Wybór nowej bramy garażowej może okazać się skomplikowanym procesem. Do wyboru jest kilka różnych rodzajów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule przyjrzymy się bliżej typom bram garażowych, wskazując ich mocne oraz słabe strony. Na jakie rozwiązanie zwrócić zatem uwagę?
Spis treści
Bramy garażowe segmentowe
Garażowe bramy segmentowe to najbardziej preferowany rodzaj bram. Do podnoszenia i zamykania drzwi wykorzystują zarówno pionowe szyny znajdujące się z boku garażu, jak i poziome szyny na suficie. Posiadają również możliwość automatycznego otwierania, dzięki czemu obsługiwane są płynnie i cicho.
Zalety: Bramy garażowe segmentowe dają ogromne możliwości aranżacyjne. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów wykończeń i wzorów drzwi. Pozwala to łatwo dopasować wygląd bramy do swoich oczekiwań, zarazem uatrakcyjnić otoczenie domu. Dodatkowo zajmują one mało miejsca i nie jest potrzebna przestrzeń przed wjazdem do garażu.
Wady: Bramy segmentowe będą droższe niż inne typy bram garażowych. Musisz się również liczyć z tym, że ich naprawa wymaga wsparcia specjalisty.
Brama garażowa roletowa
To rodzaj bramy, który składa się z paneli ze stali falistej. Przy jej otwieraniu, zwija się ona do specjalnego kasetonu. Brama roletowa nie zajmuje również dużo miejsca, dlatego uważana jest za najbardziej kompaktowy rodzaj bramy na rynku.
Zalety: Bramy roletowe do swojego funkcjonowania nie potrzebują dużo przestrzeni. Doskonale sprawdzą się więc na niewielkich podwórkach lub w garażach osiedlowych. Dodatkowo brama zwijająca się do kasetonu pozostawia wolną przestrzeń sufitu. Miejsce to można wykorzystać do przechowywania, np. rowerów, nart lub narzędzi.
Wady: W przypadku bram roletowych wybór wzorów oraz kolorów jest nieco ograniczony. Utrudnia to znalezienie rozwiązania, które spełni Twoje oczekiwania wizualne.
Bramy garażowe uchylne
Bramy uchylne montowane są na ościeżnicach, które umiejscawia się na ścianach garażu. W momencie otwarcia, płyta prowadzona jest po specjalnych profilach, które wraz ze sprężynami odpowiadają za podnoszenie i opuszczanie drzwi.
Zalety: Za ich wyborem garażowych bram uchylnych przemawia łatwość montażu. Jest to również rozwiązanie niezawodne – prosta i solidna konstrukcja zapewnia wytrzymałość przez długie lata. Co ważne, bramy uchylne doskonale sprawdzają się również w garażach z niskim nadprożem.
Wady: Największą wadą garażowych bram uchylnych jest fakt, że jej użytkowania wymaga odpowiedniej przestrzeni przed wjazdem. Przez to są rozwiązaniem mniej wygodnym, niż na przykład bramy segmentowe lub roletowe i nie sprawdzą się w przypadku wszystkich garaży.
Bramy garażowe dwuskrzydłowe
To bardzo uniwersalny rodzaj bram garażowych. Wyposażone są w dwa skrzydła otwierane na zewnątrz i dodatkowe elementy zabezpieczające – jak ogranicznik otwarcia skrzydła.
Zalety: Bramy dwuskrzydłowe są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, a jednocześnie funkcjonalnym. Dostępne są w wersji izolowanej, co zapewnia komfort termiczny w garażu. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty (otwierane są ręcznie lub przy użyciu prostego napędu), przez co ewentualne naprawy nie są zbyt kosztowne.
Wady: Ze względu na to, że bramy dwuskrzydłowe zaliczane są do klasy ekonomicznej, mało jest dostępnych napędów do otwierania i zamykania. Dodatkowo ich otwieranie wymaga miejsca, przez co nie sprawdzą się na każdej działce.
Jaka brama garażowe sprawdzi się najlepiej?
Przy wyborze bramy garażowej warto wziąć pod uwagę trzy czynniki: możliwości finansowe, aktualne potrzeby oraz możliwości instalacji. Możesz je przeanalizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy pracowników Makpol Wrocław. Dzięki fachowej pomocy szybciej wybierzesz rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
Podobne artykuły
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?