zwrócić uwagę na fakt, że komfort cieplny wpływa tak naprawdę na zdrowie człowieka. Jeśli we wnętrzach panuje nieodpowiednia temperatura, przekłada się to niekorzystnie na kondycję zdrowotną, a w dłuższej perspektywie potrafi prowadzić do obniżenia naturalnej odporności. Wówczas znacznie łatwiej łapie się infekcje. Takie warunki najmocniej wpływają na zdrowie dzieci, osób starszych lub cierpiących na rozmaite schorzenia.
Z drugiej strony nieodpowiednie warunki termiczne potrafią też odbić się na kondycji budynku. Utrzymywanie się przez dłuższy czas zbyt niskiej temperatury prowadzi do pojawienia się wilgoci, która wnika w meble, ściany i podłogi, prowadząc do ich degradacji. Na ich powierzchniach mogą też pojawić się szkodliwe pleśni.
Dla dobra siebie, domowników i samego domu warto zatem zadbać o to, by w pomieszczeniach mieszkalnych panowała zawsze optymalna temperatura – ok. 18-22 stopni Celsjusza w większości wnętrz. Nieco wyższa temperatura (do 24 stopni) powinna być ustawiona w łazienkach.
Obniżanie wysokości rachunków za ogrzewanie
Co zrobić, by obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie, a przy tym nie zmniejszać komfortu cieplnego? Istnieje wiele sposobów. Zawsze jednak warto zacząć od kilku poprawek w sposobie eksploatacji domowych wnętrz w sezonie zimowym.
Optymalizacja przestrzeni
Jeśli pragnie się zachować optymalną temperaturę, trzeba zadbać o szczelne okna i drzwi. Oprócz tego wielkie znaczenie ma odpowiednia termoizolacja ścian i dachu, która potrafi znacząco ograniczyć straty cieplne.
Co więcej, grzejniki nie mogą być zasłonięte meblami. Lepiej też nie zawieszać na nich prania. Prowadzi to do zmniejszenia wydajności grzewczej urządzeń oraz do niepotrzebnego podwyższenia wilgotności we wnętrzu. W przypadku ogrzewania podłogowe warto zadbać o to, by nie zasłaniały go wykładziny lub dywany, które nie przekazują dalej ciepła do pokojów.
Nowoczesne systemy grzewcze, jak choćby te, które oferuje sklep z grzejnikami Econovli, współpracują także z termostatami, pomagającymi ustawić i kontrolować optymalne warunki termiczne w każdym z domowych pomieszczeń.
Inteligentne ogrzewanie do domu
Ciekawym rozwiązaniem do domu jest wykorzystanie inteligentnych systemów grzewczych. W ich przypadku sterowanie ogrzewaniem odbywa się za pośrednictwem centralnego komputera, który nieustannie zbiera dane z rozmaitych czujników.
Smart system monitoruje temperaturę we wnętrzach oraz poziom nasłonecznienia, by dopasować wydajność kaloryferów do bieżących potrzeb. Niektóre urządzenia posiadają nawet specjalne sensory, które wyłączają ogrzewanie, gdy w pomieszczeniu są otwarte okna. Często pozwala to znacząco zmniejszyć zużycie energii.
Dodatkowo nowoczesne smart ogrzewanie umożliwia tworzenie harmonogramów grzewczych – temperatura we wnętrzu dopasowuje się automatycznie do pory dnia lub nocy. Nie trzeba zatem martwić się o ręczną regulację parametrów.
Nowoczesne ogrzewanie do domu – funkcjonalne i ekonomiczne
Czasami wystarczy naprawdę niewiele, by obniżyć wysokość opłat za ogrzewanie. Uszczelnienie okien, zmiana przyzwyczajeń, sprawiają, że w domu panuje optymalna temperatura, a my wydajemy mniej. Warto również rozważyć wykorzystanie nowoczesnych technologii, jak smart ogrzewanie. Początkowo jest to oczywiście dodatkowy wydatek, jednak w dłuższej perspektywie to dobra inwestycja na lata – dla domowego budżetu i komfortu domowników.
Podobne artykuły
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?