Popularne

Artykuł

Dom

Jaki materac wybrać do łóżka – twardy czy miękki?

Jaki materac wybrać do łóżka – twardy czy miękki?

Każdy domownik chciałby zapewnić sobie komfortowy sen. Można to zrobić w stosunkowo prosty sposób. Wystarczy postawić na wygodne łóżko z odpowiednio dobranym materacem. Do dyspozycji użytkowników są dwie podstawowe opcje, a mianowicie materace miękkie oraz twarde. Obie propozycje mają swoje mocne strony, ale ostateczna decyzja będzie uzależniona od kilku istotnych czynników. 

Dobór materaca – co oznaczają poszczególne symbole twardości?

Dobierając materac do własnej sypialni warto kierować się przede wszystkim symbolami twardości. Chodzi o takie symbole, jak:

  • H1 – miękkie materace, które są przeznaczone dla szczupłych osób (ich waga nie powinna przekraczać 60 kilogramów, dlatego często korzystają z nich dzieci),
  • H2 – dedykowany osobom o wadze dochodzącej do 80 kilogramów (głównie młodzież),
  • H3 – materace o średnim stopniu twardości, dopuszczalna waga to 100 kilogramów,
  • H4 – dla użytkowników, którzy ważą ponad 100 kilogramów,
  • H5 – materace o największym stopniu twardości, stosuje się w nich dodatkowe wzmocnienia.

Jak widać przy podejmowaniu ostatecznej decyzji nie można się obejść bez powyższych symboli twardości. Dzięki temu inwestorzy mają większe szanse na to, że zakupią dla siebie optymalne modele.

Materac twardy czy miękki – co trzeba wiedzieć?

W tym miejscu wypadałoby się zastanowić nad tym, czym wyróżniają się materace twarde oraz miękkie? Od tego w dużej mierze zależy wybór materaca. Miękkie modele nie są przeznaczone dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, gdyż zbyt miękki materac doprowadza do sytuacji, w której kręgosłup zacznie się nienaturalnie wyginać. Może to poskutkować powstaniem dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Z kolei zbyt twarde materace nie będą idealnym wyborem dla osób starszych i mających kłopoty z krążeniem (podpieranie ciała jedynie w kilku miejscach). Za każdym razem materac powinno się dobierać do swojej wagi oraz wzrostu, mając na uwadze to, aby materac podpierał głowę, barki, biodra, uda, łydki i stopy. Odpowiednio dobrany materac będzie w stanie odciążyć kręgosłup i zapewnić użytkownikom maksymalną regenerację. Po miękkie materace zwykle sięgają dzieci, młodzież i osoby szczupłe, a po te twardsze osoby dorosłe. Kuszącym rozwiązaniem dla niezdecydowanych osób jest polski producent materacy, dzięki czemu zyska się dostęp do wielu różnych modeli i materac dobierze się pod kątem indywidualnych preferencji oraz wymiarów ciała.

Wybór materaca – krótkie podsumowanie

Nie da się ukryć, że wybór materaca do łóżka wcale nie musi być łatwy. Każda zainteresowana osoba powinna wziąć pod lupę najmocniejsze strony materacy miękkich oraz twardych. Te pierwsze są dedykowane głównie dzieciom, młodzieży i osobom szczupłym, a drugie dorosłym użytkownikom. Po miękkie materace nie powinny sięgać osoby narzekające na problemy z kręgosłupem, a po twarde seniorzy i osoby zmagające się z kłopotami z krążeniem. Materac dobiera się pod kątem wymiarów własnego ciała (waga + wzrost), ale też indywidualnych upodobań (np. przyjmowana we śnie pozycja). Szczególną rolę w tym wszystkim odgrywają tzw. stopnie twardości. Wyróżnia się pięć podstawowych stopni, a mianowicie: H1 (miękkie, do 60 kilogramów), H2 (do 80 kilogramów), H3 (do 100 kilogramów), H4 (powyżej 100 kilogramów) i H5 (z dodatkowymi wzmocnieniami).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *