Popularne

Artykuł

Dom

Jak zrobić klej z mąki?

Jak zrobić klej z mąki?

Popularny klajster czy klej z mąki jest bardzo przydatny przy kreatywnej pracy z dzieckiem. Możemy nim kleić gazety i użyć do modelowania z masy papierowej. Klej z mąki i wody możemy z łatwością przygotować w domu, mamy wtedy pewność, że nasze dziecko korzysta w pełni ekologicznego produktu i nie jest narażone na długotrwałe wdychanie oparów chemicznych. Bez żadnych zmartwień możemy naszym dzieciom zostawić taki klej do długiej i radosnej zabawy wiedząc, że nie ma w nim żadnych konserwantów i chemicznych dodatków.

Taki klej jest pełen zalet, oto kilka z nich:

  • Wspomniane wcześniej bezpieczeństwo – to tylko woda i mąka, których używamy w kuchni, na co dzień i które znajdują się w większości artykułów spożywczych, nawet spożycie takiego kleju przez nasze dziecko nie niesie za sobą niebezpieczeństwa.
  • Niski koszt – kilogram mąki to cena ok 3 zł a my potrzebujemy tylko kilka łyżek.
  • Ekologia – nie musimy się martwić, co zrobić z niezużytym klejem, można go bezpiecznie wyrzucić. Nie powiększamy śmietniska o kolejne plastikowe opakowanie i jesteśmy w 100% ekologiczni.
  • Łatwość dostępu – nie zaskoczy nas niehandlowa niedziela i dziecko, które sobie właśnie teraz wymarzło sobie zabawę w klejenie.
  • Jest łatwy do usunięcia – nie martwimy się zachlapanymi ubraniami, nie zostawia tłustych plam, znika w praniu.

Sposobów na przygotowanie kleju z mąki i wody jest kilka, poniżej podajemy niektóre z nich.

Pamiętajmy, że do każdego z tych przepisów szykujemy sobie garnek, w którym wymieszamy klej, łyżkę i szklankę służącą za miarę.

Przepis pierwszy

Do zrobienia tej wersji kleju z mąki będą potrzebne następujące składniki:

  • mąka ziemniaczana
  • mąka pszenna
  • woda (zimną oraz wrzątek)

Sposób przygotowania

Do garnka wsypujemy po jednej czubatej łyżce mąki ziemniaczanej oraz mąki pszennej. Dolewamy ok. pół szklanki zimnej wody. Mieszamy całość, aż do pozbycia się gródek i uzyskania jednolitej masy. Następnie zalewamy uzyskany roztwór szklanką wrzątku. Cały czas mieszamy. Klej powinien mieć konsystencję ciasta na naleśniki.

To jest naszym zdaniem najprostsza i najlepsza wersja kleju z mąki i wody.

Przepis drugi – Klej z mąki z dodatkiem soli

Jeśli dzieło naszych pociech ma stać przez dłuższy czas, warty wykorzystać do tego klej z mąki z dodatkiem soli. Zadaniem soli jest ograniczenie rozwoju pleśni.

Do tej wersji kleju potrzebujemy:

  • jedną szklankę wody
  • jedną szklankę mąki pszennej
  • jedną łyżeczkę soli

 

Sposób przygotowania

Całość dokładnie wymieszajmy np. przy użyciu miksera i gotowe. Ta wersja kleju ma trochę inną konsystencję niż poprzednia, ale jest równie skuteczna.

Gdy chcemy uzyskać mniej lub więcej kleju, zmieniamy po prostu proporcje.

 

Przepis trzeci – Gotowany klej z wody i mąki

Przygotowanie tego kleju odbywa się w następujący sposób:

Do garnka należy wlać 4 szklanki wody (pamiętając żeby garnek był na tyle duży żeby dało się w nim jeszcze mieszać). Garnek należy podgrzać aż do wrzenia wody, pozostawiając ja chwilę gotującą się. Oddzielnie wymieszaj jedną szklankę mąki z dwoma szklankami wody. Kiedy woda w garnku już się pogotowała ostrożnie wlej przygotowaną mieszankę wody i mąki. Następnie należy gotować na wolnym ogniu, aż uzyskamy konsystencję przypominającą budyń. Powinno to trwać ok 2-3 minuty. Na koniec należy dodać kilka łyżeczek soli, aby nasza masa nie spleśniała. Oczywiście masę należy ostudzić przed użyciem.

Oczywiście podane ilości składników możemy proporcjonalnie zmieniać w celu uzyskania mniejszej lub większej ilości kleju. Klej z mąki i wody to fantastyczna zabawa, możemy przygotować masę papierową do kreatywnego tworzenia, przygotowanie masy papierowej jest równie proste jak przygotowanie kleju. Wymaga jedynie kilka kroków więcej.

Przepis na masę papierową:

Zakładając że przygotowaliśmy już klej wg jednego z powyższych przepisów w drugim naczyniu moczymy w wodzie drobne kawałki papieru toaletowego, a następnie dokładnie rozdrabniamy na dłońmi lub mikserem gładką masę. Rozmoczony papier odsączamy na sitku, a następnie przekładamy go do miski z naszym klejem. Masę należy dobrze wymieszać pamiętając, że kleju powinno być trochę mniej niż papieru.

Poniżej podajemy jeszcze przepis na trochę inny klej. Radzimy tutaj kontrolować, co robi z klejem nasza pociecha.

 

Przepis czwarty

Twardy klej z mąki i wody

Ten klej wymaga odrobinę modyfikacji w przepisie natomiast jego twardość przyda się np. do tworzenia trwalszych figur, przygotujemy go w następujący sposób:

Składniki

  • pól szklanki mąki pszennej
  • jedną czwartą szklanki sproszkowanego kleju żywicznego
  • pół szklanki ciepłej wody
  • półtora szklanki gorącej wody.

Sposób przygotowania

Wymieszajmy w garnku mąkę ze sproszkowanym klejem żywiczny. Następnie dodajemy ciepłą wodę i ponownie wszystko mieszamy. Teraz dodajemy gorącą wodę i mieszamy do usunięcia grudek. Całość naszej masy gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając, dopóki klej nie będzie gęsty i gładki. Klej jest idealny do użytku w kilka dni po przygotowaniu.

 

Na zakończenia mała rada, jeżeli zapach kleju z mąki i wody wydaje nam się niezbyt przyjemny i nam przeszkadza, do każdego z powyższych przepisów można dodać szczyptę cynamonu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *