Gospodarstwa, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej muszą same zadbać o wiele aspektów. Jednym z najważniejszych jest z całą pewnością odpowiednie ciśnienie w instalacji. Jak jednak zmierzyć ciśnienie wody? Jakie są jego prawidłowe wartości? Jak skutecznie walczyć ze zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem wody? Te i inne kwestie związane z ciśnieniem wody w instalacji wyjaśniamy w kolejnych akapitach.
Spis treści
- 1 Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej? Właściwe ciśnienie wody
- 2 Odpowiednie ciśnienie wody to mniejsze zużycie wody. Jakie są przyczyny nieprawidłowego ciśnienia wody?
- 3 Czym grozi wysokie niskie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej?
- 4 Okresowo niedostateczne ciśnienie wody? Zadbaj o prawidłowe ciśnienie wody w instalacji
- 5 Słabe ciśnienie wody – co robić? Jak wydajnie zwiększyć ciśnienie wody?
Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej? Właściwe ciśnienie wody
By dowiedzieć się, jakie jest maksymalne i minimalne ciśnienie wody, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po obowiązujące w Polsce przepisy budowlane. Z nich dowiemy się, że ta wartość w domowej instalacji powinna oscylować między 0,5 a 6 barami. Zmierzymy ją, stosując dedykowany, nakładany na kran manometr. To jednak wartości graniczne i zmieszczenie się w nich nie gwarantuje, że z kranów i innych urządzeń będziemy mogli korzystać w bezproblemowy i komfortowy sposób. Optymalna wartość wynosi 4 bary – im jest jej bliżej, tym wygodniejsze i bezpieczniejsze użytkowanie instalacji.
Odpowiednie ciśnienie wody to mniejsze zużycie wody. Jakie są przyczyny nieprawidłowego ciśnienia wody?
Najczęstszym problemem w instalacjach wod-kan jest zbyt małe ciśnienie. Znacząco utrudnia ono korzystanie z kranów i sprawia, że nawet najprostsze czynności stają się źródłem sporych problemów – w tym mycie naczyń czy branie prysznica. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Czasami odpowiadają za niego nieszczelności rur lub ich zły stan techniczny.
Częstym powodem są też niedrożne rury – wskutek zapchania lub nagromadzenia kamienia (przyczyną jest zbyt wysoki stopień twardości wody). Niekiedy wina leży po stronie wodociągów i to z ich obsługą należy załatwić usunięcie problemu. Zbyt wysokie ciśnienie zdarza się natomiast dużo rzadziej i najczęściej jest wynikiem nieprawidłowego ustawienia zestawu hydroforowego lub nieodpowiednich parametrów sieci.
Czym grozi wysokie niskie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej?
Chociaż zdecydowanie częściej zdarza się zbyt niskie ciśnienie wody, to niekiedy przekracza ono zalecane wartości. W takich przypadkach również korzystanie z urządzeń wodnych również może być utrudnione, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do ich uszkodzenia. Na szczęście usunięcie tego typu problemów nie będzie trudne – najczęściej wystarczy zamontować odpowiednie reduktory.
Okresowo niedostateczne ciśnienie wody? Zadbaj o prawidłowe ciśnienie wody w instalacji
Zbiorniki hydroforowe wysokiej jakości możesz zamówić na https://www.dostudni.pl/zbiorniki-hydroforowe,c2.html. Kupując i instalując jeden z nich, możesz pozbyć się problemów z ciśnieniem wody w domowej instalacji i zapewnić sobie komfortowe korzystanie z podłączonych do niej urządzeń. W razie problemów z doborem odpowiedniego modelu klienci mogą liczyć też na fachowe doradztwo obsługi sklepu. Szeroki wybór hydroforów i innych urządzeń, które pomogą Ci w rozwiązaniu problemu niskiego ciśnienia, znajdziesz na stronie dostudni.pl.
Słabe ciśnienie wody – co robić? Jak wydajnie zwiększyć ciśnienie wody?
Jak poprawić ciśnienie wody, jeśli jest ono zbyt niskie? To zależy przede wszystkim od tego, jakie czynniki odpowiadają za spadek ciśnienia. Jeśli przyczyna tkwi w rurach, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich prac konserwacyjnych – uszczelniania lub udrażniania.
W skrajnych przypadkach zmuszeni będziemy do wymiany przynajmniej ich części. Jeżeli jednak powody są inne, warto przemyśleć montaż zestawu hydroforowego. Więcej o doborze właściwego wariantu możemy przeczytać na https://budoloper.pl/wiadomosci/pokaz/233,jak-wybrac-zbiorniki-cisnieniowe-na-wode-i-jak-je-zainstalowac. Dzięki niemu skutecznie zadbamy o odpowiednie ciśnienie w naszej instalacji i zlikwidujemy wszystkie związane niedogodności.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?