Popularne

Artykuł

Dom

Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?

Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?

Stół to symbol jedności, wspólnoty oraz ciepła domowego ogniska. Jest on jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Właśnie przy nim spożywamy rodzinne posiłki, rozmawiamy, a także nierzadko przyjmujemy gości. Odpowiedni wygląd oraz rozmiar stołu do salonu i jadalni są kwestiami priorytetowymi podczas urządzania tych pomieszczeń. Solidny mebel, uzupełniony o stylowe krzesła, a także dodatki, będzie nie tylko praktycznym miejscem do wykonywania codziennych czynności, ale i okazałą ozdobą salonu czy jadalni. Jaki stół do salonu wybrać, a jaki do jadalni?

Jak dobrać stół do salonu?

Zarówno w nowoczesnych domach, jak i tych z nieco starszym wystrojem wnętrz, zdarza się, że główne miejsce do spożywania posiłków ulokowano w przestronnym salonie. Takie rozwiązanie ma duże znaczenie w przypadku rodzinnych imprez czy odwiedzin większej liczby gości. Wszystko bowiem odbędzie się w jednym pomieszczeniu – wspólny obiad, kawa przy ławie oraz odpoczynek przy telewizorze w strefie relaksu. Jak dobrać stół do salonu tak, żeby spełniał nasze wymagania, a także odgrywał rolę eleganckiej ozdoby urządzanej przestrzeni?

Najpierw zastanówmy się, w jakim stylu został urządzony lub chcielibyśmy zaaranżować jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Pamiętajmy, że klasyka zawsze obroni się sama, dlatego wybierając solidny drewniany stół, na pewno nie pożałujemy swojej decyzji. Możemy także zdecydować się na jego nieco tańszą, ale równie trwałą wersję, wykonaną z płyty meblowej lakierowanej. Obie opcje są łatwe w utrzymaniu i nie sprawiają problemu podczas sprzątania. Wystarczy zwilżona ściereczka, aby pozbawić stół wszelkiego rodzaju brudu oraz kurzu.

Myśląc o wystroju salonu w stylu glamour, zastanówmy się nad wyborem połyskującego mebla, który dodatkowo podkreśli wysoki poziom ozdobności pomieszczenia. Sytuacja stanie diametralnie inna, kiedy nasz salon będziemy urządzać zgodnie z motywem rustykalnym. Wtedy najlepsze zastosowanie znajdziemy w surowym drewnianym stole, wzbogaconym na przykład o naturalny jutowy obrus. Ciekawą ofertę stołów z drewna znajdziesz na https://mebi.pl/124-stoly-drewniane

Jaki stół do jadalni?

Podobnie, jak w przypadku stołu do salonu, stół do jadalni powinien być przestronny, elegancki i praktyczny na co dzień. Jeśli, urządzając swój dom lub mieszkanie, wydzieliliśmy osobne pomieszczenie do spożywania posiłków oraz organizacji większych spotkań z bliski, prawdopodobnie zagospodarowaliśmy na to dużą przestrzeń. Kierowani tą myślą, zainwestujmy w rozkładany stół do jadalni. Jest to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa poziom funkcjonalności mebla, ale i ukazuje jego okazałość. Może tak się zdarzyć bowiem, że mały stół w obszernym pomieszczeniu będzie słabo widoczny, a przecież nie o to chodzi!

Rynek meblowy obecnie jest wyposażony w wiele różnych kształtów stołów do jadalni. Możemy wybierać pomiędzy najbardziej popularnymi kształtami takimi jak: prostokąt, kwadrat, okrąg czy elipsa. Jeszcze więcej opcji znajduje się w materiałach oraz wybarwieniach stołów do jadalni. W zależności od tego, na jakie akcenty wystroju postawimy, zdecydujmy się na klasyczne drewniane meble czy nieco bardziej modernistyczne – szklane blaty. Nieustannie pamiętajmy jednak o praktyczności stołu do jadalni.

Codzienne jedzenie posiłków lub praktyczne korzystanie z mebla może sprawić, że będzie on nadmiernie eksploatowany i w rezultacie posłużyć znacznie mniej czasu, niż powinien. Zastanówmy się więc nad jego całkowitym przeznaczeniem. Przy dużej używalności stołu do jadalni, zrezygnujmy ze szklanego lub metalowego blatu. Ich struktura sprawi, że nadmiernie uwidocznią się wszystkie plamy oraz zarysowania, które w rezultacie będą wyglądać bardzo nieestetycznie. Oczywiście, prostym rozwiązaniem może być umieszczenie na stole do jadalni gustownych obrusów oraz cerat. Niemniej wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a nie zawsze zapewni pełne bezpieczeństwo mebla.

Dodatki do stołu w salonie i jadalni!

Urządzanie salonu i jadalni wiąże się również z dobraniem pasujących ozdobników pomieszczeń. Decydując się na konkretny stół, nie zapomnijmy o wyborze idealnych dodatków. Możemy zastanowić się nad stylowym obrusem czy bieżnikiem, uzupełnionymi o pokaźny wazon na kwiaty. To rozwiązanie będzie oczywiście bardziej praktyczne, jeśli ze stołu korzystamy okazjonalnie. W przypadku, kiedy mebel będzie używany codziennie, postawmy na niskie kompozycje dekoracyjne, na przykład delikatne świeczniki oraz niskie rośliny. Nie zapominajmy także o gustownych krzesłach, które niejednokrotnie dopełniają całego wystroju przestrzeni do spożywania posiłków. Podczas ich wyboru zwróćmy szczególną uwagę na wysokość siedziska tak, aby pasowała ona do wysokości stołu. W przeciwnym razie zarówno my, jak i nasi goście, możemy nie dosięgać odpowiednio do blatu, na którym znajduje się jedzenie lub czuć niewygodny ucisk nóg. Pomyślmy także o tym, aby krzesła pasowały do stołu pod względem motywu.

Dzięki wszystkim tym wyznacznikom stworzymy strefę jadalnianą w salonie, która stanie się najważniejszym miejscem do spotkań z rodziną i bliskimi!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *