Popularne

Artykuł

Dom

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej? Jak je poprawić?

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej? Jak je poprawić?

Gospodarstwa, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej muszą same zadbać o wiele aspektów. Jednym z najważniejszych jest z całą pewnością odpowiednie ciśnienie w instalacji. Jak jednak zmierzyć ciśnienie wody? Jakie są jego prawidłowe wartości? Jak skutecznie walczyć ze zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem wody? Te i inne kwestie związane z ciśnieniem wody w instalacji wyjaśniamy w kolejnych akapitach. 

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej? Właściwe ciśnienie wody

By dowiedzieć się, jakie jest maksymalne i minimalne ciśnienie wody, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po obowiązujące w Polsce przepisy budowlane. Z nich dowiemy się, że ta wartość w domowej instalacji powinna oscylować między 0,5 a 6 barami. Zmierzymy ją, stosując dedykowany, nakładany na kran manometr. To jednak wartości graniczne i zmieszczenie się w nich nie gwarantuje, że z kranów i innych urządzeń będziemy mogli korzystać w bezproblemowy i komfortowy sposób. Optymalna wartość wynosi 4 bary – im jest jej bliżej, tym wygodniejsze i bezpieczniejsze użytkowanie instalacji.

Odpowiednie ciśnienie wody to mniejsze zużycie wody. Jakie są przyczyny nieprawidłowego ciśnienia wody?

Najczęstszym problemem w instalacjach wod-kan jest zbyt małe ciśnienie. Znacząco utrudnia ono korzystanie z kranów i sprawia, że nawet najprostsze czynności stają się źródłem sporych problemów – w tym mycie naczyń czy branie prysznica. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Czasami odpowiadają za niego nieszczelności rur lub ich zły stan techniczny.

Częstym powodem są też niedrożne rury – wskutek zapchania lub nagromadzenia kamienia (przyczyną jest zbyt wysoki stopień twardości wody). Niekiedy wina leży po stronie wodociągów i to z ich obsługą należy załatwić usunięcie problemu. Zbyt wysokie ciśnienie zdarza się natomiast dużo rzadziej i najczęściej jest wynikiem nieprawidłowego ustawienia zestawu hydroforowego lub nieodpowiednich parametrów sieci.

Czym grozi wysokie niskie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej?

Chociaż zdecydowanie częściej zdarza się zbyt niskie ciśnienie wody, to niekiedy przekracza ono zalecane wartości. W takich przypadkach również korzystanie z urządzeń wodnych również może być utrudnione, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do ich uszkodzenia. Na szczęście usunięcie tego typu problemów nie będzie trudne – najczęściej wystarczy zamontować odpowiednie reduktory.

Okresowo niedostateczne ciśnienie wody? Zadbaj o prawidłowe ciśnienie wody w instalacji

Zbiorniki hydroforowe wysokiej jakości możesz zamówić na https://www.dostudni.pl/zbiorniki-hydroforowe,c2.html. Kupując i instalując jeden z nich, możesz pozbyć się problemów z ciśnieniem wody w domowej instalacji i zapewnić sobie komfortowe korzystanie z podłączonych do niej urządzeń. W razie problemów z doborem odpowiedniego modelu klienci mogą liczyć też na fachowe doradztwo obsługi sklepu. Szeroki wybór hydroforów i innych urządzeń, które pomogą Ci w rozwiązaniu problemu niskiego ciśnienia, znajdziesz na stronie dostudni.pl.

Słabe ciśnienie wody – co robić? Jak wydajnie zwiększyć ciśnienie wody?

Jak poprawić ciśnienie wody, jeśli jest ono zbyt niskie? To zależy przede wszystkim od tego, jakie czynniki odpowiadają za spadek ciśnienia. Jeśli przyczyna tkwi w rurach, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich prac konserwacyjnych – uszczelniania lub udrażniania.

W skrajnych przypadkach zmuszeni będziemy do wymiany przynajmniej ich części. Jeżeli jednak powody są inne, warto przemyśleć montaż zestawu hydroforowego. Więcej o doborze właściwego wariantu możemy przeczytać na https://budoloper.pl/wiadomosci/pokaz/233,jak-wybrac-zbiorniki-cisnieniowe-na-wode-i-jak-je-zainstalowac. Dzięki niemu skutecznie zadbamy o odpowiednie ciśnienie w naszej instalacji i zlikwidujemy wszystkie związane niedogodności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *