Popularne

Artykuł

Dom

Jakie koszty generuje mata grzewcza pod płytki?

Jakie koszty generuje mata grzewcza pod płytki?

Wiele osób, które rozważa inwestycje w elektryczne ogrzewanie podłogowe, zastanawia się, czy rzeczywiście jest to opłacalne. W dobie kryzysu energetycznego każda oszczędność jest na wagę złota, a rozwiązania ekologiczne nieustannie zyskują na popularności. Do prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego pod podłogą, konieczne staje się wykorzystanie tzw. mat grzewczych. O czym mowa i z jakimi kosztami trzeba się wówczas liczyć?

Mata grzewcza pod płytki — co to takiego?

Mata grzewcza pod płytki to nic innego, jak urządzenie, które zapewnia ciepło w danym pomieszczeniu. Jest to nieodzowny element elektrycznego ogrzewania podłogowego jako alternatywa dla tradycyjnych kabli. Maty grzewcze mogą stanowić jedynie formę wspomagania głównego ogrzewania lub być zamontowane do zupełnie samodzielnej pracy. Ich zadaniem jest równomierne rozprowadzenie temperatury po powierzchni podłogi oraz ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Co więcej, należą one do grona najpopularniejszych i najtańszych komponentów grzewczych na rynku. Cechują się łatwością montażu (zazwyczaj nie trzeba używać nawet kleju!), co sprawia, że wiele osób instaluje je samodzielnie. Oczywiście, w razie problemów warto poradzić się specjalisty, co wiąże się wydatkiem do kilkuset złotych.

Maty grzewcze to rozwiązanie niezwykle skuteczne i funkcjonalne. W ten sposób można utrzymać ciepło w wielu pomieszczeniach, nie powodując przy tym wysuszania powietrza i unoszenia się kurzu. Temperaturę można też regulować w zależności od swoich indywidualnych potrzeb w każdym pomieszczeniu — maty grzewcze zainstalujemy w kuchni, salonie, sypialni, a nawet w łazience!

W praktyce wygląda to w następujący sposób. Maty grzewcze umieszcza się bezpośrednio pod panelami (konkretnie pomiędzy nimi a pianką wytłumiającą). Następnie należy prawidłowo umieścić regulator temperatury (najczęściej instaluje się go na ścianie), który podłącza się do uprzednio przygotowanej puszki elektrycznej. Stamtąd z kolei idzie specjalna rurka, w której znajdują się czujniki podłogowe.

Maty grzewcze pod płytki — jakie koszty generuje?

Wszystko zależy od zakupionych materiałów, a także pracy, jaką będzie trzeba włożyć w stworzenie instalacji. Dość kosztowne jest tutaj przede wszystkim stworzenie projektu montażu oraz zatrudnienie elektryka. Sam zakup mat grzewczych nie jest już dużym wydatkiem. Ogrzewanie podłogowe w zależności od wybranego materiału to koszt od około 100 złotych do nawet kilkuset złotych. Inwestycja ta jednak się szybko zwraca — zwłaszcza w kontekście szalejących cen węgla i gazu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe to miesięczny wydatek w wysokości od 100 złotych do 200 złotych. W ostatecznym rozrachunku oszczędność pieniędzy jest więc ogromna.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe elektryczne to świetna alternatywa dla innych systemów grzewczych. Wbrew niektórym obawom jest ono w stanie bez problemu zapewnić ciepło w całym domu. Niekiedy jednak ogrzewanie podłogowe stosuje się jedynie w formie dodatku do takich systemów, jak pompa ciepła czy piec gazowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *