Popularne

Artykuł

Dom

Jaki dywan wybrać do salonu?

Jaki dywan wybrać do salonu?

Wybór odpowiedniego dywanu nie zawsze jest oczywisty. Warto wziąć pod uwagę takie parametry jak rozmiar, kształt i kolorystykę. Wszystkie te elementy mają decydujące znaczenie dla stylu i atmosfery panującej w pomieszczeniu.

Dywany są ważną częścią wyposażenia w każdym domu. Wpływają na estetykę przestrzeni, ocieplają atmosferę i poprawiają akustykę. Miękkie i przyjemne w dotyku zachęcają do chodzenia boso. Mięsista tkanina rozpieszcza stopy i pozwala wygodnie usiąść podczas zabawy z dziećmi. Dywan to także praktyczne rozwiązanie, które chroni podłogi, szczególnie drewniane, przed nadmierną eksploatacją.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu?

Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące wystroju wnętrza. Nie dziwi więc fakt, że na rynku dostępnych jest wiele modeli dywanów, które różnią się wyglądem, wielkością i rodzajem materiałów użytych do produkcji. W związku z tym rozsądnie jest dopasować go do pozostałych elementów wyposażenia, tj. kanapy, mebli czy stolika kawowego.

Rozwiązaniem, które sprawdzi się w różnym otoczeniu, jest czarno biały dywan. Połączenie kolorów świetnie komponuje się zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi meblami. Istnieją modele bardziej stonowane o uniwersalnym zastosowaniu, ale też takie o wyraźnym charakterze. Mnogość wzorów pozwala na zabawę formą, co dostarcza wielu pozytywnych wrażeń estetycznych.

Dywan powinien być odporny na uszkodzenia, zwłaszcza gdy znajduje się w salonie. Część dzienna mieszkania lub domu jest zwykle intensywnie użytkowana. Do dyspozycji są wytrzymałe materiały syntetyczne, które ułatwiają utrzymanie czystości. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że przez długi czas zachowują swoją pierwotną formę tj. nie ugniatają się.

Zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w klasycznym wystroju, świetnie sprawdzi się czarno biały dywan. Ten model dobrze podkreśla styl wnętrza i może komponować się lub kontrastować z wystrojem. Sprawi, że salon będzie bardziej przytulny, a to wpływa na ogólne samopoczucie domowników i sprzyja relaksowi.

Jaki rozmiar dywanu do salonu?

Przy wyborze dywanu warto pomyśleć o jego rozmiarze. Wiele zależy od metrażu salonu i jego funkcji. Jeśli szukasz dużego elementu dekoracyjnego, to zwróć uwagę na odległość krawędzi dywanu od ścian. Dekoratorzy uważają, że najlepiej ułożyć dywan minimum 90 cm od ścian. Ma to swoje uzasadnienie.

Wolna przestrzeń ułatwia to ustawienie mebli przy ścianach. Nie ugniatają one dywanu, co jest ważne w wypadku przemeblowania. Dobrym rozwiązaniem są modele o wymiarach 200 x 300 cm lub w przypadku większych przestrzeni 300 x 400 cm. Czasami wręcz przeciwnie. Wystarczy niewielki dywan, który świetnie sprawdzi się jako ozdoba w centralnej części salonu lub jako dodatek pod stolik kawowy i towarzyszące mu krzesła.

W małych i ciemniejszych przestrzeniach warto postawić na modele utrzymane w jasnej kolorystyce. Optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że wnętrze jest bardziej jasne. W tym wypadku również dobrze sprawdzi się czarno biały dywan o odpowiedniej tonacji kolorów np. z dominującymi jasnymi barwami.

Jaki dywan do salonu wybrać?

Punktem wyjścia może być wyposażenie wnętrza, do którego dopasujesz nowy dywan. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontrastował on z meblami. To kwestia wyczucia estetyki i odpowiedniego balansu. Ważna jest także wielkość, którą dopasuj do rozmiarów pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest ciemniejsze, postaw na jasny model, który je rozjaśni. Z kolei, gdy obawiasz się, że ten się zabrudzi, wybierz czarno biały dywan. Kompozycje kolorów i wzorów sprawiają, że jest to stylowe połączenie o uniwersalnym zastosowaniu.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *