Popularne

Artykuł

Dom

Jak zrobić klej z mąki?

Jak zrobić klej z mąki?

Popularny klajster czy klej z mąki jest bardzo przydatny przy kreatywnej pracy z dzieckiem. Możemy nim kleić gazety i użyć do modelowania z masy papierowej. Klej z mąki i wody możemy z łatwością przygotować w domu, mamy wtedy pewność, że nasze dziecko korzysta w pełni ekologicznego produktu i nie jest narażone na długotrwałe wdychanie oparów chemicznych. Bez żadnych zmartwień możemy naszym dzieciom zostawić taki klej do długiej i radosnej zabawy wiedząc, że nie ma w nim żadnych konserwantów i chemicznych dodatków.

Taki klej jest pełen zalet, oto kilka z nich:

 • Wspomniane wcześniej bezpieczeństwo – to tylko woda i mąka, których używamy w kuchni, na co dzień i które znajdują się w większości artykułów spożywczych, nawet spożycie takiego kleju przez nasze dziecko nie niesie za sobą niebezpieczeństwa.
 • Niski koszt – kilogram mąki to cena ok 3 zł a my potrzebujemy tylko kilka łyżek.
 • Ekologia – nie musimy się martwić, co zrobić z niezużytym klejem, można go bezpiecznie wyrzucić. Nie powiększamy śmietniska o kolejne plastikowe opakowanie i jesteśmy w 100% ekologiczni.
 • Łatwość dostępu – nie zaskoczy nas niehandlowa niedziela i dziecko, które sobie właśnie teraz wymarzło sobie zabawę w klejenie.
 • Jest łatwy do usunięcia – nie martwimy się zachlapanymi ubraniami, nie zostawia tłustych plam, znika w praniu.

Sposobów na przygotowanie kleju z mąki i wody jest kilka, poniżej podajemy niektóre z nich.

Pamiętajmy, że do każdego z tych przepisów szykujemy sobie garnek, w którym wymieszamy klej, łyżkę i szklankę służącą za miarę.

Przepis pierwszy

Do zrobienia tej wersji kleju z mąki będą potrzebne następujące składniki:

 • mąka ziemniaczana
 • mąka pszenna
 • woda (zimną oraz wrzątek)
Zobacz również:  Samozamykacze – oszczędzają ciepło i zapewniają bezpieczeństwo!

Sposób przygotowania

Do garnka wsypujemy po jednej czubatej łyżce mąki ziemniaczanej oraz mąki pszennej. Dolewamy ok. pół szklanki zimnej wody. Mieszamy całość, aż do pozbycia się gródek i uzyskania jednolitego masy. Następnie zalewamy uzyskany roztwór szklanką wrzątku. Cały czas mieszamy. Klej powinien mieć konsystencję ciasta na naleśniki.

To jest naszym zdaniem najprostsza i najlepsza wersja kleju z mąki i wody.

Przepis drugi – Klej z mąki z dodatkiem soli

Jeśli dzieło naszych pociech ma stać przez dłuższy czas, warty wykorzystać do tego klej z mąki z dodatkiem soli. Zadaniem soli jest ograniczenie rozwoju pleśni.

Do tej wersji kleju potrzebujemy:

 • jedną szklankę wody
 • jedną szklankę mąki pszennej
 • jedną łyżeczkę soli

 

Sposób przygotowania

Całość dokładnie wymieszajmy np. przy użyciu miksera i gotowe. Ta wersja kleju ma trochę inną konsystencję niż poprzednia, ale jest równie skuteczna.

Gdy chcemy uzyskać mniej lub więcej kleju, zmieniamy po prostu proporcje.

 

Przepis trzeci – Gotowany klej z wody i mąki

Przygotowanie tego kleju odbywa się w następujący sposób:

Do garnka należy wlać 4 szklanki wody (pamiętając żeby garnek był na tyle duży żeby dało się w nim jeszcze mieszać). Garnek należy podgrzać aż do wrzenia wody, pozostawiając ja chwilę gotującą się. Oddzielnie wymieszaj jedną szklankę mąki z dwoma szklankami wody. Kiedy woda w garnku już się pogotowała ostrożnie wlej przygotowaną mieszankę wody i mąki. Następnie należy gotować na wolnym ogniu, aż uzyskamy konsystencję przypominającą budyń. Powinno to trwać ok 2-3 minuty. Na koniec należy dodać kilka łyżeczek soli, aby nasza masa nie spleśniała. Oczywiście masę należy ostudzić przed użyciem.

Zobacz również:  Amazon Echo, więcej niż głośnik

Oczywiście podane ilości składników możemy proporcjonalnie zmieniać w celu uzyskania mniejszej lub większej ilości kleju. Klej z mąki i wody to fantastyczna zabawa, możemy przygotować masę papierową do kreatywnego tworzenia, przygotowanie masy papierowej jest równie proste jak przygotowanie kleju. Wymaga jedynie kilka kroków więcej.

Przepis na masę papierową:

Zakładając że przygotowaliśmy już klej wg jednego z powyższych przepisów w drugim naczyniu moczymy w wodzie drobne kawałki papieru toaletowego, a następnie dokładnie rozdrabniamy na dłońmi lub mikserem gładką masę. Rozmoczony papier odsączamy na sitku, a następnie przekładamy go do miski z naszym klejem. Masę należy dobrze wymieszać pamiętając, że kleju powinno być trochę mniej niż papieru.

Poniżej podajemy jeszcze przepis na trochę inny klej. Radzimy tutaj kontrolować, co robi z klejem nasza pociecha.

 

Przepis czwarty

Twardy klej z mąki i wody

Ten klej wymaga odrobinę modyfikacji w przepisie natomiast jego twardość przyda się np. do tworzenia trwalszych figur, przygotujemy go w następujący sposób:

Składniki

 • pól szklanki mąki pszennej
 • jedną czwartą szklanki sproszkowanego kleju żywicznego
 • pół szklanki ciepłej wody
 • półtora szklanki gorącej wody.

Sposób przygotowania

Wymieszajmy w garnku mąkę ze sproszkowanym klejem żywiczny. Następnie dodajemy ciepłą wodę i ponownie wszystko mieszamy. Teraz dodajemy gorącą wodę i mieszamy do usunięcia grudek. Całość naszej masy gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając, dopóki klej nie będzie gęsty i gładki. Klej jest idealny do użytku w kilka dni po przygotowaniu.

 

Na zakończenia mała rada, jeżeli zapach kleju z mąki i wody wydaje nam się niezbyt przyjemny i nam przeszkadza, do każdego z powyższych przepisów można dodać szczyptę cynamonu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *