Popularne

Artykuł

Dom

Kupić mieszkanie w trakcie budowy czy gotowe?

Kupić mieszkanie w trakcie budowy czy gotowe?

Kupowanie mieszkania, które jest w początkowej fazie budowy, wiąże się często z pewnym ryzykiem, a już na pewno z większym stresem. Czy zatem lepszym pomysłem jest wybieranie gotowego i już wybudowanego mieszkania? Sprawdź, na którą opcję warto postawić i jak zabezpieczyć swoje interesy.

Gotowe mieszkanie – zalety i wady

Dlaczego gotowe mieszkania są chętniej wybierane i cieszą się większą popularnością? Z prostego powodu, gdy decydujesz się na taką opcję, możesz umówić się z deweloperem czy jego przedstawicielem i obejrzeć mieszkanie. Wtedy inwestycje deweloperskie w Bydgoszczy stają się znacznie bezpieczniejsze i po prostu skupiasz się na wybraniu oferty, lokalizacji czy metrażu, który będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Oczywiście wadą wybierania gotowego mieszkania jest konieczność pójścia na wiele kompromisów. W końcu zyskujesz od razu lokal w stanie surowym, który możesz dowolnie wykończyć, ale jednak większe zmiany już bardzo często nie są możliwe do zrealizowania. Jeśli nie masz żadnych specyficznych wymagań, a przy tym chcesz zaoszczędzić swój czas, to taki wybór będzie zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Wtedy też szybciej wprowadzisz się do swojego nowego mieszkania lub w międzyczasie będziesz mógł zacząć poszukiwać najemców, aby nie tracić czasu.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną zaletę gotowych mieszkań, a mianowicie to, że w wielu przypadkach mogą być one nieco tańsze.

Kupowanie mieszkania w trakcie budowy – czy to bezpieczne?

Odkąd zaczęła obowiązywać w naszym kraju ustawa deweloperska, nabywający mieszkania zyskali większe bezpieczeństwo i z większą śmiałością decydują się na taką opcję. Nic w tym dziwnego, gdyż zyskują ustawową ochronę. Często stosowanym zabezpieczeniem jest otwarcie rachunku powierniczego w banku, gdzie zostaną ulokowane pieniądze za mieszkanie. Wtedy też deweloper będzie mógł uzyskać pieniądze, dopiero gdy zostanie przeniesiona własność mieszkania na Ciebie. Jeśli dotąd nie słyszałeś o takiej możliwości, to zdecydowanie dowiedz się na ten temat więcej i przekonaj się, że dzięki temu zaoszczędzisz sporo nerwów.

Od 2022 roku ustawa odrobinę się zmienia, gdyż powstał Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który w razie problemów z deweloperem lub z samą budową, będzie stanowić dodatkowe wsparcie dla kupującego. Składki na DFG będą płacić deweloperzy.

Dlaczego wiele osób decyduje się na ryzyko w postaci kupowania mieszkania, choć po budynku jeszcze nie ma nawet śladu lub jedynym dowodem jest dziura w ziemi? Oczywiście ze względu na to, że na wcześniejszej fazie masz znacznie większy wybór.

Wiele osób stawia gotowe parcele, ale wtedy muszą przygotować się na mniejszą liczbę i konieczność pójścia na kompromisy. W końcu im wcześniej zareagujesz, tym szybciej będziesz mógł zarezerwować sobie bardziej dostosowane dla siebie mieszkanie, np. zawierające większą liczbę pokoi, usytuowane w lepszej części budynku, na konkretnym piętrze z większym balkonem itd. To wszystko wpłynie na wartość mieszkania, ale przede wszystkim na Twój komfort.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *