Popularne

Artykuł

Budownictwo

Jaką bramę garażową wybrać?

Jaką bramę garażową wybrać?

Wybór nowej bramy garażowej może okazać się skomplikowanym procesem. Do wyboru jest kilka różnych rodzajów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule przyjrzymy się bliżej typom bram garażowych, wskazując ich mocne oraz słabe strony. Na jakie rozwiązanie zwrócić zatem uwagę?

Bramy garażowe segmentowe

Garażowe bramy segmentowe to najbardziej preferowany rodzaj bram. Do podnoszenia i zamykania drzwi wykorzystują zarówno pionowe szyny znajdujące się z boku garażu, jak i poziome szyny na suficie. Posiadają również możliwość automatycznego otwierania, dzięki czemu obsługiwane są płynnie i cicho.

Zalety: Bramy garażowe segmentowe dają ogromne możliwości aranżacyjne. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów wykończeń i wzorów drzwi. Pozwala to łatwo dopasować wygląd bramy do swoich oczekiwań, zarazem uatrakcyjnić otoczenie domu. Dodatkowo zajmują one mało miejsca i nie jest potrzebna przestrzeń przed wjazdem do garażu.

Wady: Bramy segmentowe będą droższe niż inne typy bram garażowych. Musisz się również liczyć z tym, że ich naprawa wymaga wsparcia specjalisty.

Brama garażowa roletowa

To rodzaj bramy, który składa się z paneli ze stali falistej. Przy jej otwieraniu, zwija się ona do specjalnego kasetonu. Brama roletowa nie zajmuje również dużo miejsca, dlatego uważana jest za najbardziej kompaktowy rodzaj bramy na rynku.

Zalety: Bramy roletowe do swojego funkcjonowania nie potrzebują dużo przestrzeni. Doskonale sprawdzą się więc na niewielkich podwórkach lub w garażach osiedlowych. Dodatkowo brama zwijająca się do kasetonu pozostawia wolną przestrzeń sufitu. Miejsce to można wykorzystać do przechowywania, np. rowerów, nart lub narzędzi.

Wady: W przypadku bram roletowych wybór wzorów oraz kolorów jest nieco ograniczony. Utrudnia to znalezienie rozwiązania, które spełni Twoje oczekiwania wizualne.

Bramy garażowe uchylne

Bramy uchylne montowane są na ościeżnicach, które umiejscawia się na ścianach garażu. W momencie otwarcia, płyta prowadzona jest po specjalnych profilach, które wraz ze sprężynami odpowiadają za podnoszenie i opuszczanie drzwi.

Zalety: Za ich wyborem garażowych bram uchylnych przemawia łatwość montażu. Jest to również rozwiązanie niezawodne – prosta i solidna konstrukcja zapewnia wytrzymałość przez długie lata. Co ważne, bramy uchylne doskonale sprawdzają się również w garażach z niskim nadprożem.

Wady: Największą wadą garażowych bram uchylnych jest fakt, że jej użytkowania wymaga odpowiedniej przestrzeni przed wjazdem. Przez to są rozwiązaniem mniej wygodnym, niż na przykład bramy segmentowe lub roletowe i nie sprawdzą się w przypadku wszystkich garaży.

Bramy garażowe dwuskrzydłowe

To bardzo uniwersalny rodzaj bram garażowych. Wyposażone są w dwa skrzydła otwierane na zewnątrz i dodatkowe elementy zabezpieczające – jak ogranicznik otwarcia skrzydła.

Zalety: Bramy dwuskrzydłowe są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, a jednocześnie funkcjonalnym. Dostępne są w wersji izolowanej, co zapewnia komfort termiczny w garażu. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty (otwierane są ręcznie lub przy użyciu prostego napędu), przez co ewentualne naprawy nie są zbyt kosztowne.

Wady: Ze względu na to, że bramy dwuskrzydłowe zaliczane są do klasy ekonomicznej, mało jest dostępnych napędów do otwierania i zamykania. Dodatkowo ich otwieranie wymaga miejsca, przez co nie sprawdzą się na każdej działce.

Jaka brama garażowe sprawdzi się najlepiej?

Przy wyborze bramy garażowej warto wziąć pod uwagę trzy czynniki: możliwości finansowe, aktualne potrzeby oraz możliwości instalacji. Możesz je przeanalizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy pracowników Makpol Wrocław. Dzięki fachowej pomocy szybciej wybierzesz rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *