Popularne

Artykuł

Dom

Jaki materiał wybrać na schody zewnętrzne?

Jaki materiał wybrać na schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne stanowią wizytówkę domu. Powinny prezentować się elegancko i spójnie z estetyką budynku, a zarazem być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Jesteś na etapie budowy i zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na schody zewnętrzne? W takim razie koniecznie sprawdź nasz poradnik, który przygotowaliśmy we współpracy z ekspertami firmy Semmelrock.

Zewnętrzne schody – z jakiego materiału je wykonać?

Schody zewnętrzne z kostki, a może schody zewnętrzne z płyt betonowych albo płyt tarasowych? Pomysłów na ich wykończenie jest sporo. Szczególnie, że producenci dokładają wszelkich starań, aby wśród ich propozycji znaleźć rozwiązanie na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Warto pamiętać, że schody wejściowe powinny charakteryzować się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, a ich projekt powinien być przemyślany, by przemieszczanie się po nich było komfortowe i bezpieczne. Schody zewnętrzne betonowe najczęściej wykańcza się kostką brukową, betonem lub płytkami ceramicznymi. Która z tych opcji jest najbardziej funkcjonalna i opłacalna? Sprawdźmy!

Kostka brukowa – właściwości, wymiary, ceny

Schody wejściowe do domu z kostki to jedno z najchętniej stosowanych rozwiązań. Nie powinno to dziwić, bowiem bruk bezsprzecznie jest niesamowicie trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Dobrze znosi niskie temperatury, wilgoć, silne nasłonecznienie, a nawet działanie różnych substancji. Kluczowe jest jednak, by kostka brukowa była należycie konserwowana, dzięki czemu poprawi się jej estetykę i wydłuży żywotność.

Na korzyść schodów zewnętrznych z kostki przemawia także to, że materiał ten jest dostępny w wielu wariantach rozmiarowych i kolorystycznych. Jeśli chodzi o wymiary kostki brukowej, to istotna jest przede wszystkim jej grubość. W przypadku schodów, po których oczywiście nie odbywa się ruch kołowy, w pełni wystarczy kostka brukowa o grubości 6 cm. Jaka jest cena tego typu rozwiązania? Cena schodów z kostki zależy m.in. od: wielkości schodów, rodzaju kostki, ceny materiałów dodatkowych (np. obrzeży oraz podbudowy) czy kosztów pracy specjalistów. Koszt samej kostki szlachetnej waha się od ok. 50 do 100 zł za m2.

Płyty betonowe – właściwości, wymiary, ceny

Schody zewnętrzne z płyty betonowej to kolejna propozycja, która cieszy się popularnością z uwagi na wysoką estetykę, ale i parametry. Płyty betonowe wyróżnia trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Nie są straszne im mróz, upał, wilgoć, silne nasłonecznienie. Dzięki należytej impregnacji można ułatwić sobie pielęgnację czy sprawić, że schody będą prezentowały się świetnie latami.

Niepodważalnym atutem schodów wejściowych z płyt betonowych jest ogromny wybór tego materiału. Dostępne są różne formaty, kolory, wzory. Wybierając model, warto też zwrócić uwagę na grubość – szczególnie, jeśli schody mają być wykonane z tego samego materiału co podjazd, to warto wybrać model o grubości 8 cm. Jeśli jednak nie będzie się po nich odbywał ruch kołowy i będą zastosowane np. na schodach i ścieżkach, można położyć płyty betonowe o grubości 6cm.

Jaka cena za schody zewnętrzne z płyt betonowych? Tutaj podobnie, jak w przypadku tych z kostki brukowej, wiele zależy od wybranych materiałów, wielkości schodów czy kosztów pracy, jeśli zatrudniamy specjalistów. Ceny płyt zaczynają się od ok. 70 zł za m2, ale mogą też wynieść dwa razy tyle. Warto więc zawczasu wykonać kalkulację, by zmieścić się w swoim budżecie.

Płyty tarasowe – właściwości, wymiary, ceny

Kolejną propozycją są schody zewnętrzne z płyt tarasowych. Niewątpliwie są bardzo estetyczne, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, pasują do wielu aranżacji, a ponadto za pomocą płytek można tworzyć nie tylko schody zewnętrzne, ale także podjazd do domu z płyt tarasowych, chodnik z płyt tarasowych, obrzeże z płyt tarasowych czy tarasy z płyt tarasowych. Mają ogrom zastosowań, dzięki czemu projekt przydomowej przestrzeni może być spójny i stylowy.

Ponadto płyty tarasowe łatwo utrzymuje się w czystości i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli chodzi o minusy takiego rozwiązania, to warto pamiętać, że można je układać jedynie na równym podłożu, najlepiej betonowym, a ponadto nawierzchnia z płytek przy układaniu wymaga zachowania spadku zapewniającego swobodny odpływ wody.

Jakie wymiary płyt? Najpopularniejsze są te kwadratowe i prostokątne o wymiarach 30×30, 40×40, 60×45, 60×60 i 60×45. Równie istotna jest także grubość płyty, która zwykle wynosi około 4 cm. Grubość należy dostosować do obciążenia, jakie będzie nakładane na taką nawierzchnię. Cena płyt tarasowych określana jest za sztukę i wynosi od ok. 10 do 20 złotych lub za m2, i wówczas jest to od ok. 70 do 140 zł.

Konserwacja i impregnacja schodów zewnętrznych

Schody zewnętrzne z kostki brukowej, płyt betonowych czy płyt tarasowych wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Konserwacja i impregnacja to procesy, które pozwalają zabezpieczyć materiał przed zniszczeniem i ułatwić proces czyszczenia. Przed domem na schodach zwykle zalega piasek, kurz, liście czy topniejący, brudny śnieg. W zagłębieniach między elementami zbiera się sporo trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, dlatego regularna impregnacja i gruntowne czyszczenie wpływają bardzo korzystnie na wygląd schodów. Odpowiednie preparaty ograniczają ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych, wpływają na estetykę schodów i wydłużają ich żywotność. Warto jednak sięgnąć po sprawdzone produkty, które są dedykowane do danego typu wykończenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *