Popularne

Artykuł

Dom

Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać

Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać

Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza rada? Nie wybieraj przypadkowego modelu! Karnisz powinien być dopasowany do stylu wnętrza, a także do Twoich upodobań. Trzeba wziąć pod uwagę również miejsce montażu. Nie wiesz, czy sięgnąć po model klasyczny czy ten w formie listwy? Poznaj praktyczne wskazówki!

Montaż karnisza na suficie jest polecany, jeśli ten znajduje się tuż nad wnęką okienną lub gdy okno sięga do samej góry. W takim pomieszczeniu nie można zamontować tradycyjnego modelu, ponieważ nie ma na to wystarczająco miejsca.

Konstrukcje montowane do sufitu sprawdzają się także w pokojach, w których odległość okna od sufitu jest dość duża. Jeśli umieścisz drążek bardzo wysoko, z łatwością uzyskasz efekt wodospadu, czyli tekstyliów spływających od samej góry. To prosty sposób na to, żeby optycznie powiększyć przestrzeń i nadać jej nutę wytworności.

Klasyczne karnisze sufitowe czy listwy — co sprawdzi się lepiej?

Wiele osób wybiera przypadkowy karnisz sufitowy, który „wpadnie im w oko” w sklepie. To błąd, przez który aranżacja wokół okna nie będzie wyglądać zbyt estetycznie. Dlatego warto poznać zalety i wady klasycznych modeli i nowoczesnych listew.

Klasyczne karnisze sufitowe

Klasyczne karnisze sufitowe mają 2-3 uchwyty, które montuje się bezpośrednio do sufitu. Znajdują się na nich wsporniki na 1 lub 2 drążki — w zależności od wybranego modelu. Wśród ich zalet można wymienić:

  • dekoracyjność — w ofercie sklepu karnisze.com można znaleźć produkty w różnorodnych kolorach z interesującymi końcówkami. Zatem możesz wybrać karnisze, które będą nawiązywać do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Ponadto modele z ozdobnymi końcówkami świetnie podkreślą elegancki charakter zasłon;
  • dużą wytrzymałość — na klasycznych karniszach sufitowych można bez obaw zawiesić bardzo ciężkie tekstylia z grubych, mięsistych materiałów. Dzięki temu, że uchwyty montuje się bezpośrednio do sufitu na kołki rozporowe, nie ma obaw, że konstrukcja spadnie.

Wadą karniszy sufitowych jest to, że nie można ich montować do sufitów podwieszanych. Zabudowa gipsowo-kartonowa nie wytrzyma takiego obciążenia.

Listwy sufitowe

Listwy sufitowe są bardzo uniwersalne i niezwykle praktyczne! Można je zamontować w każdym miejscu — nawet jeśli masz sufit podwieszany. Wystarczy wówczas stworzyć specjalną wnękę wzdłuż ściany, aby ukryć miejsce montażu tych karniszy. Ponadto:

  • listwy można łączyć ze sobą i tworzyć dekorację okienną wzdłuż całej ściany;
  • na tych karniszach można zawiesić zarówno ciężkie zasłony, jak i lekkie firany — żabki wytrzymają każdy ciężar;
  • montaż listew zajmuje kilka minut — wystarczy tylko przykręcić je do sufitu;
  • te karnisze można przymocować nie tylko przy oknie, ale także np. na środku pomieszczenia. W ten sposób można łatwo oddzielić np. strefę sypialną od dziennej w kawalerce.

Jednak szyny mają dość surowy design i nie są zbyt dekoracyjne. Dlatego najlepiej zamontować je razem z listwami karniszowymi, które ukryją całą konstrukcję.

Przed wyborem karnisza dokładnie się zastanów, jaki efekt chcesz uzyskać i gdzie chcesz zamontować konstrukcję. Od tego zależy, czy wybrany model sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *