Wybór nowej bramy garażowej może okazać się skomplikowanym procesem. Do wyboru jest kilka różnych rodzajów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule przyjrzymy się bliżej typom bram garażowych, wskazując ich mocne oraz słabe strony. Na jakie rozwiązanie zwrócić zatem uwagę?
Spis treści
Bramy garażowe segmentowe
Garażowe bramy segmentowe to najbardziej preferowany rodzaj bram. Do podnoszenia i zamykania drzwi wykorzystują zarówno pionowe szyny znajdujące się z boku garażu, jak i poziome szyny na suficie. Posiadają również możliwość automatycznego otwierania, dzięki czemu obsługiwane są płynnie i cicho.
Zalety: Bramy garażowe segmentowe dają ogromne możliwości aranżacyjne. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów wykończeń i wzorów drzwi. Pozwala to łatwo dopasować wygląd bramy do swoich oczekiwań, zarazem uatrakcyjnić otoczenie domu. Dodatkowo zajmują one mało miejsca i nie jest potrzebna przestrzeń przed wjazdem do garażu.
Wady: Bramy segmentowe będą droższe niż inne typy bram garażowych. Musisz się również liczyć z tym, że ich naprawa wymaga wsparcia specjalisty.
Brama garażowa roletowa
To rodzaj bramy, który składa się z paneli ze stali falistej. Przy jej otwieraniu, zwija się ona do specjalnego kasetonu. Brama roletowa nie zajmuje również dużo miejsca, dlatego uważana jest za najbardziej kompaktowy rodzaj bramy na rynku.
Zalety: Bramy roletowe do swojego funkcjonowania nie potrzebują dużo przestrzeni. Doskonale sprawdzą się więc na niewielkich podwórkach lub w garażach osiedlowych. Dodatkowo brama zwijająca się do kasetonu pozostawia wolną przestrzeń sufitu. Miejsce to można wykorzystać do przechowywania, np. rowerów, nart lub narzędzi.
Wady: W przypadku bram roletowych wybór wzorów oraz kolorów jest nieco ograniczony. Utrudnia to znalezienie rozwiązania, które spełni Twoje oczekiwania wizualne.
Bramy garażowe uchylne
Bramy uchylne montowane są na ościeżnicach, które umiejscawia się na ścianach garażu. W momencie otwarcia, płyta prowadzona jest po specjalnych profilach, które wraz ze sprężynami odpowiadają za podnoszenie i opuszczanie drzwi.
Zalety: Za ich wyborem garażowych bram uchylnych przemawia łatwość montażu. Jest to również rozwiązanie niezawodne – prosta i solidna konstrukcja zapewnia wytrzymałość przez długie lata. Co ważne, bramy uchylne doskonale sprawdzają się również w garażach z niskim nadprożem.
Wady: Największą wadą garażowych bram uchylnych jest fakt, że jej użytkowania wymaga odpowiedniej przestrzeni przed wjazdem. Przez to są rozwiązaniem mniej wygodnym, niż na przykład bramy segmentowe lub roletowe i nie sprawdzą się w przypadku wszystkich garaży.
Bramy garażowe dwuskrzydłowe
To bardzo uniwersalny rodzaj bram garażowych. Wyposażone są w dwa skrzydła otwierane na zewnątrz i dodatkowe elementy zabezpieczające – jak ogranicznik otwarcia skrzydła.
Zalety: Bramy dwuskrzydłowe są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, a jednocześnie funkcjonalnym. Dostępne są w wersji izolowanej, co zapewnia komfort termiczny w garażu. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty (otwierane są ręcznie lub przy użyciu prostego napędu), przez co ewentualne naprawy nie są zbyt kosztowne.
Wady: Ze względu na to, że bramy dwuskrzydłowe zaliczane są do klasy ekonomicznej, mało jest dostępnych napędów do otwierania i zamykania. Dodatkowo ich otwieranie wymaga miejsca, przez co nie sprawdzą się na każdej działce.
Jaka brama garażowe sprawdzi się najlepiej?
Przy wyborze bramy garażowej warto wziąć pod uwagę trzy czynniki: możliwości finansowe, aktualne potrzeby oraz możliwości instalacji. Możesz je przeanalizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy pracowników Makpol Wrocław. Dzięki fachowej pomocy szybciej wybierzesz rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…