Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, należy liczyć się z różnego rodzaju pracami budowlanymi i nie tylko. Gdy budynek powstanie, należy pomyśleć nie tylko o sposobie ogrzewania budynku, ale też sposobie odprowadzania wody z rynien. Co wybrać?
Zasady doboru rynien i rur spustowych
Najważniejszym elementem systemu rynnowego są rynny, a także rury spustowe. Kluczowy jest ich przekrój, bowiem to ten parametr odpowiada za efektywność działania całego systemu. Należy pamiętać, że przy wyborze zbyt małych rynien, deszczówka będzie się z nich wylewać, co finalnie może doprowadzić do zawilgocenia ścian. Z kolei zbyt duże rury i rynny to zbędny wydatek. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni rozmiar rur, który zapewni swobodny przepływ wody, nawet w przypadku intensywnych opadów przez kilka dni.
Decydując się na zakup systemu rur warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który pomoże nam przy doborze rozmiaru rynien do wielkości dachu. Można to obliczyć przy pomocy efektywnej powierzchni dachu, wykorzystując gotowy wzór obliczeniowy. Warto pamiętać, że wzór ten nie służy do obliczenia całej powierzchni dachu, a jedynie powierzchni jednej połaci.
Nieco odmienne zasady stosuje się w przypadku dachów o skomplikowanej budowie. Jeśli łuk dachu przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu, należy dodać 10% do powierzchni dachu. Gdy narożnik znajduje się powyżej 2 metrów, wówczas należy dodać jedynie 5%. Kupujesz rury do nowo powstającego systemu orynnowania? Pożyczka na raty umożliwi Ci sfinansowanie tej transakcji.
Czym się kierować przy wyborze rur?
To, jakie rynny należy wybrać, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Zazwyczaj kierujemy się materiałem, z którego wykonane są zarówno dach, jak i elewacja. Na rynku dostępne są nie tylko rynny plastikowe, ale i stalowe. W przypadku tych pierwszych, nie należy martwić się zachodzącą rdzą, jednak jest to surowiec bardziej kruchy. W przypadku rynien stalowych są one o wiele wytrzymalsze, jednak mogą być narażone na korozję.
Istotnym kryterium wyboru systemu rynnowego jest zatem materiał. Stal odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia czy zginanie. Rynny PCV są nie tylko lekkie, ale też dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można wygląd rur dopasować do odcienia elewacji czy dachu. System rynnowy to nie tylko rury, ale też szereg elementów dodatkowych, takich jak łączniki, obejmy, kolanka, narożniki, haki rynien, łuki czy trójniki.
Na rynku znaleźć można nie tylko rury o klasycznym, okrągłym przekroju, ale też można zakupić rury spustowe kwadratowe. Są one znacznie sztywniejsze, ale też nie można ich zamocować za pomocą klasycznych uchwytów. W przypadku funkcjonalności, zarówno rury okrągłe, jak i kwadratowe spełniają te same zadanie, jednak w praktyce wybór to rzecz gustu, bowiem pod względem technicznym różnice są minimalne. Budujesz dom jednorodzinny? Pożyczka na raty pozwoli Ci na zakup rynien, rur, a także akcesoriów do ich montażu.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?