Popularne

Artykuł

Dom

Jaki dywan wybrać do salonu?

Jaki dywan wybrać do salonu?

Urządzanie domu lub mieszkania to niełatwa sprawa. Szczególnie aranżacja salonu, który jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem to nie lada wyzwaniem. Odpowiedni dywan może całkowicie odmienić jego oblicze. Co zrobić, by wszystkie elementy pasowały do siebie, tworząc spójną, ale nie nudną całość? Ogromny wybór produktów, w różnych wzorach i kolorach wcale tego trudu nie ułatwia. Sprawdź, jak wybrać najlepszy dywan do Twojego salonu.

Zalety posiadania dywanu w salonie

Posiadanie dywanu niesie ze sobą wiele zalet. Jego obecność korzystnie wpływa na wygląd wnętrza. Może nie tylko nadać mu bardziej przytulnego charakteru, ale także dodać pazura, lub wręcz przeciwnie, złagodzić w odbiorze. Odpowiednio dobrany dywan optycznie powiększy lub zmniejszy przestrzeń. Dywan prowadzi do zmniejszenia się ilości kurzu w otoczeniu. Zanieczyszczenia lubią osiadać na jego powierzchni, skąd można je łatwo usunąć za pomocą odkurzacza. Z tego powodu jego posiadanie polecane jest alergikom.

Jak wybrać rozmiar dywanu do salonu?

Wielkość dywanu powinna być w dużej mierze uzależniona od wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie. Dywan do salonu powinien być możliwie duży. Jednak jeśli chcemy, by prezentował się ładnie i nowocześnie, nie może zajmować całej powierzchni podłogi. Nawet w niewielkich wnętrzach rozmiar wykładziny należy dobrać tak, by widać było również fragmenty powierzchni pod nim. Ważne jest także miejsce, w którym dywan zostanie położony. Będzie wyglądał estetycznie i proporcjonalnie, gdy jego krawędzie będą wystawały poza meble. Dywan pozwoli także w łatwy sposób podzielić salon na strefy. Już samo ułożenie go w okolicach sofy lub narożnika tworzy strefę wypoczynkową. W większym salonie można pozwolić sobie na zastosowanie kilku mniejszych  wykładzin, które oddzielą np. miejsce do relaksu od kącika do czytania. W niewielkich salonach najlepiej zaprezentuje się centralnie ułożony, średniej wielkości dywan.

Jak dopasować styl dywanu do wnętrza?

Jeżeli zastanawiasz się jak dopasować dywan do salonu, to koniecznie zwróć uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Najważniejszym z nich jest wzór i kolor. Przy ich pomocy dywan można wkomponować w styl wnętrza lub użyć jako elementu kontrastowego. W niewielkim salonie doskonale prezentują się dywany nowoczesne, o delikatnym wzorze i stonowanej kolorystyce. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze będzie bardziej harmonijne i estetyczne. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Intensywne kolory lub wyraziste motywy skutecznie udekorują wnętrze. Sprawdzą się także bogato zdobione dywany orientalne, które w mniejszych pomieszczeniach mogłyby je przytłoczyć.

Kolejną ważną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę, jest wysokość runa. Ma ona wpływ nie tylko na właściwości użytkowe, ale też na wygląd. Modele tkane na płasko i o niskim runie są łatwe w utrzymaniu czystości i mają wyraźniejsze wzory. Na wysokie runo warto postawić, by dodać wnętrzu jeszcze więcej przytulności. Dywany shaggy nie tylko zachęcają do postawienia stopy na miękkiej powierzchni, ale także wizualnie ocieplają pomieszczenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *