Popularne

Artykuł

Dom

Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien wybrać?

Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien wybrać?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, należy liczyć się z różnego rodzaju pracami budowlanymi i nie tylko. Gdy budynek powstanie, należy pomyśleć nie tylko o sposobie ogrzewania budynku, ale też sposobie odprowadzania wody z rynien. Co wybrać?

Zasady doboru rynien i rur spustowych

Najważniejszym elementem systemu rynnowego są rynny, a także rury spustowe. Kluczowy jest ich przekrój, bowiem to ten parametr odpowiada za efektywność działania całego systemu. Należy pamiętać, że przy wyborze zbyt małych rynien, deszczówka będzie się z nich wylewać, co finalnie może doprowadzić do zawilgocenia ścian. Z kolei zbyt duże rury i rynny to zbędny wydatek. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni rozmiar rur, który zapewni swobodny przepływ wody, nawet w przypadku intensywnych opadów przez kilka dni.

Decydując się na zakup systemu rur warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który pomoże nam przy doborze rozmiaru rynien do wielkości dachu. Można to obliczyć przy pomocy efektywnej powierzchni dachu, wykorzystując gotowy wzór obliczeniowy. Warto pamiętać, że wzór ten nie służy do obliczenia całej powierzchni dachu, a jedynie powierzchni jednej połaci.

Nieco odmienne zasady stosuje się w przypadku dachów o skomplikowanej budowie. Jeśli łuk dachu przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu, należy dodać 10% do powierzchni dachu. Gdy narożnik znajduje się powyżej 2 metrów, wówczas należy dodać jedynie 5%. Kupujesz rury do nowo powstającego systemu orynnowania? Pożyczka na raty umożliwi Ci sfinansowanie tej transakcji.

Czym się kierować przy wyborze rur?

To, jakie rynny należy wybrać, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Zazwyczaj kierujemy się materiałem, z którego wykonane są zarówno dach, jak i elewacja. Na rynku dostępne są nie tylko rynny plastikowe, ale i stalowe. W przypadku tych pierwszych, nie należy martwić się zachodzącą rdzą, jednak jest to surowiec bardziej kruchy. W przypadku rynien stalowych są one o wiele wytrzymalsze, jednak mogą być narażone na korozję.

Istotnym kryterium wyboru systemu rynnowego jest zatem materiał. Stal odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia czy zginanie. Rynny PCV są nie tylko lekkie, ale też dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można wygląd rur dopasować do odcienia elewacji czy dachu. System rynnowy to nie tylko rury, ale też szereg elementów dodatkowych, takich jak łączniki, obejmy, kolanka, narożniki, haki rynien, łuki czy trójniki.

Na rynku znaleźć można nie tylko rury o klasycznym, okrągłym przekroju, ale też można zakupić rury spustowe kwadratowe. Są one znacznie sztywniejsze, ale też nie można ich zamocować za pomocą klasycznych uchwytów. W przypadku funkcjonalności, zarówno rury okrągłe, jak i kwadratowe spełniają te same zadanie, jednak w praktyce wybór to rzecz gustu, bowiem pod względem technicznym różnice są minimalne. Budujesz dom jednorodzinny? Pożyczka na raty pozwoli Ci na zakup rynien, rur, a także akcesoriów do ich montażu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *