Wiele osób, które rozważa inwestycje w elektryczne ogrzewanie podłogowe, zastanawia się, czy rzeczywiście jest to opłacalne. W dobie kryzysu energetycznego każda oszczędność jest na wagę złota, a rozwiązania ekologiczne nieustannie zyskują na popularności. Do prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego pod podłogą, konieczne staje się wykorzystanie tzw. mat grzewczych. O czym mowa i z jakimi kosztami trzeba się wówczas liczyć?
Spis treści
Mata grzewcza pod płytki — co to takiego?
Mata grzewcza pod płytki to nic innego, jak urządzenie, które zapewnia ciepło w danym pomieszczeniu. Jest to nieodzowny element elektrycznego ogrzewania podłogowego jako alternatywa dla tradycyjnych kabli. Maty grzewcze mogą stanowić jedynie formę wspomagania głównego ogrzewania lub być zamontowane do zupełnie samodzielnej pracy. Ich zadaniem jest równomierne rozprowadzenie temperatury po powierzchni podłogi oraz ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Co więcej, należą one do grona najpopularniejszych i najtańszych komponentów grzewczych na rynku. Cechują się łatwością montażu (zazwyczaj nie trzeba używać nawet kleju!), co sprawia, że wiele osób instaluje je samodzielnie. Oczywiście, w razie problemów warto poradzić się specjalisty, co wiąże się wydatkiem do kilkuset złotych.
Maty grzewcze to rozwiązanie niezwykle skuteczne i funkcjonalne. W ten sposób można utrzymać ciepło w wielu pomieszczeniach, nie powodując przy tym wysuszania powietrza i unoszenia się kurzu. Temperaturę można też regulować w zależności od swoich indywidualnych potrzeb w każdym pomieszczeniu — maty grzewcze zainstalujemy w kuchni, salonie, sypialni, a nawet w łazience!
W praktyce wygląda to w następujący sposób. Maty grzewcze umieszcza się bezpośrednio pod panelami (konkretnie pomiędzy nimi a pianką wytłumiającą). Następnie należy prawidłowo umieścić regulator temperatury (najczęściej instaluje się go na ścianie), który podłącza się do uprzednio przygotowanej puszki elektrycznej. Stamtąd z kolei idzie specjalna rurka, w której znajdują się czujniki podłogowe.
Maty grzewcze pod płytki — jakie koszty generuje?
Wszystko zależy od zakupionych materiałów, a także pracy, jaką będzie trzeba włożyć w stworzenie instalacji. Dość kosztowne jest tutaj przede wszystkim stworzenie projektu montażu oraz zatrudnienie elektryka. Sam zakup mat grzewczych nie jest już dużym wydatkiem. Ogrzewanie podłogowe w zależności od wybranego materiału to koszt od około 100 złotych do nawet kilkuset złotych. Inwestycja ta jednak się szybko zwraca — zwłaszcza w kontekście szalejących cen węgla i gazu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe to miesięczny wydatek w wysokości od 100 złotych do 200 złotych. W ostatecznym rozrachunku oszczędność pieniędzy jest więc ogromna.
Warto zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe elektryczne to świetna alternatywa dla innych systemów grzewczych. Wbrew niektórym obawom jest ono w stanie bez problemu zapewnić ciepło w całym domu. Niekiedy jednak ogrzewanie podłogowe stosuje się jedynie w formie dodatku do takich systemów, jak pompa ciepła czy piec gazowy.
Podobne artykuły
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Ekologiczne szambo – nowoczesne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Wybór odpowiedniego systemu gospodarki ściekowej to kluczowa decyzja dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci…
Jak wybrać idealne donice ogrodowe i donice na taras?
Każdy, kto chce stworzyć wyjątkową przestrzeń w ogrodzie lub na tarasie, wie, jak ważnym elementem aranżacji są donice. Nie tylko…
Simon 55 – nowoczesne rozwiązania w Twoim domu
Urządzając dom, warto zadbać o meble, kolory ścian i inne elementy wyposażenia. Każdy szczegół ma znaczenie – nawet gniazdka i…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…
Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą: nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie
W dzisiejszych czasach, gdy minimalizm i funkcjonalność odgrywają kluczową rolę w projektowaniu wnętrz, drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą zyskują coraz…
Zlewozmywaki granitowe – stylowe i funkcjonalne rozwiązanie do kuchni i łazienki
Każde pomieszczenie w domu wymaga przemyślanych rozwiązań, które łączą estetykę z funkcjonalnością. W przypadku kuchni i łazienki jednym z najważniejszych…
Nowoczesne lustra – połączenie estetyki i funkcjonalności w aranżacji wnętrz
Lustra od dawna pełnią ważną rolę we wnętrzach, jednak w aranżacjach na rok 2025 zyskują nowe oblicze. Stały się nie…