Popularne

Artykuł

Dom

Koszty użytkowania klimatyzacji w domu – zobacz, ile to kosztuje

Koszty użytkowania klimatyzacji w domu – zobacz, ile to kosztuje

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzatora w domu, lecz obawiasz się, że jego praca będzie wiązać się z wysokimi kosztami? Jak wygląda użytkowanie klimatyzacji w domu? Przekonaj się sam, ile to kosztuje.

Koszty instalacyjne klimatyzacji

Decydując się na montaż systemu klimatyzacji w domu, koniecznie dowiedz się, ile wynosi koszt takiego przedsięwzięcia. Na ostateczną kwotę, jaką przyjdzie Ci zapłacić, w największej mierze wpływa cena klimatyzatora. Polski rynek obfituje jednak w dużą liczbę modeli dostępnych w atrakcyjnych cenach. Klimatyzator ścienny do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 może być wydatkiem rzędu 4-5 tysięcy złotych. Oczywiście istnieją również droższe modele. Więcej przyjdzie Ci zapłacić jeśli planujesz zakupić kilka urządzeń, np. do mieszkania dwupoziomowego czy dużego domu z poddaszem użytkowym.

Sam zakup klimatyzatora i jednostki zewnętrznej to nie wszystko. Należy doliczyć cenę montażu tych urządzeń. Trudno jednoznacznie stwierdzić ile to będzie kosztować. Warto skontaktować się z daną firmą i dopytać o szczegóły. W Szczecinie o usługach montażu klimatyzacji przeczytasz m.in. na stronie: https://www.avantiair.pl.

Rodzaj systemu klimatyzacji również ma znaczenie. Wybierasz klimatyzator split, zestaw multisplit, a może interesuje Cię centralna klimatyzacja domowa Szczecin? To miasto, czy Warszawa bądź Gdańsk będą różnić się w tym przypadku ceną montażu – nie jest taka sama w całej Polsce.

Klimatyzacja w domu, a rachunek za prąd

Wspomnieliśmy o kosztach zakupu urządzeń i montażu. Teraz przejdźmy do symulacji poboru energii elektrycznej przez klimatyzator. Załóżmy, że montujesz klimatyzator o mocy 3500W w pomieszczeniu o powierzchni 35 m2. Godzinowe zużycie energii oscyluje w granicach 1 kWh. Uśredniając, cena za prąd w Polsce aktualnie wynosi 1 złoty za 1 kWh. Włączony klimatyzator przez 8 godzin dziennie to koszt 8 złotych. W przeciągu miesiąca, czyli 30 dni daje nam to 240 złotych.

Natomiast klimatyzator o mocy 6600W, który może schłodzić pomieszczenie o powierzchni 60 m2 zużywa przez godzinę około 4 kWh. Włączając go przez trzy godziny dziennie, zapłacisz około 12 złotych. W przeciągu miesiąca jego koszt użytkowania wynosi 360 złotych. Są to niewielkie koszty w porównaniu z tym, jaki komfort otrzymujesz w zamian.

Koszt serwisu klimatyzacji oraz jej żywotność

Czy wiesz, że średnia żywotność klimatyzatora może wynosić od kilku do kilkunastu lat? Oznacza to, że kupując raz dobrej jakości sprzęt, możesz liczyć na jego działanie nawet przez jedną dekadę. Oczywiście wpływ na żywotność klimatyzacji ma nie tylko jakość urządzenia, ale również jego prawidłowa eksploatacja i regularny serwis. Coroczny przegląd techniczny klimatyzacji jest wskazany, aby na bieżąco wyłapywać ewentualne usterki. Dzięki ich naprawie możesz uchronić się przed dużą awarią.

Przegląd klimatyzacji powinien obejmować również kontrolę szczelności układu klimatyzacyjnego i kontrolę ilości czynnika chłodzącego. Jego ubytek jest niezwykle groźny i prowadzi do poważnego uszkodzenia klimatyzatora oraz jednostki zewnętrznej, a to prowadzić może do napraw. Z tego względu coroczny przegląd klimatyzacji to minimum. Najlepiej, aby odbywał się dwa razy do roku – na wiosnę, czyli przed sezonem i zaraz po nim, czyli jesienią.

Jak sam widzisz koszty montażu klimatyzacji oraz jej działania wcale nie są tak wysokie, jak mogłoby się zdawać. Również coroczne przeglądy nie nadwyrężają znacząco domowego budżetu. Bezcenny jest natomiast orzeźwiający chłód we wnętrzu, gdy za oknem żar leje się z nieba.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *