Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, należy liczyć się z różnego rodzaju pracami budowlanymi i nie tylko. Gdy budynek powstanie, należy pomyśleć nie tylko o sposobie ogrzewania budynku, ale też sposobie odprowadzania wody z rynien. Co wybrać?
Zasady doboru rynien i rur spustowych
Najważniejszym elementem systemu rynnowego są rynny, a także rury spustowe. Kluczowy jest ich przekrój, bowiem to ten parametr odpowiada za efektywność działania całego systemu. Należy pamiętać, że przy wyborze zbyt małych rynien, deszczówka będzie się z nich wylewać, co finalnie może doprowadzić do zawilgocenia ścian. Z kolei zbyt duże rury i rynny to zbędny wydatek. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni rozmiar rur, który zapewni swobodny przepływ wody, nawet w przypadku intensywnych opadów przez kilka dni.
Decydując się na zakup systemu rur warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który pomoże nam przy doborze rozmiaru rynien do wielkości dachu. Można to obliczyć przy pomocy efektywnej powierzchni dachu, wykorzystując gotowy wzór obliczeniowy. Warto pamiętać, że wzór ten nie służy do obliczenia całej powierzchni dachu, a jedynie powierzchni jednej połaci.
Nieco odmienne zasady stosuje się w przypadku dachów o skomplikowanej budowie. Jeśli łuk dachu przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu, należy dodać 10% do powierzchni dachu. Gdy narożnik znajduje się powyżej 2 metrów, wówczas należy dodać jedynie 5%. Kupujesz rury do nowo powstającego systemu orynnowania? Pożyczka na raty umożliwi Ci sfinansowanie tej transakcji.
Czym się kierować przy wyborze rur?
To, jakie rynny należy wybrać, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Zazwyczaj kierujemy się materiałem, z którego wykonane są zarówno dach, jak i elewacja. Na rynku dostępne są nie tylko rynny plastikowe, ale i stalowe. W przypadku tych pierwszych, nie należy martwić się zachodzącą rdzą, jednak jest to surowiec bardziej kruchy. W przypadku rynien stalowych są one o wiele wytrzymalsze, jednak mogą być narażone na korozję.
Istotnym kryterium wyboru systemu rynnowego jest zatem materiał. Stal odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia czy zginanie. Rynny PCV są nie tylko lekkie, ale też dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można wygląd rur dopasować do odcienia elewacji czy dachu. System rynnowy to nie tylko rury, ale też szereg elementów dodatkowych, takich jak łączniki, obejmy, kolanka, narożniki, haki rynien, łuki czy trójniki.
Na rynku znaleźć można nie tylko rury o klasycznym, okrągłym przekroju, ale też można zakupić rury spustowe kwadratowe. Są one znacznie sztywniejsze, ale też nie można ich zamocować za pomocą klasycznych uchwytów. W przypadku funkcjonalności, zarówno rury okrągłe, jak i kwadratowe spełniają te same zadanie, jednak w praktyce wybór to rzecz gustu, bowiem pod względem technicznym różnice są minimalne. Budujesz dom jednorodzinny? Pożyczka na raty pozwoli Ci na zakup rynien, rur, a także akcesoriów do ich montażu.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…