Popularne

Artykuł

Dom

Jaki materac wybrać do łóżka – twardy czy miękki?

Jaki materac wybrać do łóżka – twardy czy miękki?

Wybór materaca do łóżka musi być przemyślany. To właśnie w łóżku spędzamy prawie jedną trzecią swojego życia. Nie możemy pozwolić sobie na niewygodę. Dobrze dobrany materac sprawi, że będziemy budzić się wypoczęci i pełni energii. Ale jak wybrać idealny materac? Skąd wiedzieć, który będzie wygodniejszy – miękki czy twardy? Techniczne terminy i przeróżne materiały utrudniają decyzję. Oto kilka porad, które ułatwią to zadanie.

Jaki jest idealny materac?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Materac powinien być dobrany do preferencji i potrzeb konkretnej osoby. Niezależnie, czy ma to być materac na łóżka tapicerowane, łóżka dla nastolatka, czy nawet łóżeczka dziecięce – musi spełniać on Nasze oczekiwania. Najważniejsze, by zapewniał on stabilność i podtrzymanie kręgosłupa w czasie snu. Zbyt miękki materac wymusza nienaturalną pozycję, przez co możemy obudzić się z bólem pleców. Zbyt twardy może być przyczyną drętwienia kończyn. Odpowiednia twardość materaca zapewni stabilność dla kręgosłupa, niezależnie od tego w jakiej pozycji śpimy. W celu sprawdzenia materaca, warto odwiedzić sklep z łóżkami.

Sklep z Łózkami - Dreams Design

Jaki materac wybrać?

By wybrać idealny materac, warto poznać swoje potrzeby i preferencje. Jeśli śpimy na twardym materacu, miękki, np. lateksowy czy z pamięcią kształtu, może okazać się dla Nas niewygodny. I odwrotnie – twarde, ortopedyczne modele nie sprawdzą się w przypadku, gdy wolimy miękkie materace. Jeśli nie wiemy, który będzie dla nas lepszy, warto rozważyć materace termoelastyczne. To innowacyjne materace, które pod wpływem ciepła ciała dopasowują się do niego, by zapewnić wygodę i komfort podczas snu. Wpływają na regenerację kręgosłupa oraz ułatwiają rozluźnienie mięśni.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu materaca jest Nasza waga. Przekraczając 90 kg powinniśmy wybierać twardsze materace, bo tylko one zapewnią ergonomiczną pozycję kręgosłupa. Pozycja w czasie snu także ma znaczenie. Materace z pamięcią kształtu czy materace termoelastyczne dostosowują się do każdego ułożenia ciała. Twarde materace będą lepsze dla osób, które lubią spać na plecach.

Co oznaczają symbole „H”? Słownictwo techniczne potrzebne przy wyborze materaca

Twardość materaca oznaczana jest literą „H” (ang. hardness). Dodatkowo przy literze znajduje się cyfra od 1 do 5, która decyduje o miękkości materaca.

  • H1 – miękki materac. Idealny dla osób o niskiej wadze – do 60 kg.
  • H2 – przeznaczony dla osób w przedziale 50-80 kg.
  • H3 – średnio twardy materac dla osób o wadze od 80 do 100 kg.
  • H4 – twardy materac przeznaczony dla osób ważących ponad 100 kg.
  • H5 – najwyższy stopień twardości.

Niektóre materace dzielą się na strefy. Na rynku dostępne są materace trzy-, pięcio- czy nawet siedmiostrefowe. Co to oznacza? W przypadku materaca trzystrefowego, najtwardsza jego część znajduje się na środku. Dzięki temu biodra i odcinek lędźwiowy są odpowiednio stabilizowane. Materac może być twardszy także w części stabilizującej ramiona czy uda lub klatkę piersiową.

Sklep z Łózkami - Dreams Design

Materac ma ogromne znaczenie. Szukając idealnego materaca na łóżka tapicerowane czy każde inne, musimy kierować się swoimi upodobaniami, wagą oraz wygodą. Warto dobrze przemyśleć wybór materac, bo to właśnie on zapewnia komfort snu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *