Popularne

Artykuł

Dom

Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?

Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie budowę domu bez podłączenia do niego wszelkich niezbędnych mediów. Mowa tutaj nie tylko o prądzie czy gazie, ale także o kanalizacji, która służy do odprowadzanie ścieków i wód opadowych. W tym celu najczęściej wykorzystuje się grawitacyjne instalacje kanalizacyjne, które cieszą się znacznie większą popularnością niż systemy kanalizacji ciśnieniowej. Co warto wiedzieć o kanalizacji grawitacyjnej? Jak działa ten system?

W przypadku montażu kanalizacji grawitacyjnej spływ i transport ścieków następuje pod wpływem ich ciężaru. System ten opiera się na prawach fizyki, dlatego przy jej projekcie należy uwzględnić wymagane spadki oraz wykonanie rur o odpowiednich średnicach. Nie można również zapomnieć o odpowiednim napowietrzaniu instalacji. Projekt instalacji należy dobrze przemyśleć, gdyż źle wykonana kanalizacja grawitacyjna może się nie tylko zapychać, ale również głośno pracować i wydzielać nieprzyjemny zapach. Ważną zasadą, o której powinniśmy pamiętać na etapie projektu, jest to, aby odcinek między urządzeniem sanitarnym a pionem był możliwie jak najkrótszy – nie zapominając jednocześnie o obowiązkowym spadku w kierunku pionu.

Standardowo kanalizację grawitacyjną stosuje się wtedy, gdy spadek terenu występuje w kierunku oczyszczalni ścieków. Droga nieczystości w dobrze skonstruowanej kanalizacji jest prosta. W pierwszym kroku ścieki z urządzeń sanitarnych trafiają do pionów kanalizacyjnych, a dzieje się to za pośrednictwem podejść. W kolejnym etapie nieczystości trafiają do przewodów odpływowych poziomych. Przewód odpływowy główny kieruje je wówczas wprost do odbiornika. Może nim być przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo lub sieć kanalizacji zbiorczej. Ze względu na prostą konstrukcję i pracę w oparciu prawa fizyki, instalacje kanalizacji grawitacyjnej uważane są za najmniej awaryjne.

Odpowiedni dobór materiałów

Jako że instalacje medialne w swoich domach wymieniamy wyjątkowo rzadko, powinniśmy pamiętać, aby wykonywać je z komponentów najwyższej klasy. Budując dom, chcemy przecież, aby był on dla nas bezpiecznym azylem. Nikt z nas nie chce przecież rozpoczynać kolejnego generalnego remontu zaledwie kilka lat po wprowadzeniu się do nowego lokum. Kanalizacje grawitacyjne mogą być wykonane zarówno z rur PP, jak i PCV. Przydatne mogą okazać się również wszelkie kształtki kanalizacyjne. Projekt kanalizacji grawitacyjnej jest każdorazowo dopasowywany do budynku. Ważne zatem, aby nasz dostawca oferował rury przeróżnej długości oraz szereg niezbędnych akcesoriów, kompatybilnych z całym systemem.

Kanalizacja grawitacyjna w Twoim domu – wybierz dobrego dostawcę

Produkty niezbędne do stworzenia kompletnej kanalizacji sanitarnej możemy znaleźć w renomowanych sklepach z artykułami instalacyjno-budowlanymi. Przykładem przedsiębiorstwa, które może pochwalić się świetną renomą jest sklep internetowy mateomarket.pl. Jest to firma, która od 2010 roku zaopatruje zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych inwestorów w różnego rodzaju asortyment niezbędny przy remontach. Co ważne, marka współpracuje z czołowymi producentami i największymi hurtowniami nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Na wyróżnienie zasługuje również obsługa klienta, która w każdej chętnie pomoże nam skompletować zamówienie.

Mateomarket.pl to jeden z najlepszych sklepów internetowych działających w branży remontowo-budowlanej. Szeroki asortyment rur, kształtek i akcesoriów kanalizacyjnych sprawia, że z tą firmą z pewnością stworzymy kanalizację dopasowaną do naszych potrzeb. Jeśli szukamy rozwiązań najwyższej jakości za rozsądną cenę – jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *