Popularne

Artykuł

Dom

Jaki halogen LED kupić? Poradnik

Jaki halogen LED kupić? Poradnik

Potrzebujesz oświetlić dużą przestrzeń? Pomogą Ci w tym halogeny LED, które można wykorzystywać wewnątrz i na zewnątrz budynków w zależności od potrzeb. Co warto wiedzieć na ich temat?

Co to są halogeny LED?

Naświetlacz, halopak LED, projektor LED lub reflektor LED – te wszystkie określenia to inne nazwy używane na halogeny LED. Znajdują one powszechne zastosowanie jako rodzaj oprawy oświetleniowej przystosowanej do dużych powierzchni, jakimi są parkingi, hale sportowe czy magazynowe, tablice reklamowe oraz elewacje budynków. Niektórzy stosują je również wewnątrz, aby wyeksponować np. ściany i znajdujące się na ich tle przedmioty.

W porównaniu do starego typu naświetlaczy i halogenów żarnikowych te z dopiskiem LED skrywają pod obudową energooszczędne diody, świecące w zależności od rodzaju światłem ciepłym, zimnym, bądź neutralnym. Ich użycie jest bardziej ekonomiczne od tradycyjnych rozwiązań z uwagi na mniejszy pobór prądu. Dodatkowo generowany przez nie strumień świetlny nie oślepia.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

W zależności od potrzeb, miejsca usytuowania czy preferowanej barwy światła naświetlacze cechują odmienne parametry. Najistotniejsze z nich to: oferowana moc, wymiary, wygląd obudowy czy klasa szczelności. Z oczywistych względów to one są głównymi wyznacznikami, na jakich należy się skupić podczas zakupów, ponieważ zgoła innych lamp będziemy potrzebować na budowę czy wokół domu. Niektórzy do puli najważniejszych kwestii dołączają także obecność czujników ruchu, które są nieocenione w warunkach niedostatecznej widoczności. Halogeny LED reagując na ruch, zapalają się i rozświetlają ciemny obszar – podwórka, miejsca parkingowe, wejścia do budynków.

Jak to jest z tą mocą?

Wybierając halogeny LED, zwłaszcza pierwszy raz, możemy mieć nie lada zagwozdkę, jaka moc będzie wystarczająca, aby oświetlić dany obszar. Otóż, oprócz niego warto skupić się także na strumieniu świetlnym wyrażonym w lumenach, gdyż na opakowaniach często spotkamy się ze specyfikacją taką jak 2400 lm, 80 lm, 1500 lm, która mówi nam naprawdę wiele.

Jak obliczyć przybliżoną ilość otrzymanego światła? Przyjmujemy, że dobry naświetlacz to taki mający skuteczność świetlną ok. 80 lm/1 W, czyli dla 20W będzie to 1600 lm. To wystarczy, aby na stanowisku roboczym zrobiło się jasno, a w garażu można było swobodnie pracować nawet po zmroku.

Nieco więcej o barwie

Generowana przez urządzenie barwa światła na niebagatelne znaczenie podczas użytkowania. Na halach, czyli pomieszczeniach o dużej kubaturze lub do podświetlenia powierzchni reklamowych dobrze jest postawić na wyraźne światło. Te o chłodnej tonacji będzie w tym celu najodpowiedniejsze, dlatego halogeny LED w takiej barwie są najlepszym z możliwych rozwiązań. Ciepły odcień jest zarezerwowany do elewacji, grafik czy dekoracji, oświetlając i jednocześnie eksponując walory. Barwa najbardziej zbliżona światłu naturalnemu sprawdzi się w wielu okazjach. Halogeny, które świecą na taki kolor, są doskonałe na zewnątrz jak i wewnątrz. Sprawdź szeroką ofertę na oneled.pl i wybierz produkty, które spełnią Twoje oczekiwania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *